دستگاه اسمز معکوس چیست؟

 
اسمز معکوس
اسمز معکوس

در طی سال‌های 1950 و اوایل دهه 1960 پدیده اسمز معکوس به عنوان روشی علمی برای شیرین کردن آب توسعه یافت.

اسمز معکوس : پیشرفت‌های اخیر صورت گرفته در زمینه فناوری غشایی و همچنین کارایی بالای این فناوری، منجر به کاربرد وسیع آن شده است به طوری که این روش بیش از 50 درصد ظرفیت آب شیرین کن های دنیا را تحت پوشش قرار می‌دهد. اسمز معکوس می‌تواند 99 درصد مواد معدنی حل شده و 97درصد مواد آلی و کلوییدی آب را حذف کند.

 نحوه کارکرد دستگاه اسمز معکوس

نحوه‌ی کارکرد اسمز معکوس به این ترتیب می‌باشد که آب ورودی به کمک پمپ به محفظه‌ها که غشاها در ان قرار دارند منتقل می‌شود و به دلیل وجود فشار اسمزی قبل از غشاها آب خالص از غشا عبور کرده و نمک‌ها و املاح در پشت غشا تجمع می‌یابند و نهایتاً این شوراب از سیستم خارج می‌گردد.

در واقع آب ورودی با فشار از قسمت بیرونی غشاها وارد شده و با از دست دادن املاح، وارد لوله مرکزی انتقال آب تصفیه شده می‌گردد. شوراب خروجی داری املاح محلول با غلظت بسیار زیاد می‌باشد.

کارکرد اسمز معکوس
کارکرد اسمز معکوس

برای افزایش بازده سیستم اسمز معکوس می‌توان از شوراب خروجی به عنوان آب ورودی برای یک سیستم اسمز معکوس دیگر استفاده نمود.

کارکرد اسمز معکوس
کارکرد اسمز معکوس

اجزای اسمز معکوس و یا آب شیرین کن صنعتی

یک سیستم آب شیرین کن شامل اجزا اصلی زیر می‌باشد

 1.  واحد پیش تصفیه
 2.  پمپ فشار بالا
 3.  مجموعه ی غشاها
 4.  واحد شستشوی خودکارCIP

• واحد پیش تصفیه

در این واحد معمولاً از فیلتر شنی و فیلتر کربن به منظور جداسازی ذرات بزرگتر و همچنین برای از بین بردن آلودگی های میکروبی و جلوگیری از رسوب‌گذاری بیولوژیک استفاده می‌شود.

• پمپ

پمپ‌ها به منظور خنثی کردن فشار اسمزی و جبران افت فشار ناشی از وجود غشاء و تجهیزات موجود درمسیر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

• مجموعه غشاها

در واقع کار اصلی تصفیه توسط این قسمت انجام می‌شود که شامل پوسته (وسل) و ممبران‌هایی از جنس پلی آمید و پلی استر و... می‌باشد.

• واحد شستشوی خودکار CIP

این واحد در مواقعی که سیستم اسمز معکوس از مدار خارج گردیده و آب ورودی نداشته باشیم شروع به کار می‌کند و مواد شیمیایی (غالباً آنتی اسکالانت ) از طریق تانک (CIP) وارد ممبران ها شده و نمک‌های رسوب داده شده در بین الیاف غشاء خارج می‌گردند.

در سیستم‌های اسمز معکوس از دوزینگ پمپ‌ها برای افزودن مواد آنتی اسکالانت و همچنین تزریق اسید یا باز استفاده می‌شود.

باتوجه به کمبود آب امروزه بسیاری از کشورها به دنبال یافتن روش‌های نوین تصفیه آب هستند. روش فوق یکی از روش‌های پیشنهادی می‌باشد، چرا که این روش قادر به تبدیل 35 درصد آب شور (دریا) به آب شیرین بوده و همچنین قابلیت تبدیل 85 درصد آب‌شور به آب شیرین را نیز دارد.

امروزه سیستم‌های اسمز معکوس با توجه به مزیت‌های زیادی که نسبت به سایر روش‌ها از جمله روش‌های تقطیری دارند به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گردآورنده: مهندس مازیار وخشوری

منبع: کتاب اسمزمعکوس- پرس بایرن

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411,  09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • چربی گیر +

  چربی گیر قبل از آنکه سیستم و یا دستگاهی جهت جداسازی روغن از آب یا پساب انتخاب شود لازم است اطلاعات بیشتر
 • اسمز معکوس +

  اسمز معکوس از جمله شیوه‌ هایی است که امروزه به‌ طور گسترده در شیرین سازی آب دریا، جداسازی مواد آلی اطلاعات بیشتر
 • دیریتور +

  دیریتور آب حلال بسیار خوبی برای گازهای اکسیژن O2 و دی‌اکسید کربن CO2، ازت و سایر گازهای آزاد می‌باشد. هر اطلاعات بیشتر
 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • منبع کویل دار +

  منبع کویل دار متداول ترین و بهینه‌ ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره آن می‌باشد. در مخزن اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • فیلتر پرس +

  فيلتر پرس جهت جداسازي ذرات جامد از مايع در محلول‌هاي سوسپانسيون در فرآيندهاي مختلف صنعتي بکار مي‌رود. اجزای اصلی دستگاه اطلاعات بیشتر
 • آنتی اسکالانت +

  آنتی اسکالانت مهمترین ماده شیمیایی است که معمولاً در سیستم‌های اسمز معکوس تزریق می‌گردد. با گذشت زمان به دلیل وجود اطلاعات بیشتر
 • اسید دیسکلر +

  در سیستم‌هایی كه تبادل حرارت انجام می‌گیرد، معمولا‍ً از آب بعنوان عامل عمده استفاده می‌شود. استفاده از آب كه دارای اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2