هیدروسیکلون و جدول راهنمای انتخاب

هیدروسیکلونیا ماسه گیر ابزار ساده وموثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد.

هیدروسیکلون

 با توجه به اینکه تجهیزاتی که قسمت‌های متحرک کمتری دارند قابل اعتمادتر و به صرفه‌تر هستند و از آنجایی که هیدروسیکلون نیز جزء این دسته از تجهیزات هستند لذا بیش از نیم قرن است که این دستگاه‌هاچه در بخش متالوژیو چه در زمینه تصفیه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند
 هیدروسیکلون یا ماسه گیر ابزار ساده وموثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد.

وجود مواد دانه‌ای از قبیل ذرات ماسه‌ای در آب علاوه بر نارضایتی مصرف‌کنندگان و امکان آلودگی آب، موجب فرسایش پمپ‌ها و سیستم‌های لوله کشی می‌گردد. برای جلوگیری از این مشکل از سیکلون ها استفاده می‌شود.

دستگاه هیدروسیکلون به دلیل راندمان بالا (95درصد) در حذف ذرات و سهولت نصب و بهره برداری و قیمت مناسب، جایگاه ویژه‌ای در سیستم‌های تصفیه و آبرسانی دارد.

هیدروسیکلونیا ماسه گیر ابزار ساده وموثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد.

هیدروسیکلون‌ ها در صورت مساعد بودن شرایط کاری و فشار مناسب امکان حذف ذرات تا اندازه‌ی 75 میکرون را دارا می‌باشند.

اساس کار  دستگاه‌ هیدروسیکلون بر مبنای نیروی گریز از مرکز است.در واقع زمانیکه آب به داخل دستگاه هیدروسیکلون پمپاژ می‌شود ازقسمت جانبی وارد شده و به دلیل اختلاف چگالی موجود بین ذرات و آب، آب تمیزدر اثر چرخش از قسمت بالایی خارج شده و ذرات و دانه‌ها از قسمت زیرین خارج می‌گردند.

 هیدروسیکلونیا ماسه گیر ابزار ساده وموثری برای گرفتن مواد دانه‌ای و جامدات ساینده از آب می‌باشد.

ساختار  هیدروسیکلون

هيدروسيکلون داراي دو خروجي در محور خود است. بخش کوچکتر هیدروسیکلون در پايين که پاريز(Underflow)يا پسريزش (Reject)ناميده‌ مي‌شود و بخش چگالتر در بالا که سرريز(Overflow)يا پذيرش(Accept) ناميده مي‌شود. جزء چگالتر از پاريز و جزء سيالتر يا سبکتر از بخش سرريز خارج مي‌شود.

هيدروسيكلون داراي يك لوله ورودي و يك خروجي هستند كه معمولا سايز لوله ورودي از سايزلوله خروجي كوچكتر است تا سرعت در محل ورود به سيكلون به حداكثر خود برسد.

در زير مخروط هیدروسیکلون يك محفظه شن گير تعبيه شده كه در حقيقت شن و ذرات ماسه جدا شده از آب در اين قسمت جمع‌آوري مي‌گردند.

هیدرسیکلون ها از یک قسمت استوانه‌ای و یک قسمت مخروطی تشکیل شده که آب ابتدا وارد قسمت استوانه‌ای شده و با فشاری که از پمپ گرفته بود به چرخش درآمده و دانه‌ها وارد قسمت مخروطی شده و به قسمت پایینی هدایت می‌گردند.

هیدرسیکلون‌ها از یک قسمت استوانه‌ای و یک قسمت مخروطی تشکیل شده که آب ابتدا وارد قسمت استوانه‌ای شده و با فشاری که از پمپ گرفته بود به چرخش درآمده و دانه‌ها وارد قسمت مخروطی شده و به قسمت پایینی هدایت می‌گردند.

انتخاب نوع هیدروسیکلون به دبی جریان ورودی بستگی دارد که در جدول زیر معیار انتخاب نوع دستگاه شرح داده شده است.

 انتخاب نوع هیدروسیکلون به دبی جریان ورودی بستگی دارد که در جدول زیر معیار انتخاب نوع دستگاه شرح داده شده است.

 

تفاوت اصلی سیکلون و هیدروسیکلون سیال ورودی آنهاست. سیکلون ها برای جدا سازی ذرات معلق از گاز ها (مانند هوا) و هیدروسیکلون ها همانطور که از نامشان پیداست برای جداسازی ذرات معلق از مایع ها (مانند آب) توسعه یافته اند.

هیدروسیکلون تجهیزی است که بدون نیاز به قطعه مکانیکی و برقی شن های ریز و ماسه بادی و دیگر مواد معدنی کوچک را از آب جدا می نمادید هیدروسیکلون معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و در صورتی که مایع خورنده وارد هیدروسیکلون شود می توان از فولاد استنلس استیل ضد زنگ بهره گرفت و یا حتی می توان سطوح داخلی هیدروسیکلون را با فایبرگلاس پوشش داد تا هیدروسیکلون در مقابل خوردگی محافظت شود

لوله ی ورودی به هیدروسیکلون یک سایز از لوله ی خروجی از هیدروسیکلون کوچکتر در نظر گرفته می شود و دلیل آن هم این است که در طراحی هیدروسیکلون بایستی زمان ماندی به ذرات معلق داد تا به صورت کامل اطمینان حاصل نماییم که این ذرات از هیدروسیکلون حذف می گردد. 

هیدروسیکلون بوسیله ی جریان ورتکس ایجاد شده می توانند دانه های سنگین تر از آب را جدا نمایند و توسط محفظه ی شن گیر هیدروسیکلون جمع آوری می شود.

از جمله امتیازات هیدروسیکلون نسبت به تجهیزات مشابه سیکلون :

  • هزینه اندک تاسیسات هیدروسیکلون از جمله لوله کشی و پمپ و موارد مشابه 
  • فضای کم و بدون نیاز به فونداسیون و پی محکم
  • راه اندازی هیدروسیکلون در مدت زمان اندکی قابل اجرا می باشد. هم چنین توقف هیدروسیکلون نیز می می تواند در زمان کوتاهی انجام شود.
  • بدون نیاز به انرژی الکتریکی 
  • افت فشار هیدروسیکلون ناچیز است

 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی