استفاده سودمند از جامدات زیستی

استفاده سودمند از جامدات زیستی

به‌طورکلی­لجن فرآوری شده به‌عنوان یک اصلاح‌کننده سودمند خاک­شناخته‌شده می‌باشد. هنگامی‌که این مواد به خاک اضافه می‌شوند، مواد مغذی را به آن اضافه کرده و ویژگی‌های خاک را بهبود می‌بخشند. با توجه به نیازهای کشاورزی، این منافع حتی به‌وسیله لجن کم پوست شده که ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و زیستی خاک را ارتقا می‌دهند بیشتر می‌شود.

زیست‌توده‌ی کم پوست نشده دارای قابلیت بالای تأمین ماده مغذی بوده و به‌سرعت و به‌آسانی در خاک تجزیه می‌گردند. این تجزیه سریع می‌تواند مقادیر زیادی نیتروژن و فسفر برای استفاده آنی محصولات فراهم کند.

 از سوی دیگر لجن کمپوست شده مواد آلی پایدار زیادی را حفظ می‌کند که به‌کندی تجزیه می‌گردد. به همین جهت نسبت به زیست‌توده کمپوست نشده، مواد مغذی را کندتر و یکنواخت‌تر آزاد می‌کنند؛ بنابراین لجن فرآوری و کمپوست شده یک منبع بلندمدت از مواد مغزی که دارای نرخ انتشار کند هستند را فراهم می‌کنند.

کمپوست تنها یک‌شکل از جامدات زیستی است که می‌توان آن را به‌طور سودمند مورداستفاده قرارداد.

 با تدوین جنبه‌های زیست‌محیطی و بهداشت عمومی مرتبط با این مواد، بسیاری دیگر از انواع جامدات زیستی نظیر تثبیت‌شده به روش قلیایی، تثبیت‌شده به روش حرارت دهی و جامدات زیستی گرانوله شده و نیز نوع دیگری از این مواد به‌صورت مایع که کمتر پردازش‌شده‌اند، قابل‌استفاده است.

آژانس حفاظت از محیط‌زیست امریکا در سال 1999 گزارش کرده است که تقریباً 6.9 میلیون تن جامدات خشک لجن فاضلاب در سال 1998 تولیدشده که از این مقدار 60 درصد مورداستفاده سودمند قرار گرفت و 40 درصد بدون این‌که تلاشی برای بازیابی مواد مغذی و سایر مواد ارزشمند آن صورت گیرد دفع شد.

 

قوانینی که بر استفاده از این مواد ارزشمند اثر می‌گذارد شامل تأثیر غیرمستقیم از قانون آب سالم (1977 و 1987) و قانون ممنوعیت انباشت در اقیانوس (1988) و تأثیر مستقیم مربوط به بخش 503 قانون CFR40 می‌باشد.

این بخش که در سال 1993 تدوین‌شده است مقررات مربوط به کاربرد و دفع جامدات زیستی را به‌وضوح تعریف کرده و به ابزاری مفید برای مدیران این بخش در امور تجاری تبدیل کرده است.

الزامات استفاده سودمند:

تحت مفاد اصلاحیه قانون آب سالم، آژانس حفاظت محیط‌زیست امریکا در سال 1993 بنا بر 40 کد قانون فدرال، استانداردهایی را برای استفاده یا دفع لجن فاضلاب تدوین نمود. هدف از تنظیم این قوانین، تضمین این نکته است که لجن فاضلاب به روشی استفاده یا دفع شود که سلامت انسان و محیط‌زیست را حفاظت کند.

1-    حدود آلاینده:

برای تعیین کیفیت کلی جامدات زیستی سه پارامتر معمولاً مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که به شرح زیراست:

        I. سطح آلاینده‌ها (فلزات)

      II. سطوح کیفی به لحاظ دانسته پاتوژن

   III.   کاهش جذب ناقلی

  • سطح آلاینده‌ها:

برای فراهم کردن امکان کاربرد این مواد باکیفیت متغیر در زمین، بخش 503 حدود مختلفی از غلظت آلاینده‌ها را به فراخور کاربرد و دفع ارائه کرده است: حدود سقف غلظت آلاینده، نرخ‌های بارگذاری تجمعی آلاینده و نرخ بارگذاری سالانه آلاینده بر مبنای وزن خشک.

حدود سقف غلظت آلاینده باید برای جامدات زیستی که در زمین به کار می‌روند و نیز آن دسته‌ای که برای فروش به‌صورت فله و یا به شکل بسته‌بندی ارائه می‌شوند به‌طور تمام و کمال اعمال شود.

نرخ‌های بارگذاری تجمعی آلاینده برای جامدات زیستی توده‌ای به کار می‌رود. این حد از استاندارد حداکثر غلظت‌های مربوطه را داراست، ولی حدود سقف غلظت آلاینده را برآورده نمی‌کند. در حقیقت این میزان‌ها مقدار آلاینده موجود در توده زیستی برای کارکرد در یک ناحیه از زمین برای کل طول عمر مکان کاربرد دارند

نرخ‌های سالانه بارگذاری آلاینده برای جامدات زیستی که حدود حداکثر غلظت مربوطه به خود را داراست. این دسته به‌صورت بسته‌بندی درآمده و به مالک‌های منازل فروخته می شود.

  • کاهش پاتوژن ها:

دومین پارامتر در تعیین کیفیت جامدات زیستی وجود یا عدم وجود پاتوژن هایی نظیر باکتری سالمونلا، ویروس‌های روده‌ای و تخمک زنده کرم است. زیست‌توده‌های تثبیت‌شده بر اساس سطح حضور پاتوژن به دو کلاس A و B طبقه‌بندی می‌شوند. درصورتی‌که پاتوژن ها عملاً کمتر از سطوح قابل‌شناسایی باشند، جامدات زیستی دارای کلاس A خواهند بود. انواع لجن‌های تثبیت‌شده که برای کاربرد در زمین، چمنزارها یا باغچه‌های خانگی به‌صورت بسته‌بندی فروخته و عرضه می‌شوند، باید از کلاس A برخوردار باشند. اگر پاتوزن ها تا سطوحی کاهش یابند که تا زمانی که برای جلوگیری از مواجهه با آن‌ها پس از کاربرد در زمین اعمالی صورت گیرد که برای سلامت عموم و محیط‌زیست خطر نداشته باشند، جامدات زیستی کلاس B نامیده می‌شوند.

  • کاهش جذب ناقلین:

جذابیت بایومس برای ناقلین که جانوران و حشراتی نظیر جوندگان، مگس و پرندگان می‌باشد، سومین پارامتر کیفیت جامدات زیستی است. بخش 503 ده گزینه برای کاهش جذب ناقلین ارائه کرده است که شامل برخی از فرایندهای تثبیت است که پاتوژن ها را کاهش می‌دهد؛ بنابراین در یک طرح قابل‌قبول، کارکرد جامدات زیستی کلاس B در زمین، روش‌های کاهش جذب ناقلین را می‌توان با روش‌های کاهش پاتوژن تلفیق کرد.

2-    فعالیت‌های مدیریتی:

چهار فعالیت مدیریتی برای کاربرد جامدات زیستی توده‌ای که دارای کیفیت غیراستثنایی هستند در زمین مشخص‌شده است:

 الف ) اگر بر روی گونه‌های تهدید شده و در معرض خطر یا زیستگاه‌های بحرانی مشخص‌شده‌ی آنها اثرگذار باشد، ممنوع است

 ب ) جامدات زیستی فله‌ای فاقد کیفیت استثنایی را نباید در زمین‌های سیلابی، یخ‌زده یا پوشیده با برف که امکان وارد نمودن مواد به تالاب‌ها یا سایر آب‌ها رادارند، نباید در زمین به کاربرد، مگر اینکه مجوز مسئولان قانونی وجود داشته باشد

 ج ) کاربرد آن‌ها در زمین‌های کشاورزی، جنگل یا مکان‌های احیایی که در فاصله 10 متری از آب‌های منطقه باشد، ممنوع است مگر اینکه مجوز مسئولان قانونی وجود داشته باشد.

 د ) این جامدات باید فقط در نرخی برابر یا کمتر از نرخ زراعی در مکان به‌کاربرده شود، این نرخ برای تأمین مقدار نیتروژن موردنیاز برای محصولات و گیاهان می‌باشد.

گردآورنده: مازیار وخشوری

منبع: کتاب تصفیه فاضلاب های صنعتی

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله رااز لینک زیر دانلودکنید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی