انواع لجن فاضلاب کدام است؟

 
لجن فاضلاب
لجن فاضلاب

همواره لجن تولیدی به لحاظ کمیتی و کیفیتی در یک تصفیه خانه متفاوت با تصفیه خانه‌های دیگر است. در این مقاله به‌طور مقدماتی درباره‌ی کیفیت و کمیت انواع لجن‌های تولیدی تصفیه خانه‌ها توضیح داده می‌شود.

انواع لجن :

انواع لجن و مواد دیگر مثل مواد حاصل از غربال کردن، شن و ماسه و آشغال در یک تصفیه خانه فاضلاب ، بر اساس نوع واحد و روش کار آن متفاوت است. لجن فاضلاب را می‌توان به‌طورمعمول به لجن اولیه؛ لجن ثانویه و لجن شیمیایی دسته‌بندی کرد. لجن حاوی مواد جامد قابل ته‌نشینی مثل مواد مدفوعی، فیبرها، سیلت ها، مواد زائد غذایی، توده‌های بیولوژیکی، ترکیبات شیمیایی آلی و معدنی شامل فلزات سنگین و عناصر کمیاب است.

لجن اولیه :

برای جداسازی مواد جامد قابل ته‌نشینی فاضلاب خام از فرایند فیزیکی ته‌نشینی اولیه استفاده می‌کنند. به‌طورمعمول 50 درصد کل مواد جامد لجن مربوط به وزن خشک مواد جامد لجن اولیه در تصفیه خانه‌ی فاضلاب است که (با فرایند ته‌نشینی اولیه و تصفیه‌ی ثانویه به روش مرسوم لجن فعال فعالیت می‌کند) می‌باشد. این لجن در مقایسه با لجن‌های شیمیایی و بیولوژیکی، چون از ذرات جدا از هم تشکیل‌شده است سریع‌تر آبگیری شده و کیک خشک‌تری حاصل می‌شود. برای تصفیه این نوع از لجن‌ها نیازی به آمایش لجن نمی‌باشد.

از ویژگی‌های برجسته این لجن‌ها این است که فسادپذیر است و اگر بدون تصفیه درجایی بماند، بوهای ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

لجن ثانویه :

این لجن به دلیل آنکه از فرایندهای تصفیه‌ی بیولوژیکی مثل لجن فعال، بیوراکتور های غشایی، صافی‌هایچکنده و دیسک‌های دوار بیولوژیکی حاصل می‌شود، لجن بیولوژیکی نام دارد. واحدهای تصفیه با ته‌نشینی اولیه به‌طورمعمول لجن بیولوژیکی نسبتاً خالص (حاصل از مصرف مواد الی محلول و نامحلول در سیستم تصفیه‌ی ثانویه توسط باکتری‌ها) را تولید می‌کند. این نوع لجن هم‌چنین حاوی مواد جامدی است که با زلال‌ساز اولیه به‌راحتی خارج نمی‌شود. لجن ثانویه در واحدهایی که فاقد ته‌نشینی اولیه‌اند، ممکن است حاوی ذرات ریزی مثل دانه و فیبر نیز باشد.

این نوع از لجن‌ها به دلیل وجود لخته‌های بیولوژیکی سبک، سخت‌تر از لجن اولیه آبگیری می‌شود.

لجن شیمیایی :

مواد شیمیایی به‌طور گسترده‌ای در تصفیه فاضلاب به‌ویژه در تصفیه فاضلاب صنعتی برای رسوب دادن و جداسازی مواد جامد معلق به کار می‌روند. در همه‌ی این موارد، لجن‌های تشکیل‌شده شیمیایی خواهد بود. یک استفاده معمول از مواد شیمیایی برای جداسازی یک ماده از فاضلاب رسوب دادن فسفر است. در برخی از واحدهای تصفیه فاضلاب مواد شیمیایی برای انجام فرایندهای بیولوژیکی اضافه شود. در این صورت مواد شیمیایی رسوب‌کرده، با لجن بیولوژیکی مخلوط می‌شود.

خصوصیات لجن :

اطلاع از خصوصیات لجن؛ همراه باکیفیت لجن تولیدی برای طرحی سیستم فرایند لجن در یک تصفیه خانه فاضلاب مهم است.

خصوصیات لجن اولیه:

این لجن تازه، سوسپانسیون قهوه‌ای روشن یا خاکستری با مواد جامد در اندازه‌های و ترکیبات مختلف است. به دلیل زیاد بودن ترکیبات آلی در لجن اولیه این لجن به‌سرعت فاسد شده و به فاز بی‌هوازی وارد می‌شود که با تغییر رنگ آن به خاکستری تیره یا سیاه بوی بد به‌خوبی مشخص است.

خصوصیات لجن فعال:

لجن فعال بیشتر حاوی سلول‌های باکتریایی است که لزج است و به‌سختی آبگیری می‌شود. رنگ این لجن خاکستری روشن یا قهوه‌ای تیره است. غلظت مواد جامد معلق در آن 0.4 تا 1.5 درصد است.

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411, 09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2