شیرین سازی آب با استفاده از دستگاه اسمزمعکوس

تاریخچه شیرین سازی آب
تاریخچه شیرین سازی آب

آب شیرین کن (دستگاه اسمز معکوس ) از دید افراد مختلف معانی متفاوتی دارد. اغلب مردم عبارت آب شیرین کن را تنها برای شیرین سازی آب دریا به کار می‌برند و با کاربرد آن، درباره‌ی خارج کردن مواد معدنی از آب زیرزمینی به منظور تصفیه و پالایش آب جهت مصارف آشامیدنی و صنعتی، و نیز احیا و استفاده مجدد از فاضلاب خانگی آشنایی ندارند.  فرآیند شیرین کردن آب یا نمک زدایی عبارت است از خارج کردن جامدات محلول از آب که چگونگی انتخاب بهترین روش به مقدار و نوع نمک‌های موجود در آن بستگی دارد.

چرخه هیدرولوژی یک فرآیند طبیعی آب شیرین کن است که هنگام تبخیر آب از سطح اقیانوس‌ها و دریاها اتفاق می‌افتد. هنگام تبخیر آب جامدات محلول باقی می‌مانند و آب خالص تبخیر شده و به ابرها می‌پیوندد. سرانجام هنگامی که رطوبت به اندازه کافی انباشته شد بخار متراکم شده و به صورت قطرات باران یا دانه های برف به زمین بر می‌گردند.

از نقطه نظر تاریخی تاریخچه استفاده از آب شیرین کن به قرن چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد که ارسطو فرآیند تقطیر را به عنوان روشی برای شیرین سازی آب دریا معرفی کرد و مدارکی نیز درباره‌ی کاربرد این روش به وسیله دریانوردان در حدود 2000 سال قبل موجود است.

اما سال‌ها بعد و با توسعه ماشین‌های بخار و پیشرفت تکنولوژی تقطیر استفاده از این روش گسترش یافت و به طوری که در دهه 40 میلادی بیشتر کشتی ها یا قیانوس پیما و همچنین در مناطق جنگی برای تولید آب شرب استفاده می‌شد.

دوره جدید آب شیرین کن ازسال‌های 1950 با توسعه فرآیند تبخیر ناگهانی چند مرحله ایی(MSF) مطرح شد. دانشمندان با انجام تحقیقات و با استفاده از دانش گذشته در دهه 60 میلادی توانستند روش تقطیر چند مرحله‌ایی (MED) را معرفی کنند که با استناد به آمار منتشر شده تا سال 1990 بالغ بر 8 میلیون مترمکعب در روز آب شیرین تولید کرده است.

در اوایل دهه 70 میلادی فرآیند جدید آب شیرین کن مورد توجه قرار گرفت و آن استفاده از غشاهای نیمه تراوا به منظور نمک زدایی از آب بود،این فرآیند تحت عنوان اسمز معکوس (R.O) شناخته شد و دارای فواید بالقوه فراوانی در مقایسه با تقطیر بود و امروزه در بیشتر موارد از این روش استفاده می‌کنند.

اسمز معکوس , reverse osmosis
اسمز معکوس , reverse osmosis

با افزایش قیمت آب تولیدی از منابع سنتی و معمولی اقتصاد آب شیرین کن نیز پیشرفت کرد، امروزه در تعداد زیادی از پروژه‌های تأمین آب صنعتی و خانگی، آب شیرین‌کن ها به عنوان گزینه ای اقتصادی و قابل رقابت مطرح اند، که خشکسالی بر آنها اثری ندارد و در بسیاری موارد تنها انتخاب می‌باشند.

در حال حاضر بسیاری از کشورهای با آب‌وهوای خشک بر شیرین سازی آب دریا به عنوان منابع اصلی آب شیرین تکیه می‌کنند و با توجه به آمار کتاب "فهرست واحدهای آب شیرین کن دنیا" تا سال 2001 مجموعاً 30 میلیون مترمکعب در شبانه روز آب شیرین می‌شود.

اسمز معکوس , reverse osmosis
اسمز معکوس , reverse osmosis

به عنوان جمع‌بندی مطالب می‌توان فناوری آب شیرین کن را بر اساس تغییر فاز به دو بخش کلی تقسیم کرد:

1- فرآیند (MED)

 • Multi Stage Flash distillation) MSF)
 • Vapor Compression Distillation)VCD)

2- فرآیندی که در آنها تغییر فاز صورت نمی‌گیرد:

 • R.O)-Reverse Osmosys
 • E.D)-Electro Dialysis

کارایی هر کدام از این فرآیندها بستگی به غلظت نمک در آب تغذیه و همچنین ارزش هزینه آب دارد

تاریخچه شیرین سازی آب
تاریخچه شیرین سازی آب

گردآورنده: مهندس مازیار وخشوری

منبع: کتاب شیرین سازی آب

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411,  09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2