دانلود کاتالوگ

برای دانلود کاتالوگ محصولات زادآب کلیک کنید. 
کاتالوگ دریافتی شامل اطلاعات کاملی از محصولات آب و فاضلاب تولیدی شرکت زادآب می باشد.
 
برای دریافت به روزترین مقالات حوزه آب و فاضلاب در خبرنامه ما مشترک شوید. 
ایمیل شما تنها برای ارسال ایمیل حاوی مقالات مورداستفاده قرار می گیرد.
 
کارگاه های آموزشی آب و فاضلاب هر ماه با دو کارگاه آموزشی با اساتید مجرب حوزه آب و فاضلاب در در خدمت شما دانشجویان گرامی خواهیم بود

کارگاه آموزشی ماه

 
image
تاریخ:  25 اسفند 95
زمان: 11:40 الی 18:00
 

آموزش سختی گیر

کارگاه اصول طراحی و بهره برداری سختی گیر رزینی با اساتید مجرب

مشاهده اطلاعات بیشتر

آخرین مقالات شامل مقالات آب ، مقالات فاضلاب ، مقالات شیمی

 
ورود نیترات به آب
ورود نیترات به آب

مقدمه : نیترات یکی از منابع عمده آلودگی آب آشامیدنی می‌باشد که موجب بیماری های آب آلوده می شود. نیترات برای ادامه حیات گیاهان یک منبع اولیه محسوب می‌شود. زمانی که این ترکیب بیشتر از مقدار جذب‌ شده به‌ وسیله گیاهان در خاک وجود داشته باشد، این مازاد می‌تواند به‌ راحتی به‌ وسیله آبیاری، بارش باران یا ذوب شدن برف و یخ از خاک‌ ها عبور کرده و در نهایت به آب‌ های زیر زمینی برسد.

نیترات اغلب در آب‌ های آشامیدنی وجود داشته و دلیل آن فعالیت‌ های بشر مانند:

 1.  استفاده بیش‌ازحد از کودهای شیمیایی مانند نیترات پتاسیم و نیترات آمونیوم
 2. کامل نبودن سیستم سپتیک
 3.  دفع نامناسب زباله‌های صنعتی، فاضلاب انسانی و حیوانی است.

منابع مذکور عوامل اصلی تولید نیتروژن بوده که در خاک به نیترات تبدیل می‌شوند و لایه سطحی خاک قادر به حفظ و نگهداری این دو ترکیب نبوده و ازآنجا که نیترات در آب به‌ صورت محلول است از طریق باران وارد آب‌های زیر زمینی و درنهایت وارد آب‌ های آشامیدنی می‌شود.

چرخه نیتروژن:

عنصر نیتروژن 0.03 درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد و گاز نیتروژن NO2 بیش از 78 درصد از هوای تنفسی ما را تشکیل می‌دهد. نیتروژن به اشکال مختلف در طبیعت وجود دارد. مهم‌ترین ترکیباتی که در ساختار مولکولی آن به‌ کار رفته است، شامل انواع اسید های آمینه، اوره، آمونیاک NH3، مونوکسید نیتروژن NO، نیتریت NO2-، نیترات NO3-، اکسید نیتروس N2O، پنتااکسید نیتروژن N2O5 و تری کلرید نیتروژن می‌باشد NCl3. فرم آلی نیتروژن از تجزیه بافت گیاهان و حیوانات به وجود می‌آید. نیتروژن بخش اساسی ساختمان اسیدهای آمینه را تشکیل می‌دهد که باعث شکل‌ گیری بافت پروتئینی جانداران می‌شود.

در اثر تجزیه پروتئین‌ ها (نیتروژن آلی)، یون آمونیوم NH4+ حاصل‌شده که این ترکیب طی فرآیند بیولوژیکی نیتریفیکاسیون nitrification که یک فرآیند دومرحله‌ای می‌باشد، ابتدا توسط باکتری‌ های نیتروزومانس به نیتریت NO2- و سپس توسط نیتروباکترها نیتریت به نیترات NO3- اکسید می‌شود.

چرخه نیتروژن
چرخه نیتروژن

عوامل تهدیدکننده منابع آب‌های زیرزمینی:

نشت فاضلاب‌ های صنعتی و شهری، چاه‌های جاذب فاضلاب‌های خانگی، تخلیه غیر بهداشتی فاضلاب در سطح زمین، دفع غیربهداشتی کود های حیوانی، استفاده بی‌رویه از کودهای نیتروژنی در مزارع و باغات کشاورزی و محل‌های تجمع و نگهداری زباله‌ ها و گورستان‌ ها از مهم‌ترین عوامل تهدید کننده آب‌ های زیرزمینی می‌باشد.

آلودگی آب‌ های زیرزمینی یا از طریق منابع نقطه‌ای مثل چاه‌های جذبی فاضلاب یا از طریق منابع غیر نقطه‌ای مانند مصرف کود های نیتروژنی در مزارع کشاورزی صورت می‌پذیرد. به علت محلول بودن نیترات این ترکیب به‌ راحتی به‌وسیله آب از لایه‌ های مختلف خاک عبور کرده و به سفره‌ های آب‌های زیرزمینی راه می‌یابد.

شناسایی نیترات:

با توجه به اینکه نیترات بدون رنگ، بدون طعم و بدون بو می‌باشد، لذا بدون انجام روش‌های آزمایشگاهی در آب قابل‌تشخیص نمی‌باشد. آزمایش منابع آب آشامیدنی ازنظر مقدار یون نیتریت و نیترات باید حداقل سالی یک‌بار انجام پذیرد و ازآنجاکه گاهی سال‌ها طول می‌کشد تا آلودگی به آب‌های زیرزمینی راه یابد لازم است تغییرات سالیانه منابع آب شرب مورد پایش کیفی قرار گیرند.

آزمایش آب برای تعیین میزان نیترات، توسط يكي از مراکز پايش کیفی ادارات محیط‌زیست، آزمایشگاه‌ های مراکز بهداشت شهر یا استان يا آزمایشگاه‌ های خصوصي ضروری است. آزمایشگاهی باید انتخاب گردد که کیت مناسب را جهت تعیین میزان نیترات داشته باشد، اين کیت شامل بطری استریل نمونه‌برداری، فرم ثبت اطلاعات، دستورالعمل نمونه‌ برداری و جعبه ارسال نمونه می‌باشد.

عوارض و خطرات نیترات و نیتریت در آب:

مشکلات نیترات بخصوص در زنان باردار وزنان شیرده، کودکان زیر شش ماه و افراد مسن دیده می‌شود. در دستگاه گوارش نوزادان فرم نیترات به نیتریت تبدیل می‌شود. نیتریت باعث اکسیدشدن آهن دو ظرفیتی موجود در هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون، به آهن سه‌ظرفیتی شده و آن را تبدیل به متهموگلوبین می‌کند. این ترکیب ظرفیت اکسیژن‌ رسانی بسیار کمتری نسبت به هموگلوبین خون دارد. درنتیجه به بافت‌های بدن اکسیژن کافی رسانده نشده، بعد از مدتی رنگ پوست در ناحیه دور چشم و بخصوص دهان کبود و آبی‌رنگ می‌شود که به این عارضه سندرم کودکان آبی blue baby یا متهموگلوبینمیا می‌گویند. علت امر این است که در کودکان زیر شش ماه توانایی تبدیل سریع متهموگلوبین به هموگلوبین، به علت قلیایی بودن PH معده نسبت به بزرگ‌سالان، زیادی باکتری‌های احیاکننده نیترات به نیتریت و عدم تکامل سیستم آنزیمی برگشت دهنده متهموگلوبین به هموگلوبین، وجود ندارد. لذا مادران شیرده به علت انتقال نیتریت از راه شیر به نوزاد لازم است از آب‌ های دارای نیترات بالاتر از حد مجاز استفاده نکنند.

عوارض و خطرات نیترات
عوارض و خطرات نیترات

مشکل دیگر در رابطه با یون نیتریت می‌باشد. نیتریت پایدار نبوده و سریعاً اکسیدشده تبدیل به نیترات می‌شود. نیتریت به علت ناپایدار بودن بسیار سمی‌تر از نیترات می‌باشد. این یون با آمین‌ها یا آمیدها واکنش داده و نیتروزوآمین‌ها nitrosamine تشکیل می‌دهد. این ترکیبات عامل شناخته‌شده سرطان بوده، عملکرد غده تیروئید بدن را کاهش داده و سبب کمبود ویتامین A در بدن می‌شود. کمبود ویتامین‌های C و E در بدن به افزایش سرعت تشکیل نیتروزآمین‌ها کمک می‌کند. جالب است بدانیم غلظت نیتریت در بزاق افراد سیگاری 2 تا 4 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری می‌باشد، لذا تشکیل نیتروزآمین‌ها در این افراد بیشتر می‌باشد.

هرچند تعیین سطح دقیق غلظت نیتروژن در آب برای سالم ‌بودن یا نبودن آب مشکل می‌باشد، اما عوارضی مانند سرطان‌ های معده و سیستم لنفاتیک بدن، سقط‌جنین در زنان باردار، ناقص‌ الخلقه شدن نوزادان، بزرگ‌ شدن غده تیروئید، سردرد و خواب‌ آلودگی را به وجود غلظت بالای نیترات در آب نسبت می‌دهند.

اثرات سرطان‌ زایی:

مطالعات انجام‌شده در کلمبیا نشان داده که رابطه معنی‌داری بین شیوع سرطان معده و غلظت نیترات در آب آشامیدنی برداشت‌شده از چاه‌ها وجود دارد. این‌طور به نظر می‌رسد که تشکيل ترکیبات نيتروزو اکسید بستگي به احياي نيترات به نيتريت، وجود پيش سازهاي لازم با غلظت کافي، عدم حضور ترکيباتي که مانع از سنتز ترکيبات نيتروزو اكسيد N-nitroso می‌شوند مانند ویتامین‌های E و C و درنهایت وجود منبع خارجي از نيتروزآمين ها دارد.

اما بررسی‌ های اپید میولوژیکی در دیگر نقاط دنیا رابطه مطمئنی را در این زمینه نشان نداده است در کشور آلمان تحقیقاتی بر روی جمعیت در معرض نیترات بالا در آب آشامیدنی انجام گرفت که رابطه معنی‌ داری بین غلظت نیترات و افزایش تومور های سرطان مغز به دست نیامد. مطالعات دیگر در دانشگاه نبراسکان نشان داد که رابطه معنی‌ داری بین غلظت نیترات آب و افزایش شیوع یک نوع سرطان به میزان دو برابر گردیده است.

مقدار استاندارد نیتریت و نیترات در آب شرب:

طبق استاندارد شماره 1053 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران میزان نیترات برحسب NO3 پنجاه میلی‌گرم در لیتر و نیتریت برحسب NO2 سه میلی‌گرم در لیتر می‌باشد. البته قابل‌ذکر است که به دلیل امکان وجود همزمان یون نیتریت و نیترات در آب آشامیدنی باید مجموع نسبت‌های مقادیر اندازه‌گیری ‌شده به مقادیر استاندارد کمتر یا مساوی یک باشد.

مقدار استاندارد نیتریت
مقدار استاندارد نیتریت

با توجه به مطالعات به‌ عمل‌ آمده توسط سازمان حداکثر مجاز 50 میلی‌گرم در لیتر (برحسب نيترات) را اعلام نموده است. استاندارد ملي ايران نيز براي نيترات همين مقدار می‌باشد. سازمان حفاظت محیط‌زیست ایالات‌ متحده حداکثر مجاز نيترات را 10 میلی‌گرم در ليتر (برحسب نيتروژن) قرار داده که معادل با 44.28 میلی‌گرم در ليتر برحسب نيترات است.

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411,  09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2

برخی از مشتریان ما

image

پگاه تهران

تکمیل تصفیه خانه

..........

image

Peter Malkay

Design Visionary

Beautifully integrated typography to add life to your content.


image

Franklin Johnston

CEO & Founder

Integrated styling for K2 is also provided, but not demoed.

محصولات

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

مشاهده مجموعه مواد شیمیایی زادآب

مشاهده محصولات

محصولات فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

مشاهده اطلاعات کاملی از محصولات نصفیه فاضلاب زادآب

مشاهده محصولات

محصولات آب

پکیج تصفیه آب مورد استفاده در صنایع مختلف

مشاهده مجموعه محصولات آبی زادآب

مشاهده محصولات