تعیین سختی آب به روش آزمایشگاهی

 

 تعیین سختی آب به روش آزمایشگاهی

نمک‌های کلسیم و منیزیم موجب سختی آب شده و در هنگام شست‌وشو تولید صابون‌های نامحلول می‌کند که معمولاً از نوع کلسیم و منیزیم می‌باشند.   صابون‌های نامحلول حاصل در پارچه رسوب کرده و زیر دست را خشن می‌کند و از سوی دیگر  به‌صورت نایکنواخت رسوب کرده و در نتیجه باعث نایکنواختی رنگرزی می‌شود. بعلاوه یون‌های کلسیم و منیزیم می‌توانند بعضی از رنگ‌ها را از محیط عمل خارج کرده و رسوب دهند.

درمورد سختی آب در مقالات گذشته توضیحاتی داده شده است لذا با شرح مختصری از سختی به توضیح روش سنجش مذکور می‌پردازیم.

نمک‌های کلسیم و منیزیم موجب سختی آب شده و در هنگام شست‌وشو تولید صابون‌های نامحلول می‌کند که معمولاً از نوع کلسیم و منیزیم می‌باشند.

 صابون‌های نامحلول حاصل در پارچه رسوب کرده و زیر دست را خشن می‌کند و از سوی دیگر  به‌صورت نایکنواخت رسوب کرده و در نتیجه باعث نایکنواختی رنگرزی می‌شود. بعلاوه یون‌های کلسیم و منیزیم می‌توانند بعضی از رنگ‌ها را از محیط عمل خارج کرده و رسوب دهند.

 به طور کلی سختی آب به دو دسته تقسیم می‌شود:

1-سختی موقت

2-سختی دائم

کربنات‌های کلسیم و منیزیم در آب نامحلول  می‌باشند ولی زمانی که دی‌اکسیدکربن در کنار آن‌ها قرار می‌گیرد آنها را به صورت بیکربنات‌های محلول در آب درمی‌آورد. حال اگر با جوشاندن، دی‌اکسید کربن را از آب خارج کنیم بیکربنات‌های محلول مجدداً به صورت کربنات نامحلول در آمده و رسوب می‌کنند و از آب خارج می‌شوند. به این دسته از مواد موجود در آب که با جوشاندن خارج می‌شوند سختی موقت گویند.

مابقی نمک‌های منیزیم و کلسیم باقی‌مانده در آب که با جوشاندن از بین نمی‌روند را سختی دائم گویند. این مواد کلرورها، سولفات‌ها و یا نیترات‌های کلسیم و منیزیم می‌باشد.

 سنجش سختی

در این روش ما به کمک محلول بافر محلول بازدارنده سدیم سولفید محلول 01.0 مولار EDTA، آب نمونه و تجهیزات آزمایشگاهی از مایش را شروع می‌کنیم.

در این روش ما به کمک محلول بافر محلول بازدارنده سدیم سولفید محلول 01.0 مولار EDTA، آب نمونه و تجهیزات آزمایشگاهی از مایش را شروع می‌کنیم.

مقداری آب به همراه آب مقطر در داخل ارلن ریخته و محلول بازدارنده و معرف  ‌EDTA را نیز افزوده و تا ظهور رنگ آبی تیتر می‌کنیم. حجمی که برای تیتر کردن استفاده کردیم را یادداشت کرده و در رابطه‌ی زیر قرار می‌دهیم.

 برای تعیین سختی کل می‌توان از رابطه زیر استفاده کرد:

VEDTA)(FEDTA)(100)(1000) / Vsample = Hardness  (1)

VSample: حجم آب نمونه

FEDTA: غلظت EDTA

با این روش سختی کل اندازه‌گیری می‌شود.

 تعیین میزان کلسیم در آب سخت در حضور منیزیم:

 مطابق آزمایش قبل مقداری آب نمونه را در ارلن تا حجم ٨٠ میلی‌لیتر  رقیق می‌کنیم. این بار ٥ میلی‌لیتر دی اتیل آمین اضافه می‌کنیم تا pH به ٥/١٢ برسد. سپس ١ میلی‌لیتر محلول بازدارنده سدیم سولفید و ٦ قطره معرف کالکن اضافه کرده و با محلول استاندارد EDTA تیتراسیون را آغاز کرده تا ظهور رنگ آبی تیتراسیون را ادامه می‌دهیم. این بار حجمEDTA  مصرفی برابر ٣/١٣ میلی‌لیتر بود (V2=13.30).

اطلاعات بیشتر در مورد سختی گیر اب

مطابق آزمایش قبل مقداری آب نمونه را در ارلن تا حجم ٨٠ میلی‌لیتر  رقیق می‌کنیم. این بار ٥ میلی‌لیتر دی اتیل آمین اضافه می‌کنیم تا pH به ٥/١٢ برسد. سپس ١ میلی‌لیتر محلول بازدارنده سدیم سولفید و ٦ قطره معرف کالکن اضافه کرده و با محلول استاندارد EDTA تیتراسیون را آغاز کرده تا ظهور رنگ آبی تیتراسیون را ادامه می‌دهیم. این بار حجمEDTA  مصرفی برابر ٣/١٣ میلی‌لیتر بود (V2=13.30).

می‌توان با استفاده از روابط ٢ و ٣ میزان کلسیم و منیزیم موجود در آب را محاسبه نمود.

Ca (mg) = V2 (0.4008)    (2)

Mg (mg) = (V1-V2)(0.2432)     (3)

آب را می‌توان از لحاظ سختی مطابق جدول زیر به گروه‌های گوناگون تقسیم‌بندی کرد.

آب نرم

Hardness =< 50

نسبتاً نرم

50 < Hardness <100

کمی سخت

100 < Hardness <150

نسبتاً سخت

150 < Hardness 250

سخت

250 < Hardness 350

بسیار سخت

350 < Hardness

 

 

 

 

 

 

 

گرد آورنده: مهندس مازیار وخشوری

منبع: کتاب شیرین سازی آب

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفاً مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید. 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی