چربی‌ گیری به روش CPI

چربی‌ گیری به روش CPI با توجه به اینکه وجود چربی و روغن و مشتقات نفتی در فاضلاب ورودی باعث ایجاد اختلال در فرآیندهای بیولوژیکی لجن فعال می‌گردد

چربی‌ گیری به روش CPI

در روش چربی گیری به روش CPI با توجه به اینکه وجود چربی و روغن و مشتقات نفتی در فاضلاب ورودی باعث ایجاد اختلال در فرآیندهای بیولوژیکی لجن فعال می‌گردد، بنابراین در بسیاری از تصفیه‌خانه‌های صنعتی که چربی و روغن در پساب وجود دارد در ابتدای تصفیه‌خانه یک واحد چربی‌گیر تعبیه می‌گردد.

مشکلی که در فرآیند لجن فعال در صورت عدم حذف چربی‌ها بوجود می‌‌آید این است که چربی‌ها  بر روی توده‌ها بیولوژیکی چسبیده و باعث می‌شوند که عمل هوادهی و اکسیژن‌رسانی دچار مشکل شده و در نهایت باعث کاهش چشم‌گیر راندمان تصفیه می‌شود.

 باتوجه به مطالب ذکر شده روش‌های مختلفی برای چربی‌گیری (روش فیزیکی، روش API، روش CPI و روش DAF) پیشنهاد می‌شود که یکی از حالت‌ها، چربی‌گیری به شکل CPI می‌باشد.

 البته هر یک از روش‌های ذکر شده دارای معایب و محاسنی می‌باشد که ما باید با شناخت کامل از هر یک از فرآیندها، بهترین روش را برای چربی زدایی انتخاب نماییم.

 معمولاً چربی‌گیرهای CPI برای حذف چربی و روغن‌های آزاد و همچنین برای حذف مشتقات نفتی در نظر گرفته می‌شود (البته کاربردهای این روش در انتهای متن بیان شده‌اند).

این نوع چربی‌گیر که گاهی به نام TPI نیز شناخته می­شود به طور گسترده­ای جایگزین چربی‌گیرهای API و مخازن ته­ نشینی اولیه شده­اند.

به طور کلی جداکننده‌های  CPIتا حدودی مشابه روش API می‌باشد. با این تفاوت که در این جداکننده‌ها از یک سری صفحات مورب و موج‌دار‌ استفاده شده است که با زوایای ۴۵ تا ۶۰ درجه در داخل مخزن قرار گرفته ­اند.

جنس صفحات بسته به مشخصات فیزیکی و شیمیایی پساب ممکن است فلزی یا پلاستیکی باشند و معمولاً با توجه به PH پساب از مواد پوشش دهنده مقاوم در برابر خوردگی استفاده می‌شود. در واقع مهمترین نقش صفحات ایجاد فضای مناسب برای شکل‌گیری جریان آرام می‌باشد.

علاوه بر صفحات جداکننده، این سیستم مجهز به سطح‌ روب برای جمع‌آوری ذرات شناور شده و همچنین لجن روب برای جمع­ آوری لجن ته­ نشینی می­باشد.

نحوه عملکرد این واحدها ‌به این ترتیب است که با ورود فاضلاب از قسمت ورودی به علت سرعت کم جریان و قرارگرفتن جریان در مسیر صفحات موازی حالت آرام در جریان ایجاد می‌شود و در این حالت لمینار (آرام) چربی‌ها از فاضلاب جدا می‌شوند و ذرات معلق نیز از آن جدا می‌گردند.

چربی‌ها به دلیل کم بودن چگالی شان به سمت بالای واحد حرکت کرده و به سطح مخزن می‌رسند و با تجهیزات مربوطه (SKIMER )جمع‌آوری می‌شوند.

ذرات معلق نیز در قسمت پایین مخزن ته‌نشین می‌شوند و نهایتاً به شکل لجن خارج می‌شوند.

چربی گیر CPI این واحدها ‌به این ترتیب است که با ورود فاضلاب از قسمت ورودی به علت سرعت کم جریان و قرارگرفتن جریان در مسیر صفحات موازی حالت آرام در جریان ایجاد می‌شود و در این حالت لمینار (آرام) چربی‌ها از فاضلاب جدا می‌شوند و ذرات معلق نیز از آن جدا می‌گردند.

چربی گیر CPI واحدها ‌به این ترتیب است که با ورود فاضلاب از قسمت ورودی به علت سرعت کم جریان و قرارگرفتن جریان در مسیر صفحات موازی حالت آرام در جریان ایجاد می‌شود و در این حالت لمینار (آرام) چربی‌ها از فاضلاب جدا می‌شوند و ذرات معلق نیز از آن جدا می‌گردند.

از مهم‌ترین مزایای سیستم CPI نسبت به API می‌توان به موارد زیر اشاره کرد

 • بالابردن راندمان حذف جداسازی مواد روغنی از پساب
 • ایجاد جریان آرام بین صفحات
 • کاهش قابل توجه مسافتی که ذرات روغن باید طی کند تا به سطح برسند
 • تحت تأثیر قرار نگرفتن توزیع جریان در داخل جداکننده به وسیله وزش باد
 • تخلیه آسان لجن و مواد ته‌نشین شده در جداکننده

 

ویژگی‌های چربی گیری به روش CPI

 • نصب و راه اندازی آسان
 • بالا بودن راندمان حذف روغن و چربی های غیر امولسیونی از پساب
 • قابلیت حذف ذرات روغن غیر امولسیونی تا قطر حداقل ۳۰ میکرون
 • پایین بودن مصرف انرژی
 •  

مهم‌ترین موارد مصرف جدا کننده CPI به صورت ذیل می‌باشد:

 • پالایشگاه‌های نفت و گاز
 • پایانه‌ها و بنادر نفتی
 • تعمیرگاه‌ها
 • صنایع غذایی
 • صنایع تولید مواد شوینده و شیمیایی
 • صنایع اتومبیل‌سازی
 • صنایع پتروشیمی

واحدهای CPI به طور گسترده‌ای در بسیاری از صنایع برای جداسازی آب و روغن به کار می‌روند اما در پالایشگاه‌ها با استقبال کمتری روبرو شده‌اند به این دلیل که این واحدها قادر به پذیرش و تحمل شوک‌های حاصل از افزایش ناگهانی بار آلی و جریان‌های با حجم زیاد را به خوبی جداکننده‌های API نمی‌باشند.( جهت اطلاع از قیمت چربی گیر فاضلاب و چربی گیر و تصفیه پسماندبا ما تماس حاصل نمایید.)

 جداکننده‌های CPI نسبت به جریان‌های پساب عبوری و بار روغن دارای محدودیت‌هایی می‌باشند که باعث کاهش راندمان عملکرد واحدها می‌شوند. مقدار جریان گذرنده از واحدهای CPI با مساحت صفحات و حجم واحد متناسب می‌باشد.

 

گردآورنده : مهندس مازیار وخشوری

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی