لجن فاضلاب

همواره لجن تولیدی به لحاظ کمیتی و کیفیتی در یک تصفیه‌خانه متفاوت با تصفیه‌خانه‌های دیگر است. در این مقاله به‌طور مقدماتی درباره‌ی کیفیت و کمیت انواع لجن‌های تولیدی تصفیه‌خانه‌ها توضیح داده می‌شود.لجن فاضلاب

همواره لجن تولیدی به لحاظ کمیتی و کیفیتی در یک تصفیه‌خانه متفاوت با تصفیه‌خانه‌های دیگر است. در این مقاله به‌طور مقدماتی درباره‌ی کیفیت و کمیت انواع لجن‌های تولیدی تصفیه‌خانه‌ها توضیح داده می‌شود.

انواع لجن:

انواع لجن و مواد دیگر مثل مواد حاصل از غربال کردن، شن و ماسه و آشغال در یک تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب، بر اساس نوع واحد و روش کار آن متفاوت است.

لجن فاضلاب را می‌توان به‌طورمعمول به لجن اولیه؛ لجن ثانویه و لجن شیمیایی دسته‌بندی کرد.

لجن حاوی مواد جامد قابل ته‌نشینی مثل مواد مدفوعی، فیبرها، سیلت ها، مواد زائد غذایی، توده‌های بیولوژیکی، ترکیبات شیمیایی آلی و معدنی شامل فلزات سنگین و عناصر کمیاب است.

لجن اولیه:

برای جداسازی مواد جامد قابل ته‌نشینی فاضلاب خام از فرایند فیزیکی ته‌نشینی اولیه استفاده می‌کنند.

به‌طورمعمول 50 درصد کل مواد جامد لجن مربوط به وزن خشک مواد جامد لجن اولیه در تصفیه‌خانه‌ی فاضلاب است که (با فرایند ته‌نشینی اولیه و تصفیه‌ی ثانویه به روش مرسوم لجن فعال فعالیت می‌کند) می‌باشد.

این لجن در مقایسه با لجن‌های شیمیایی و بیولوژیکی، چون از ذرات جدا از هم تشکیل‌شده است سریع‌تر آبگیری شده و کیک خشک‌تری حاصل می‌شود.این لجن در مقایسه با لجن‌های شیمیایی و بیولوژیکی، چون از ذرات جدا از هم تشکیل‌شده است سریع‌تر آبگیری شده و کیک خشک‌تری حاصل می‌شود.

 برای تصفیه این نوع از لجن‌ها نیازی به آمایش لجن نمی‌باشد.

از ویژگی‌های برجسته این لجن‌ها این است که فسادپذیر است و اگر بدون تصفیه درجایی بماند، بوهای ناخوشایندی ایجاد می‌کند.

لجن ثانویه:

این لجن به دلیل آنکه از فرایندهای تصفیه‌ی بیولوژیکی مثل لجن فعال، بیوراکتور های غشایی، صافی‌های چکنده و دیسک‌های دوار بیولوژیکی حاصل می‌شود، لجن بیولوژیکی نام دارد.

واحدهای تصفیه با ته‌نشینی اولیه به‌طورمعمول لجن بیولوژیکی نسبتاً خالص (حاصل از مصرف مواد الی محلول و نامحلول در سیستم تصفیه‌ی ثانویه توسط باکتری‌ها) را تولید می‌کند.

این نوع لجن هم‌چنین حاوی مواد جامدی است که با زلال‌ساز اولیه به‌راحتی خارج نمی‌شود. لجن ثانویه در واحدهایی که فاقد ته‌نشینی اولیه‌اند، ممکن است حاوی ذرات ریزی مثل دانه و فیبر نیز باشد.

این نوع از لجن‌ها به دلیل وجود لخته‌های بیولوژیکی سبک، سخت‌تر از لجن اولیه آبگیری می‌شود.

لجن شیمیایی:

مواد شیمیایی به‌طور گسترده‌ای در تصفیه فاضلاب به‌ویژه در تصفیه فاضلاب صنعتی برای رسوب دادن و جداسازی مواد جامد معلق به کار می‌روند.

در همه‌ی این موارد، لجن‌های تشکیل‌شده شیمیایی خواهد بود.

یک استفاده معمول از مواد شیمیایی برای جداسازی یک ماده از فاضلاب رسوب دادن فسفر است. در برخی از واحدهای تصفیه فاضلاب مواد شیمیایی برای انجام فرایندهای بیولوژیکی اضافه شود. در این صورت مواد شیمیایی رسوب‌کرده، با لجن بیولوژیکی مخلوط می‌شود.

خصوصیات لجن:

اطلاع از خصوصیات لجن؛ همراه باکیفیت لجن تولیدی برای طرحی سیستم فرایند لجن در یک تصفیه‌خانه فاضلاب مهم است.

خصوصیات لجن اولیه:

این لجن تازه، سوسپانسیون قهوه‌ای روشن یا خاکستری با مواد جامد در اندازه‌های و ترکیبات مختلف است.

به دلیل زیاد بودن ترکیبات آلی در لجن اولیه این لجن به‌سرعت فاسد شده و به فاز بی‌هوازی وارد می‌شود که با تغییر رنگ آن به خاکستری تیره یا سیاه بوی بد به‌خوبی مشخص است.

خصوصیات لجن فعال:

لجن فعال بیشتر حاوی سلول‌های باکتریایی است که لزج است و به‌سختی آبگیری می‌شود. رنگ این لجن خاکستری روشن یا قهوه‌ای تیره است. غلظت مواد جامد معلق در آن 0.4 تا 1.5 درصد است.

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

 لطفا مقاله راازلینک زیر دانلود کنید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی