رزین چیست؟ عملکرد رزین چگونه است؟

 
رزین کاتیونی
رزین کاتیونی

پدیده تبادل یون اولین بار در اواسط قرن هجدهم و به دنبال مشاهده توانایی خاک‌های زراعی در تعویض و استفاده برخی از یون‌ها مثل آمونیوم با یون Caو Mg موجود در ساختمان آنها مشاهده شد. در سال 1870 با انجام آزمایش‌های متعددی ثابت شد که بعضی از کانی‌های طبیعی بخصوص زئولیت‌ها توانایی انجام تبادل یون‌ها را دارند. رزین (Resin) یک نوع ترشح هیدرو‌کربنی از تعدادی از گیاهان می‌باشد که اساساً از صمغ کاج مخروطی شکل گرفته می‌شود.

عملکرد رزین ها

رزین های موازنه كننده یون، ذرات جامدی هستند كه می‌توانند یون‌های نامطلوب در محلول را با همان مقدار اكی والان از یون مطلوب با بار الكتریكی مشابه جایگزین كنند. رزین های تعویض یونی شامل بار مثبتكاتیونی و بار منفی آنیونی می‌باشد بگونه‌ای كه از نظر الكتریكی خنثی هستند. موازنه كننده‌ها با محلول‌های الكترولیت این تفاوت را دارند كه فقط یكی از دو یون، متحرك و قابل تعویض است به عنوان مثال، یك تعویض كننده كاتیونی سولفونیك دارای نقاط آنیونی غیر متحركی است كه شامل رادیكال های آنیونی SO2-3می‌باشد كه كاتیون متحركی مثل H+ یا Na+ به آن هستند.

رزین
رزین

نحوه‌ی عملکرد رزین : این كاتیون‌های متحرك می‌توانند در یك واكنش تعویض یونی شركت كنند به همین صورت یك تعویض كننده آنیونی دارای نقاط كاتیونی غیر متحركی است كه آنیون‌های متحركی مثل - Clیا OH- به آن متصل می‌باشد. در اثر تعویض یون، كاتیون‌ها یا آنیون‌های موجود در محلول با كاتیون‌ها و آنیون‌های موجود در رزین تعویض می‌شود، بگونه‌ای كه هم محلول و هم رزین از نظر الكتریكی خنثی باقی می‌ماند. در اینجا با تعادل جامد مایع سروكار داریم بدون آنكه جامد در محلول حل شود. برای آنكه یك تعویض كننده یونی جامد مفید باشد باید دارای شرایط زیر باشد:

 •  خود دارای یون باشد.
 •  در آب غیر محلول باشد.
 •  فضای كافی در شبكه تعویض یونی داشته باشد، بطوریكه یون‌ها بتوانند به سهولت در شبكه جامد رزین وارد و یا از آن خارج شوند.

در مورد رزین كاتیونی هر دانه رزین با آنیون غیر تحرك و یون متحرك H+ را می‌توان همچون یك قطره اسید سولفوریك با غلظت 25% فرض نمود. این قطره در غشایی قرار دارد كه فقط كاتیون می‌تواند از آن عبور نماید.

انواع رزین ها

رزین ها بر حسب گروه عامل تعویض متصل به پایه پلیمری رزین به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 1.  رزین های کاتیونی قوی SAC) StrongacidisCation)
 2.  رزین های کاتیونی ضعیف WAC) Weak acidisCation)
 3.  رزین های آنیونی قوی SBA) Strongbasic anion)
 4.  رزین های آمونیونی ضعیف WBA) Weak basic anion)

رزین کاتیونی ضعیف قادر به جذب کاتیون هایی هستند که به قلیائیت آب مرتبط است و قادر به جذب کلیه کاتیون های موجود در آب نمی باشند.

مزیت رزین کاتیونی ضعیف بازدهی بالای آن ها در مقایسه با رزین های کاتیونی قوی می باشد، در نتیجه باعث تولید پساب کمتر در احیاءهای مکرر می گردد.

رزین های آنیونی قوی قادر به جذب کلیه آنیون های موجود در آب می باشد. رزین-های آنیونی ضعیف قادر به جذب آنیون اسیدهای قوی نظیر اسیدسولفوریک، کلریدریک و نیتریک می باشد. رزین های آنیونی ضعیف مقاوم تر از رزین آنیونی قوی بوده و به همین جهت در سیستم های تصفیه آب کاربرد بیشتری دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت رزین کاتیونی به بخش محصولات شیمیایی زادآب مراجعه فرمایید.

منبع: اصول تصفیه آب چالکش امیری

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411, 09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2