روش انجام آزمایش جارتست

 
آزمایش جارتست
آزمایش جارتست

اگرچه اخیرا پیشرفت‌هایی در شناخت مکانیزم فرایند انعقاد حاصل‌شده اما هنوز از آن به‌عنوان یک دانش دقیق و جامع نام‌برده نمی‌شود. ازاین‌رو انتخاب و به دست آوردن مقادیر بهینه از منعقد کننده‌ها به‌جای آن‌که از طریق کمی و فرمول محاسبه شود به روش تجربی و با آزمایش محاسبه می‌گردد. انعقاد یک روش شیمیایی تصفیه است که مواد شیمیایی مختلف مانند (سولفات آلومینیم، سولفات فرو، ... ) را به مقادیر لازم و کافی به آب اضافه می‌کنند تا ذرات کوچک و سبک و غیرقابل ته‌نشین، به ذرات بزرگ‌تر و سنگین‌تر و قابل ته‌نشین تبدیل می‌شود.

دی‌اکسید کربن تولیدشده به دلیل شناورسازی لخته‌ها مانع انعقاد می‌شود. آزمایش جار بر روی هر آبی که قرار است عملیات انعقاد بر روی آن انجام شود باید صورت گیرد. بال واقع برای ارزیابی انعقاد سازی در محلول‌هایی که غلظت مواد جامد معلق آنها کمتر از 5 گرم در لیتر باشد، از آزمایش جار استفاده می‌شود.

این آزمایش با استفاده از تعدادی ظروف شیشه‌ای که حداقل دارای 1 لیتر گنجایش و ازلحاظ اندازه و شکل یکسان هستند انجام می‌شود.

هدف از انجام این آزمایش

 1. تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده اصلی
 2. تعیین مقدار مناسب ماده منعقد کننده فرعی
 3. تعیین ph مناسب برای انعقاد

روش انجام آزمایش

ابتدا از تمیز بودن کلیه ظروف جار مطمئن شوید. نمونه را کاملاً مخلوط نموده و با استفاده از استوانه مدرج یک لیتر از نمونه مخلوط شده را به بشر یک لیتری منتقل نمایید. بشر را به‌گونه‌ای زیر یکی از پاروها قرار دهید که پارو به دیواره‌های بشر برخورد نکند. دور دستگاه را روی اختلاط تند ( 120-80 دور در دقیقه ) تنظیم نمایید. چون آزمایش باید قابل تکرار باشد یک دور را روی تمام مراحل کار پیاده کنید. یک پیپت مدرج 5 میلی‌لیتری را از منعقد کننده اصلی پرکنید و تدریجاً به نمونه‌ی در حال اختلاط بیفزایید؛ به‌محض مشاهده اولین لخته‌ها تزریق منعقد کننده را قطع نموده و حجم مصرفی را یادداشت نمایید این مقدار از منعقد کننده به‌عنوان مقدار مبنا در نظر گرفته می‌شود.

آزمایش جارتست
آزمایش جارتست

اکنون هر شش ظرف دستگاه جار را از یک لیتر نمونه مخلوط شده پرکنید. دور دستگاه را روی دور مرحله قبل تنظیم نمایید. مقدار تزریقی منعقد کننده را در هر ظرف به‌گونه‌ای تنظیم کنید که عدد حاصله از مرحله قبل دریکی از دو ظرف میانی قرار گیرد. ماده منعقد کننده را به‌طور همزمان به هر شش ظرف افزوده و زمان را نگهدارید. ( 60 ثانیه)( این 60 ثانیه برای این مرحله است؟ اکنون دور دستگاه را روی اختلاط کند ( 20 دور در دقیقه ) تنظیم نمایید و اختلاط کند را به مدت 20 دقیقه ادامه دهید.

(دستگاه را خاموش نموده و به مدت 30 دقیقه بهتر است) نمونه‌ها را ته‌نشین نمایید. اکنون نتایج را با استفاده از روش چشمی یا با استفاده از دستگاه کدورت سنج باهم مقایسه و بهترین نتیجه را یادداشت نمایید.

بسياري از مواد شيميايي مورداستفاده در تصفیه‌خانه‌های آب در مقياس آزمايشگاهي با آزمايش جار قابل‌ اندازه‌گیری است. ازجمله مهم‌ترین اين مواد شيميايي: منعقد کننده‌ها، کمک منعقد کننده‌ها، ترکيبات قليايي، مواد شيميايي نرم‌کننده و کربن فعال براي حذف طعم و بو است. به بیان ساده‌تر با افزودن مقادیر مختلفی از مواد شیمیایی ذکرشده به نمونه و بررسی میزان کدورت یا PH و یا سایر ویژگی‌های موردنظر می‌توان به غلظت مطلوبی از این مواد شیمیایی دست‌یافت به‌نحوی‌که با اضافه کردن غلظت مطلوب مواد مشخصات نمونه نهایی مطابق با انتظار باشد.
موقتي مواد منعقد کننده در طي آزمايش جار اضافه می‌شود، ترمه‌ای انعقاد، لخته سازی يا لخته براي تشريح عمليات استفاده می‌شود.

این آزمایش در یک سری ظرف مشابه که به‌صورت قابل‌کنترل به هم زده می‌شوند اجرا می‌شود. در عمل با تغییر موقعیت آب خام، آزمایش جارتست باید انجام شود. همچنین ارتباط بین عملیات آزمایشگاهی و پایلوتی باید به‌طور منظم کنترل شود. به‌منظور تعیین بهینه مقدار تزریق و pH چندین سری آزمایش باید اجرا گردد. برای مثال برای یک دوز مشخص pH را تغییر می‌دهند و برعکس.

نتایج آزمایش جارتست، بهینه مقدار pH و دوز منعقد کننده را برای یک آب خام معین و منعقد کننده به‌کاررفته می‌دهد.

آزمايش همچنين مقدار مطلوب مواد منعقد کننده آلومينيوم و آهن به‌تنهایی و يا در ترکيب با کمک منعقد کننده‌هایی مانند سيليس فعال، پلي الکتروليت، خاک رس، کربن فعال، لجن ته‌نشین شده، آهک و کربنات سديم برای رسیدن به نتایج موردنظر را ارائه می‌دهد. هنگامی‌که اطلاعات قبلي از ماده منعقد کننده مناسب آب و اندازه لخته‌های موردنظر وجود ندارد نتايج آزمايش ارزش قابل‌ملاحظه‌ای در طراحي واحدهاي جديد دارد. به همين علت آزمايش می‌تواند ضرورت نوسازي واحدهاي قديمي از قبيل نصب اختلاط سريع اصلاح‌شده يا لخته سازهاي مکانيکي و تغيير در حوضچه‌های ته‌نشینی را اثبات می‌کند،

معایب انجام این آزمون

 • باعث تولید لجن حجیم می‌شود که به‌راحتی آب خود را از دست نمی‌دهند
 • استفاده از بعضی منعقد کننده‌ها مثل آلوم، PH آب را پایین آورده و باعث سرعت بخشیدن به خوردگی لوله‌ها می‌شود.
 • بعضی از منعقد کننده‌ها می‌توانند اثر سوئی بر بدن انسان داشته باشد.

محاسن انجام این آزمون

 • باعث حذف کدورت می‌شود.
 • باعث حذف ترکیبات اضافی فاضلاب مثل COD
 • با استفاده از آلومینیوم می‌توان مقدار فلوراید را از 8.5 به 2.1 کاهش داد.
 •  منجر به حذف رنگ می‌شود.

مراجع:

https://www.researchgate.net/.../254153911_Conduct_and_uses_of_jar_tests

www.civilica.com/Paper-NCCE07-NCCE07_0169

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411, 09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2