جذب سطحی

 
جذب سطحی
جذب سطحی

به طور کلی، جذب سطحی فرآیند جمع آوری موادی است که به صورت محلول در فصل مشترک مناسبی قرار دارند. فصل مشترک می تواند بین مایع و گاز، مایع و جامد یا مایع و مایع باشد.

تعریف اختصاصی : در صنعت آب فرآیند جذب سطحی به انتقال جرم از یک فاز مایع به یک فاز جامد اطلاق می شود. در این فرآیند ماده جذب شونده (adsorbate) ماده ای است که در حد فاصل فاز جامد و مایع از فاز مایع حذف می شود. و ماده جاذب (adsorbent) می تواند یک فاز جامد، گاز یا مایع باشد که ماده جذب شونده را در خود تجمع می دهد.

کاربرد جذب سطحی

در گذشته استفاده از کربن فعال تنها محدود به تصفیه آبهای آشامیدنی بود. طی دو دهه اخیر با توجه به توانایی ها و پتانسیل های این ماده جاذب و نیاز به کیفیت بالاتر خروجی فاضلاب تصفیه شده، به بررسی عمیق و گسترده از فرآیند جذب سطحی روی کربن فعال در تصفیه فاضلاب منجر شده است.
از كاربردهاي اين فرآيندمي توان به رنگبري شربت قند و تصفيه روغن هاي صنعتي يا خوراكي های دیگر و حذف مواد آلاينده از هوا يا مخلوط هاي گازي و یا حذف آلاینده ها از فاضلاب و... اشاره كرد.
مکانیزم جذب سطحی

دو مكانيزم اصلي براي جذب سطحی وجود دارد :

الف: جذب فيزيكي :
در جذب سطحی فیزیکی، مولکول ها بوسیله نیروهای واندروالسی به سطح ماده جاذب می چسبند.
ب: جذب شيميايي :
در جذب شیمیایی، واکنش شیمیایی بر روی سطح انجام می شود و مولکول های گاز با پیوندهای شیمیایی نسبتاً قوی به سطح نگه داشته شده اند. در فرایند تشکیل پیوند با ماده جاذب، مولکولهایی که بطور شیمیایی جذب شده‌اند، دچار تغییر آرایش الکترونی درونی می‌شوند. پیوندهای درون بعضی از مولکول ها کشیده و ضعیف شده و حتی پیوند بعضی از آنها شکسته می‌شوند.
جذب سطحی
جذب سطحی
یک جذب شیمیایی است که در آن واکنش شیمیایی رخ می دهد و بین جاذب و جذب شونده پیوند شیمیایی برقرار می شود. اما adsorption یک جذب فیزیکی است به همین دلیل به آن جذب سطحی می گویند.
absorption یک جذب شیمیایی است که در آن واکنش شیمیایی رخ می دهد و بین جاذب و جذب شونده پیوند شیمیایی برقرار می شود. اما adsorption یک جذب فیزیکی است به همین دلیل به آن جذب سطحی می گویند.
تفاوت های بین جذب سطحی شیمیایی و فیزیکی عبارتند از:
1 )در جذب سطحی فیزیکی نیرو های ضعیف واندروالس باعث جذب می شوند ولی در جذب سطحی شیمیایی، پیوند های شیمیایی موجب انجام عمل جذب می شوند.
2) آنتالپی جذب سطحی فیزیکی کمتر از آنتالپی جذب سطحی شیمیایی است.
3) جذب سطحی فیزیکی در پایین تر از نقطه ی جوش جذب شونده اتفاق می افتد ولی در جذب سطحی شیمیایی، جذب در دماهای بالاتر نیز می تواند اتفاق افتد.
4) در جذب سطحی فیزیکی با افزایش فشار جسم جذب شونده مقدار جذب در واحد سطح افزایش می یابد ولی در جذب سطحی شیمیایی با افزایش فشار جسم جذب شونده، مقدار جذب در واحد سطح کاهش می یابد.
5)جذب سطحی فیزیکی به صورت چندلایه صورت می گیرد ولی جذب سطحی شیمیایی حداکثر به یک لایه منتهی می شود.

جاذب ها

جامدي كه بر روي سطح آن جذب اتفاق مي افتد جاذب يا سوبسترا و مايع جذب شده را مجذوب مي نامند.
جذب سطحي بر روي سطح مشترك جامد- مايع به وقوع مي پيوندد. جامدهاي جاذب معمولاً به شكل گرانول ( ذرات كروي شكل با قطر چند ميلي متر) مصرف مي شوند و قطر آنها از 12 تا 50 ميكرومتر متغير است. جامدها بايد بر اساس كاربرد و موقعيت مصرف داراي بعضي خواص مهندسي باشند. براي مثال اگر از آنها در يك بستر ثابت با جريان گاز يا مايع استفاده مي شود، نبايد اختلاف فشار زيادي ايجاد كنند و همچنين نبايد توسط جريان به خارج حمل شوند.

ویژگی جاذب ها 

جاذب ها بايد از مقاومت و سختي خوبي برخوردار باشند تا در اثر حمل و نقل و همچنين در اثر وزن خود در بستر خرد نشوند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص کربن فعال تولید شده توسط زادآب و قیمت کربن فعال به محصولات شیمیایی زادآب مراجعه فرمایید.
جاذب ها
جاذب ها
گردآورنده: مهندس مازیار وخشوری

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411,  09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2