تصفیه فاضلاب کارواش ، پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

تصفیه فاضلاب کارواش : در سال های اخیر همگام با افزایش نرخ سفرهای درون شهری و برون شهری، با رشد فزاینده ی وسایل نقلیه مواجه هستیم . براساس آمارهای بدست آمده هروسیله ی نقلیه به طور میانگین بیش از 5 بار در سال به واحد های کارواش مراجعه میکنند. از طرفی دیگر بطور میانگین حدود 150 الی 250 لیتر آب شیرین برای این امر اختصاص مییابد.
فاضلاب کارواش جزء فاضلاب های صنعتی دسته بندی می شود و با توجه به ماهیت شیمیایی آلوده کننده ای که دارد نمی تواند به صورت خام وارد محیط زیست شود.

فاضلاب کارواش حاوی مقادیر زیادی از دترجنت ها، فلزات سنگین، روغن و گریس، رنگ، کدورت، ذرات معلق و ریز می باشد. بیش از 4 دهه است که دنیا از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش جهت تصفیه فاضلاب کارواش استفاده می کنند. در کشور خودمان چند سالی است که سازمان محیط زیست اجازه ی تخلیه فاضلاب کارواش را به صورت خام نمی دهد.
پکیج تصفیه فاضلاب انواع مختلفی دارند و در طی سالها روش های گوناگونی برای تصفیه فاضلاب کارواش مورد استفاده قرار گرفته است . فاضلاب کارواش ماهیتی شیمیایی دارد و نمی توان برای تصفیه آن از روش های بیولوژیک استفاده نمود.

نکته مهم درباره ی فاضلاب کارواش این است که هنوز سازمان محیط زیست ایران هیچ محدودیت و قانون مکتوبی را برای این واحد صنفی در دست ندارد و همچنین عامل باعث شده که امروز بیش از 90 در صد واحد های کارواش، معمولا آب در 2 مرحله مصرف می شود . در ابتدا برای زدودن شن، ذرات شن ریز و روغن از سطح بدنه خودرو به مصرف می رسدکه به اصطلاح به آن آب شستشوی کف نیز از آب استفاده می شود که به این دسته از آبها به اصطلاح آب شستشوی نهایی گویند.

فاضلاب تولیدی توسط کارواش :

 • یا به شبکه ی فاضلاب شهری وصل می گردد.
 • یا مورد استفاده ی مجدد در همان واحد قرار می گیرد.
 • و یا به سفره ی آب های زیر زمینی و چاه ها منتقل می شود.
 • با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می توان بیش از 80 درصد آب را به ابتدا ی خط برگرداند و صرفه جویی عظیمی در مصرف آب نمود .
 • براساس تحقیقات عکس انجام شده میتوان بیش از 12 برابر آّ را تصفیه نمود و به ابتدای خط بازگرداند.

با توجه متد روش پکیج تصفیه فاضلاب ، قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش نیز متفاوت است .

در ادامه درباره ی روش های پکیج تصفیه فاضلاب کارواش مطالبی ارائه خواهد شد.

توضیحات تکمیلی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

فاضلاب ناشی از شستشوی وسایل نقلیه ممکن است حاوی مقادیر قابل توجهی از روغن و گریس، مواد جامد معلق، فلزات سنگین و آلی، و همچنین آلودگی ناشی از دترجنت ها باشد.

ین آلاینده ها می تواند سمی و مضر برای بقای موجودات زنده از جمله ماهی ها باشند.

پساب کارواش‌ها حاوی مواد شوینده ، روغن ها، دوده خروجی از اگزوز، ترکیبات پیچیده آلی، آمونيوم بي فلورايد ( ABF ) و همچنين حلالهاي مضر براي سلامتی موجودات زنده می‌باشد. قسمت اعظم این پسابهای آلوده به چاههای جذبی هدایت شده و به سفره آبهای زیرزمینی وارد شده و روزانه بالغ بر 30 درصد و گاهی تا 50 درصد از آب توزیع شده درشهر تهران از همین منابع تامین می گردد. لذا رفع آلودگی محیط زیست کارواش ها در شهر تهران امری ضروری و واجد اهمیت خاص می باشد.

مزایای پکیج تصفیه فاضلاب کارواش ساخت شرکت زادآب

 • مصرف پایین انرژی
 • تصفیه پساب کارواش و استفاده مجدد در فرایند شستشو
 • حداقل هزینه راهبری و تعمیر و نگهداری
 • عدم نیاز به اپراتور
 • راهبری ساده و عدم نیاز به اپراتور متخصص
 • یکسال گارانتی و ده سال خدمات پس از فروش
 • شغال فضای بسیار کم و قابلیت تغییر اندازه ابعاد براساس شرایط محل نصب عدم تولید بو و هر گونه آلودگی زیست محیطی
 • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی پکیج
 • راندمان بالا در تصفیه فاضلاب و رسیدن به استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست در پساب خروجی از پکیج

در بررسی ها و نمونه های اجرایی در مناطق مختلف جهان میزان اب مصرفی وسایل نقلیه با هم تفاوت دارد، برای مثال در کشورهای اروپایی به ازای هر وسیله نقلیه سبک بین 25-30 لیتر آب مصرف می شود که این مقدار برای کشورهای حوضه خلیج فارس به 50 لیتر و برای کشور ایران بین 50-70 لیتر می رسد. شایان ذکر است که بازگردانی آب برای استفاده مجدد حتی در کشورهای پرآب، به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است و امید است با توسعه ی روزانه تولید خودرو در کشور، به بحث آلودگی های تولیدی توسط آنها توجه شود.

شروع به کار پکیج تصفیه فاضلاب کارواش و یا به طور کلی تصفیه فاضلاب کارواش و استفاده مجدد از آب به اوایل دهه ی 80 میلادی برمی گردد. از سال 1991 با جدی تر شدن مشکلات و مسائل زیست محیطی کره زمین و کمبود منابع آب، سازمانی تحت عنوان سازمان کارواش جهانی International Carwash Association) ) شروع به کار کرد و از آن پس استاندارد ها و معیارهای مشخصی جهت تصفیه فاضلاب کارواش و تخلیه آن به محیط زیست تدوین نمود.

در کشور عزیزمان، تنها در سال های اخیر است که با توجه به فشار سازمان محیط زیست کشور واحدهای کارواش به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش روی آورده اند ولی باز هم بسیاری از واحدهای کارواش در استفاده مجدد از فاضلاب ناتوان هستند. دلیل آن هم ضعف در طراحی و اجرای سیستم تصفیه فاضلاب کارواش است و همچنین مسئولین کارواش با نحوه ی عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب کارواش آشنا نیستند و پس از مواجه با مشکلاتی از برگرداندن آب صرفه نظر کرده و تنها از تعطیلی واحد کارواش توسط اداره محیط زیست در امان می مانند.
شرکت زادآب ( تاسیس 1354) با استناد به تجارب گذشته در تصفیه فاضلاب صنعتی و از جمله آن فاضلاب واحدهای کارواش و قالی شویی ضمانت می دهد که پکیج تصفیه فاضلاب کارواش این شرکت توانایی برگرداندن بخش زیادی از آب را با کیفیت مطلوب دارد و برای ضمانت آن کارشناسان شرکت تا چند سال اول راه اندازی به صورت دوره ایی به کارواش ها مراجعه و برای رفع مشکلات احتمالی موجود در پکیج تصفیه فاضلاب اقدام می نمایند.

سه فاکتور مهم در انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب کارواش وجود دارد:

 • فضای در دسترس
 • عملیات لوله کشی و تاسیسات
 • میزان سرمایه گذاری اولیه

شایان ذکر است که طراحی درست و صحیح و دقیق پکیج تصفیه فاضلاب کارواش از اهمیت به سزایی برخوردار است. روش های متعارف که جهت  تصفیه فاضلاب کارواش در پکیج تصفیه فاضلاب کارواش مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از:

 • واحد دانه گیری
 • واحد جداسازی روغن
 • گریس و چربی
 • واحد انعقاد و لخته سازی شیمیایی( و یا الکتریکی)
 • واحد فیلتراسیون.

بسیاری از واحدهای فعال شستشوی ماشین در استان تهران فاقد پکیج تصفیه فاضلاب کارواش هستند و این یعنی به نوعی با بحران زیست محیطی و کمبود منابع آب مواجه خواهیم شد. مهمترین دلیل هم نبود استاندارد و قانون تدوین شده برای واحدهای کارواش است. کارواش ها معمولا فاضلاب تولیدی را به داخل چاه های جذبی تخلیه می کنند و این امر شاید در این سال ها ایجاد مخاطره جدی نکند ولی بدون شک در یک دهه ی آینده منابع آب های زیر زمینی را با آلودگی های بسیاری مواجه خواهد کرد.

با گذشت زمان و ادامه ی کمبود منابع آب شیرین کشور شاهد بالا رفتن قیمت آب شیرین مورد مصرف در صنایع خواهیم بود و این یعنی واحدهای کارواش با بحران جدید تری روبه رو خواهند شد. راه جل استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش است. کارواش ها می توانند با استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش هم بخش بسیاری از آب شیرین خود را حفظ کنند و دیگر نیازی به خرید آب نداشته باشند و هم بتوانند از سازمان محیط زیست کشور استاندارد فعالیت خود را اخذ نمایند و دیگر با تعطیلی واحد کارواش از جانب سازمان محیط زیست رو به رو نشوند.قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش در مقایسه با افزایش قیمت آب شیرین در سال های آینده بسیار مقرون بصرفه خواهد بود. و می توان به جرات گفت که این پکیج تصفیه فاضلاب کارواش پس از گذشت یک الی دو سال برای آن واحد کارواش سودآور خواهد بود.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می تواند هم بصورت فلزی و هم به صورت پلی اتیلنی ساخته شود. البته نوع و مقدار مواد شوینده ی مصرفی نیز در اندازه ی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش موثر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می توانید با کارشناسان شرکت ارتباط بر قرار نمایید

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش از سال 1360 شمسی در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار گرفته است و در حال حاضر تمامی واحدهای کارواش با حداقل مصرف آب فعالیت می کنند و امروزه کارشناسان در پی این هستند که بتوانند فاضلاب تصفیه شده توسط پکیج تصفیه فاضلاب کارواش را به صورت کامل به ابتدای خط برگردانند و به هیچ وجه تلفات آب در سیستم نداشته باشیم.

در حال حاضر بیش از 90 درصد واحدهای کارواش در سطح کشور فاقد پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می باشد و هر چه زودتر سازمان محیط زیست کشور بایستی راه حلی برای این مشکل پیدا نماید. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش برای ظرفیت های زیر 20 متر مکعب در روز عددی بین 15 تا 25 میلیون تومان می باشد و هزینه پکیج تصفیه فاضلاب کارواش برای دبی های بالاتر پس از بازدید از محل کارواش و نمونه برداری از پساب تولیدی و بررسی کارشناسان اعلام می گردد.

ساخت پکیج تصفیه فاضلاب کارواش در محل آن واحد انجام می شود، البته امکان این دارد که مقداری از پروژه در کارگاه این شرکت صورت بپذیرد و برای عملیات نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش در محل کارواش صورت پذیرد.

شرکت زادآب ید طولایی در تصفیه فاضلاب صنعتی و ساخت پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی از جمله پکیج تصفیه فاضلاب کارواش دارد و در طول چند دهه فعالیت ثبتی و رسمی شرکت پروژه های بسیاری را در این زمینه انجام داده است.

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است تا نوع پساب روغنی که باید مورد تصفیه قرار گیرد مشخص شود. در این قسمت کلمه‌ی روغن در شکل کلی اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی و سمی از پساب‌ های صنعتی بکار برده می‌شود. اسمز معکوس ( آب شیرین کن ) فرایند فیزیكی است كه می‌توان از اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر چه درجه حرارت آب پایین‌تر و یا آب ساکن تر باشد پتانسیل تمرکز گازها در آن بیشتر خواهد بود و اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر لوله کشی سختی گیر شامل مسیر ورودی، مسیر خروجی، مسیر آب نمک، مسیر تخلیه شستشو و مسیر احیا و بک اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن کویل دار آب داغ یا بخار تهیه شده توسط دیگ، داخل یك کویل حرارتی كه معمولا از چند شاخه لوله اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده و موثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد. از دستگاه هیدروسیکلون به منظور جداسازی و حذف اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این مرحله عمل حذف و جداسازی مواد جامد و شناور با قطرهایی بیش از ۵.٠ سانتی متر صورت می‌پذیرد که باعث کاهش اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه فیلتر پرس عبارتند از: شاسی دستگاه، جک و سیستم هیدرولیک، صفحات فیلتر (از جنس پلی پروپیلن) که با پارچه‌ های اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود نمک‌های محلول در آب ورودی به سیستم اسمز معکوس ، محل‌های عبور آب از غشا دچار گرفتگی شده و به اصطلاح اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای املاح محلول می‌باشد موجب ایجاد رسوب در سطوح تبادل حرارت گردیده و راندمان دستگاه را به شدت كاهش می‌دهد. به اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2