پکیج تصفیه فاضلاب ، انواع پکیج تصفیه فاضلاب

 
پکیج تصفیه فاضلاب
پکیج تصفیه فاضلاب

در سال‌های اخیر تمایل به استفاده از واحدهای پیش ساخته تصفیه فاضلاب به شکل پکیج‌ تصفیه فاضلاب قابل حمل، به ویژه برای اجتماعات کوچک از قبیل مناطق روستایی، کمپ‌ها، سایت‌های کارگاهی، یگان‌های نظامی رو به افزایش است. با ساخت تصفیه‌خانه‌های پیش‌ساخته به‌صورت واحدهای آماده، علاوه بر کاهش قابل ملاحظه در هزینه‌ها و زمان موردنیاز، امکان حمل و جابجایی آنها به شکل کانتینرهای استاندارد فراهم می‌شود.

کاربرد این واحدهای پیش‌ساخته به عنوان راه‌حلی مقرون به‌صرفه و مطمئن در تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک و رفع معضلات زیست محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می‌گردد.

پکیج تصفیه فاضلاب واحد پیش‌ساخته‌ای است که جهت تصفیه فاضلاب تولیدی اجتماعات کوچک و یا واحدهای صنعتی و بهداشتی و درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد از آنجا که این سیستم‌ها دارای تمامی واحدها و تجهیزات مورد نیاز جهت تصفیه هستند، به آنها پکیج تصفیه گفته می‌شود.

تقریباً می‌توان تمامی روش‌های موجود تصفیه فاضلاب را به‌صورت پکیج ارائه کرد اما با احتساب فاکتورهای اقتصادی و همچنین راندمان تصفیه‌خانه تنها چند روش تصفیه باقی نمی‌مانند که سعی کرده‌ایم در این مقاله با آنها آشنا شوید.

شایان ذکر است که تمامی روش‌های شرح داده شده جزو فرآیندهای بیولوژیکی تصفیه می‌باشند و به شرحپکیج‌تصفیه فاضلاب شیمیایی در دیگر مقالات پرداخته‌ایم.

انواع پکیج تصفیه فاضلاب

1- پکیج‌ تصفیه فاضلاب لجن فعال با هوادهی گسترده (EAAS)

روش هوادهی گسترده (Extended Aeration) متداول‌ترین روش تصفیه به کمک لجن فعال در دنیا می‌باشد که به‌طور گسترده‌ای جهت تصفیه فاضلاب و پساب‌های جوامع کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش فاضلاب به مدت ۱۸ تا ۳۰ ساعت هوادهی می‌شود که باعث کاهش بار آلودگی آلی آن می‌شوند.

پکیج‌ تصفیه فاضلاب بهداشتی
پکیج‌ تصفیه فاضلاب بهداشتی

چون توده‌های باکتری (که حکم کارگران ما را در امر تصفیه ایفا می کنند) زمان نسبتاً طولانی در تماس با اکسیژن قرار می‌گیرد در نتیجه بایومس تولیدی که همان لجن دفعی نام دارد بسیار اندک و هضم شده تولید می شود. لذا در این روش تاسیسات هضم لجن به صورت کامل حذف می پردد.شایان ذکر است راندمان تصفیه این روش بین 85 تا 95 درصد می‌باشد.

پکیج‌ تصفیه فاضلاب بهداشتی
پکیج‌ تصفیه فاضلاب بهداشتی
شرح مختصر فرآیند:

فاضلاب از طریق پمپ به داخل حوض هوادهی وارد می‌شود و در این قسمت بین 18 تا 30 ساعت هوادهیمی‌شود تا از طریق باکتری‌های هوازی موجود در سیستم مواد آلی ناپایدار به مواد پایدار معدنی تبدیل شوند و اصطلاحاً فاضلاب تصفیه گردد.

پس از آن فاضلاب به حوض ته‌نشینی ثانویه وارد می‌شود که در این مرحله اجازه می‌دهیم تا مواد معدنی تشکیل شده (لجن تثبیت‌شده) تحت نیروی ثقل ته‌نشین شود و پساب پالایش شده از طریق سرریزهایی به حوضچه کلرزنی هدایت می‌گردد تا عملیات گندزدایی صورت پذیرد.

لجن ته‌نشین شده از طریق لوله‌هایی به اول خط هوادهی و همچنین قسمت انبار لجن هدایت می‌گردد که این عمل توسط اپراتوری با تنظیم شیرآلات محقق می‌گردد.

2-پکیج تصفیه فاضلاب به روش پتوی لجن رو به بالای بی هوازی (UASB):

پکیج تصفیه فاضلاب پتوی لجن رو به بالای بی هوازی
پکیج تصفیه فاضلاب پتوی لجن رو به بالای بی هوازی

سیستم‌ تصفیه بی‌هوازی UASB

در اواخر دهه ۷۰میلادی در هلند شکل گرفت و تحولی در تصفیه فاضلاب به روش بی‌هوازی به حساب می‌آید. از مهم‌ترین مزیت‌های این سیستم می‌توان به استحصال گاز متان از راکتور و همچنین توانایی تصفیه فاضلاب با بار آلودگی بالا را اشاره کرد. راندمان این سیستم بین 65 تا 75 درصد می‌باشد.

پکیج‌ تصفیه فاضلاب بی هوازی
پکیج‌ تصفیه فاضلاب بی هوازی

شرح مختصر فرآیند

فاضلاب خام از داخل متعادل ساز به داخل پکیج پمپ می‌گردد. سیال وارد شده از طریق کلکتورهایی که در کف تعبیه شده، پخش می‌شود و سیال به‌صورت عمودی و روبه بالا حرکت می‌کند تا زمانی که نیروی ثقل بر انرژی سیال غلبه کند (معمولاً در ارتفاع 3 تا 5 متری) و در این مکان به علت تجمع باکتری‌های بی‌هوازیتشکیل گرانول و سپس تشکیل پتوی لجن را شاهد خواهیم بود.
پتوی لجن ذکر شده توانایی تبدیل مواد آلی ناپایدار فاضلاب را به ذرات معدنی پایدار دارا می‌باشد و به علت اینکه شرایط بی‌هوازی حاکم است کربن موجود به گاز متان تبدیل می‌شود.

این گاز توسط گازگیرهای تعبیه‌شده در ارتفاع (معمولاً 4 تا 6 متری) مشخص جمع‌آوری و برای مصرف توسط لوله منتقل می‌شود.

پساب عبوری از پتو، پالایش‌شده و در مرحله آخر توسط سرریزهایی در بالای راکتور به قسمت بعد هدایت می‌شود.

3- راکتور دیسک‌های بیولوژیک چرخان (RBC)

راکتور دیسک‌های بیولوژیک چرخان
راکتور دیسک‌های بیولوژیک چرخان

Rotating biological contactor

در دهه 60میلادی در آلمان ساخته شد و در مدت کمی در بسیاری از تصفیه‌خانه‌ها به کار گرفته شد.

RBC متشکل شده از چندین صفحه (دیسک‌های) موازی هم که به‌وسیله شفتی به موتور متصل می‌شوند. اساس کار این روش "فرآیند رشد چسبیده" است که ممکن است به‌صورت هوازی یا بی‌هوازی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

طراحی RBCها بر اساس فاکتور بار آلی انجام می‌شود و در مورد هزینه اولیه به‌طور دقیقی نمی‌توان اظهار نظر کرد اما هزینه بهره‌برداری از آن نسبت به دیگر سیستم‌های متعارف بالاتر است.

راکتور دیسک‌های بیولوژیک چرخان
راکتور دیسک‌های بیولوژیک چرخان

شرح مختصر فرآیند

فاضلاب خام ابتدا وارد حوض ته‌نشینی اولیه می‌شود و سپس به داخل راکتور پمپ می‌گردد، در اینجا با توجه به نوع سیستم (اعم از هوازی یا بی‌هوازی) زمان ماندی به فاضلاب می‌دهیم تا عملیات رشد چسبیده انجام شود و فاضلاب توسط باکتری‌های موجود تصفیه گردند.

پس از عملیات پالایش فاضلاب به حوض ته‌نشینی ثانویه هدایت می‌شود و هدف از این واحد جدا کردن لجن مازاد از پساب تصفیه‌شده می‌باشد، این لجن توسط پمپ‌هایی به واحدهای هضم لجن هدایت می‌شوند.

4- راکتور غشا بیولوژیک (MBR)

راکتور غشا بیولوژیک
راکتور غشا بیولوژیک

این روش ترکیبی از عملیات فیلتراسیون و رشد چسبیده می‌باشد، تاریخچه ظهور این روش به دهه 60 میلادی و همزمان با به‌کارگیری میکروفیلتراسیون و اولترافیلتراسیون‌ها در مقیاس صنعتی برمی‌گردد.

در واقع اساس کار این روش بر پایه لجن فعال است ولی علاوه بر رشد معلق از رشد چسبیده و همچنین عملیات فیلتراسیون بهره می‌برد که باعث حذف واحدهای ته‌نشینی ثانویه و واحد گندزدایی می‌شود.

راندمان حذف بار آلودگی در این روش بین 90 تا 98 درصد می‌باشد.

راکتور غشا بیولوژیک
راکتور غشا بیولوژیک

شرح مختصر فرآیند

پس از ورود فاضلاب به راکتور، توسط دفیوزهای تعبیه ‌شده در کف هوادهی می‌شود و عملیات تصفیه فاضلاب توسط باکتری‌ها انجام می‌گیرد. با توجه به وجود ممبرین‌ها عملیات ته‌نشینی از حالت ثقلی به حالت ممبرینی تبدیل می‌شود و هم زمان عملیات فیلتراسیون و گندزدایی نیز انجام می‌پذیرد

پساب توسط پمپ وکیوم از داخل ممبرین‌ها مکیده می‌شود و توده‌ی بیولوژیکی در راکتور باقی می‌ماند که همین کار باعث افزایش مقدار MLSS در حوض هوادهی می‌شود و نتیجه آنکه عملیات حذف مواد آلی با راندمان بالاتری انجام می‌شود.

راکتور غشا بیولوژیک
راکتور غشا بیولوژیک

Sequencing Batch Reactor

فرآیند تصفیه را در مخازن یا راکتورهای متوالی انجام می‌دهد. به صورت معمول این روش از 5 مخزن تشکیل یافته است ولی با توجه به شرایط می‌توان از 2 مخزن که یکی ورودی فاضلاب و دیگری جهت خروج است تا نوع تکمیل یافته‌اش که دارای 6 مخزن می‌باشد

5-راکتور ناپیوسته متوالی (SBR):

راکتور ناپیوسته متوالی
راکتور ناپیوسته متوالی

شرح مختصر فرآیند

همان‌طور که در شکل ملاحظه می‌فرمایید در سیستم متعارف SBR مخزن اول جهت جمع‌آوری فاضلاب خام می‌باشد، در مخزن دوم عملیات هوادهی به‌صورت سطحی و یا عمق عمقی انجام می‌پذیرد تا مواد آلی ناپایدار به مواد معدنی پایدار تبدیل شوند، در مخزن بعدی به مواد معدنی (لجن) فرصت می‌دهیم تا ته‌نشینگردد و سپس مقداری از پساب را که پالایش شده است به واحد گندزدایی و مقداری از لجن ته‌نشین شده را به واحدهای تغلیظ لجن منتقل می‌کنند، به‌این‌ترتیب عملاً سیستم یک دور کامل را طی کرده است و آماده ورود فاضلاب خام است تا مراحل را دوباره آغاز نماید، نکته مهم و تفاوت اصلی این سیکل با اولین سیکل در میزان توده بیولوژیکی فعال موجود در مخازن است که همان لجن برگشتی در سیستم لجن فعال به‌حساب می‌آید که باعث می‌شود عملیات تصفیه با راندمان بالاتر و یا تعداد باکتری‌های بیشتر (کارگران بیشتر) انجام پذیرد.

مطابق دستورالعمل سازمان محیط زیست ایران دفع هرگونه فاضلاب و پساب بدون انجام عملیات تصفیه به محیط زیست ممنوع است. در این راستا شرکت زادآب به‌منظور برآورده کردن استانداردهای محیط زیستی تخلیه فاضلاب‌‌های صنعتی و بهداشتی به محیط زیست، اقدام به طراحی و ساخت پکیج‌های تصفیه فاضلابنموده است.

با توجه به معرفی فرایندهای مختلف برای تصفیه فاضلاب شایان ذکر است که روش‌های هوازی با میزان لجن تولیدی بیشتر و نیاز به واحدهایی جهت تثبیت لجن دارای هزینه‌های اولیه و بهره‌برداری بالاتری نسبت به سیستم‌های بی‌هوازی می‌باشند ولی دارای راندمان تصفیه بالاتری (85 تا 95 درصد) هستند که به همین دلیل جهت رسیدن به استاندارد خروجی ملزوم به استفاده از این سیستم‌ها هستیم.

اما سیستم‌های بی‌هوازی از نظر هزینه‌های مطرح‌شده مقرون به‌صرفه‌تر می‌باشند و حتی در مواردی امکان استحصال گاز متان از رآکتورها وجود دارد و همین دلیلی است تا تصفیه‌ی پساب‌های صنعتی بدون استفاده از سیستم‌های بی‌هوازی بسیار دشوار می‌باشد

به‌طورکلی در تعیین نوع فرآیند مورد استفاده عوامل متعددی همچون:

 •  میزان فضای موجود
 •  میزان سرمایه مورد نیاز پروژه
 • نوع فاضلاب ورودی
 • کیفیت مورد انتظار برای خروجی

تمامی این موارد می‌توانند تعیین‌کننده‌ی انتخاب نوع روش تصفیه فاضلاب باشد

گردآورنده: مهندس مازیار وخشوری .

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411, 09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است تا نوع پساب روغنی که باید مورد تصفیه قرار گیرد مشخص شود. در این قسمت کلمه‌ی روغن در شکل کلی اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی و سمی از پساب‌ های صنعتی بکار برده می‌شود. اسمز معکوس ( آب شیرین کن ) فرایند فیزیكی است كه می‌توان از اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر چه درجه حرارت آب پایین‌تر و یا آب ساکن تر باشد پتانسیل تمرکز گازها در آن بیشتر خواهد بود و اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر لوله کشی سختی گیر شامل مسیر ورودی، مسیر خروجی، مسیر آب نمک، مسیر تخلیه شستشو و مسیر احیا و بک اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن کویل دار آب داغ یا بخار تهیه شده توسط دیگ، داخل یك کویل حرارتی كه معمولا از چند شاخه لوله اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده و موثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد. از دستگاه هیدروسیکلون به منظور جداسازی و حذف اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این مرحله عمل حذف و جداسازی مواد جامد و شناور با قطرهایی بیش از ۵.٠ سانتی متر صورت می‌پذیرد که باعث کاهش اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه فیلتر پرس عبارتند از: شاسی دستگاه، جک و سیستم هیدرولیک، صفحات فیلتر (از جنس پلی پروپیلن) که با پارچه‌ های اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود نمک‌های محلول در آب ورودی به سیستم اسمز معکوس ، محل‌های عبور آب از غشا دچار گرفتگی شده و به اصطلاح اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای املاح محلول می‌باشد موجب ایجاد رسوب در سطوح تبادل حرارت گردیده و راندمان دستگاه را به شدت كاهش می‌دهد. به اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2