هیدروسیکلون و جدول راهنمای انتخاب هیدروسیکلون

 
هیدروسیکلون
هیدروسیکلون

 با توجه به اینکه تجهیزاتی که قسمت‌های متحرک کمتری دارند قابل اعتمادتر و به صرفه‌ تر هستند و از آنجایی که هیدروسیکلون نیز جزء این دسته از تجهیزات هستند لذا بیش از نیم قرن است که این دستگاه ها چه در بخش متالوژیو چه در زمینه تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هیدروسیکلون یا ماسه گیر ابزار ساده وموثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد.

وجود مواد دانه‌ای از قبیل ذرات ماسه‌ای در آب علاوه بر نارضایتی مصرف‌کنندگان و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌ های لوله کشی می‌گردد. برای جلوگیری از این مشکل از سیکلون‌ها استفاده می‌شود.

این دستگاه به دلیل راندمان بالا (95درصد) در حذف ذرات و سهولت نصب و بهره برداری و قیمت مناسب، جایگاه ویژه‌ای در سیستم‌های تصفیه و آبرسانی دارد.

هیدروسیکلون‌ در صورت مساعد بودن شرایط کاری و فشار مناسب امکان حذف ذرات تا اندازه‌ی 75 میکرون را دارا می‌باشند.

اساس کار این دستگاه‌ها بر مبنای نیروی گریز از مرکز است.در واقع زمانیکه آب به داخل دستگاه پمپاژ می‌شود از قسمت جانبی وارد شده و به دلیل اختلاف چگالی موجود بین ذرات و آب، آب تمیز در اثر چرخش از قسمت بالایی خارج شده و ذرات و دانه‌ها از قسمت زیرین خارج می‌گردند.

ساختار هیدروسیکلون

هيدروسيکلون داراي دو خروجي در محور خود است. بخش کوچکتر در پايين که پاريز (Underflow) يا پسريزش (Reject) ناميده‌ مي‌شود و بخش چگالتر در بالا که سرريز (Overflow)يا پذيرش (Accept) ناميده مي‌شود . جزء چگالتر از پاريز و جزء سيالتر يا سبکتر از بخش سرريز خارج مي‌شود.

هيدروسيكلون‌ ها داراي يك لوله ورودي و يك خروجي هستند كه معمولا سايز لوله ورودي از سايزلوله خروجي كوچكتر است تا سرعت در محل ورود به هیدروسيكلون به حداكثر خود برسد.

هیدروسیکلون
هیدروسیکلون

در زير مخروط سيكلون يك محفظه شن گير تعبيه شده كه در حقيقت شن و ذرات ماسه جدا شده از آب در اين قسمت جمع‌آوري مي‌گردند.

هیدرسیکلون‌ ها از یک قسمت استوانه‌ای و یک قسمت مخروطی تشکیل شده که آب ابتدا وارد قسمت استوانه‌ای شده و با فشاری که از پمپ گرفته بود به چرخش درآمده و دانه‌ ها وارد قسمت مخروطی شده و به قسمت پایینی هدایت می‌گردند.

انتخاب نوع دستگاه هیدروسیکلون به دبی جریان ورودی بستگی دارد که در جدول زیر معیار انتخاب نوع دستگاه شرح داده شده است.

 جدول راهنمای هیدروسیکلون
جدول راهنمای هیدروسیکلون

تفاوت اصلی سیکلون و هیدروسیکلون سیال ورودی آنهاست. سیکلون ها برای جدا سازی ذرات معلق از گاز ها (مانند هوا) و هیدرو سیکلون ها همانطور که از نامشان پیداست برای جداسازی ذرات معلق از مایع ها (مانند آب) توسعه یافته اند.

هیدروسیکلون تجهیزی است که بدون نیاز به قطعه مکانیکی و برقی شن های ریز و ماسه بادی و دیگر مواد معدنی کوچک را از آب جدا می نمادید هیدروسیکلون ها معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و در صورتی که مایع خورنده وارد هیدروسیکلون شود می توان از فولاد استنلس استیل ضد زنگ بهره گرفت و یا حتی می توان سطوح داخلی هیدروسیکلون را با فایبرگلاس پوشش داد تا هیدروسیکلون در مقابل خوردگی محافظت شود

لوله ی ورودی به هیدروسیکلون یک سایز از لوله ی خروجی از هیدروسیکلون کوچکتر در نظر گرفته می شود و دلیل آن هم این است که در طراحی هیدروسیکلون بایستی زمان ماندی به ذرات معلق داد تا به صورت کامل اطمینان حاصل نماییم که این ذرات از هیدروسیکلون حذف می گردد.

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411,  09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2