پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS

با ساخت تصفیه خانه‌های پیش ساخته به صورت واحدهای آماده، علاوه برکاهش قابل ملاحظه در هزینه‌ها و زمان مورد نیاز، امکان حمل و جابجایی آنها به شکل کانتینرهای استاندارد فراهم می‌شود.

پکیج‌های تصفیه فاضلاب‌به روش EAAS

در سال‌های اخیر تمایل به استفاده از واحدهای پیش ساخته تصفیه آب و فاضلاب به شکل پکیج‌های تصفیه فاضلاب  قابل حمل به ویژه برای اجتماعات کوچک از قبیل مناطق روستایی، کمپ‌ها، سایت‌های کارگاهی، یگان‌های نظامی روبه افزایش است. 

با ساخت تصفیه خانه‌های پیش ساخته به صورت واحدهای آماده، علاوه برکاهش قابل ملاحظه در هزینه‌ها و زمان مورد نیاز، امکان حمل و جابجایی آنها به شکل کانتینرهای استاندارد فراهم می‌شود.

 کاربرد این پکیج های تصفیه فاضلاب واحدهای پیش ساخته به عنوان راه حلی مقرون به صرفه و مطمئن در تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک و رفع معضلات زیست محیطی واحدهای آلاینده شهری و صنعتی توصیه می‌گردد. 
روش تصفیه فاضلاب‌های بهداشتی، فرآیند لجن فعال از طریق هوادهی عمقی با کشت معلق یا رشد ثابت توسط باکتری‌های هوازی می‌باشد. راندمان تصفیه فاضلاب در حدود ۹۵ درصد حذف آلاینده‌های شاخص از قبیل BOD،COD  و TSS می‌باشد که در صورت لزوم اضافه نمودن رآکتورهای بی‌هوازی و آنوکسیک به منظور
تصفیه تکمیلی فاضلاب‌ها امکان‌پذیر است.

 

تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی به 3 صورت انجام می شود

تصفیه هوازی

تصفیه بی هوازی

تصفیه هوازی-بی هوازی

جهت تصفیه ی فاضلاب بهداشتی عمدتا از فاضلاب را به روش هوازی تصفیه می کنند.

 

در پکیج های تصفیه فاضلاب مواد آلی موجود در فاضلاب ( عامل مخرب محیط زیست) به مواد معدنی پایدار ( کود معدنی ) تبدیل می شود.

تمامی این پروسه توسط باکتری های هوازی انجام می گیرد و باکتری نیز جهت انجام این امر نیاز به اکسیژن دارند.

فاضلاب‌های آلوده و بیماری‌زا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال، بدون بو و عاری از مواد معلق تبدیل شده، پس از گندزدایی با ترکیبات کلر یا گاز ازون مطابق با استانداردهای محیط زیست قابل دفع به آب‌های سطحی و زیرزمینی یا استفاده در مصارف دوره‌ای آبیاری فضای سبز خواهد بود. 
هر واحد کامل تصفیه فاضلاب دارای متعلقات لازم از قبیل تجهیزات آشغالگیری، سیستم پمپاژ، بلوئر هوادهی، زلال سازی، هاضم لجن، مخزن گندزدایی و تابلوی برق به همراه کابل کشی‌ها و لوله‌های ارتباطی می‌باشد. 

مخـازن پکیج تصفیه فاضلاب از ورق و پروفیل‌های فلزی کربن استیل ساخته شـده و توسط پرایمرها و پوشش‌های اپوکسی در برابر عوامل خوردگی محافظت می‌شوند. در ظرفیت‌های بسیار کوچک از مخازن آماده پلی اتیلن و فایبرگلاس به عنوان رآکتور تصفیه فاضلابنیز استفاده می‌شود.ساخت تصفیه‌خانه‌های متعارف باعث افزایش هزینه‌ها و  مشکلات ساخت و بهره‌برداری از سیستم می‌گردد.

اساسی‌ترین ویژگی‌های پکیج‌های تصفیه فاضلاب عبارتند از

  • داشتن کارایی لازم در تصفیه فاضلابهای گوناگون بر اساس طراحی مناسب آن
  • دارا بودن کلیه واحدها و سیستم‌های مورد نیاز تصفیه و عدم نیاز به هرگونه لوازم جانبی برای انجام عملیات تصفیه
  • اشغال فضای کم و امکان تغییر ابعادی بر اساس شرایط محل نصب
  • قابلیت حمل از کارگاه ساخت به محل نصب پکیج
  • سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی

مخـازن پکیج از ورق و پروفیل‌های فلزی کربن استیل ساخته شـده و توسط پرایمرها و پوشش‌های اپوکسی در برابر عوامل خوردگی محافظت می‌شوند. در ظرفیت‌های بسیار کوچک از مخازن آماده پلی اتیلن و فایبرگلاس به عنوان رآکتور تصفیه فاضلابنیز استفاده می‌شود.ساخت تصفیه‌خانه‌های متعارف باعث افزایش هزینه‌ها و  مشکلات ساخت و بهره‌برداری از سیستم می‌گردد.

با توجه به اینکه روش لجن فعال متعارف دارای معایبی از جمله نیاز به واحد تصفیه لجن دارد لذا برای پکیج‌های تصفیه فاضلاب  از روش لجن فعال گسترده استفاده می‌شود.

پروسه تصفیه فاضلاب در پکیج‌های تصفیه فاضلاب EAAS 

روش هوادهی گسترده  (Extended Aeration) متداولترین روش تصفیه به کمک لجن فعال در دنیا می‌باشد که به طور گسترده ای جهت تصفیه فاضلاب و پسابهای جوامع کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش معمولا میکروب‌ها در فاضلاب و پساب به مدت ۱۸ تا ۳۰ ساعت تحت شرایط هوازی قرار گرفته و باعث کاهش بار آلودگی آلی می‌شوند. چون توده‌های بیولوژیکی (MLSS) زمان نسبتا طولانی در تماس با اکسیژن می‌باشند بنابراین لجن مازاد دفعی نیز بسیار اندک می‌باشد. در تصفیه زیستی به روش هوادهی گسترده تمام لجن تولیدی حوض ته‌نشینی به حوض هوادهی بازگشت داده می‌شود.  پکیج‌های تصفیه فاضلاب و پسابی که با روش هوادهی گسترده طراحی می‌شوند در صورت راهبری مناسب علاوه بر تصفیه فاضلاب در حد عالی، معمولا بدون ‌بو و بدون اشکال کار خواهند کرد.

فرآیند کلی تصفیه پکیج های تصفیه فاضلاب به این صورت است که فاضلاب از شبکه فاضلاب وارد ایستگاه پمپاژ شده و از آنجا به تانک هوادهی هدایت می‌گردد. هوادهی از نوع عمقی می‌باشد و هوای لازم جهت تامین اکسیژن مورد نیاز باکتری‌های هوازی توسط بلوئر تامین می‌شود و هوا توسط نازل در کل سطح پخش می‌شود. این نازل‌ها همچنین عمل اختلاط را نیز انجام می‌دهند. فاضلاب پس از تجزیه شدن وارد قسمت ته نشینی می‌شود و پساب خروجی توسط ویناچ‌ها جمع‌آوری می‌شود و به بخش کلرزنی می‌رود و بخشی از  لجن ته‌نشین شده را به قسمت هوادهی برمی‌گردانند و بخش دیگر آن را به قسمت تانک لجن منتقل می‌کنند.

بخش‌های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب eaas

حوض هوادهی:

هوادهی در این روش به شکل هوادهی عمقی (استفاده از دیفیوزرها) می‌باشد. در این بخش تجزیه بیولوژیکی فاضلاب ورودی صورت می‌گیرد.

هوادهی در این روش به شکل هوادهی عمقی (استفاده از دیفیوزرها) می‌باشد. در این بخش تجزیه بیولوژیکی فاضلاب ورودی صورت می‌گیرد.

دیفیوزر

به دلیل نداشتن بو معمولاروش هوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با تجزیه فاضلاب، لجن تولیدی بخش هوادهی در این قسمت ته نشین شده و بخشی از لجن ته نشین شده به قسمت هوادهی و مابقی آن به تانک لجن منتقل می‌شود تا پس از هضم، لجن دفع شود. خروجی این بخش توسط ویناچ‌هایی که در قسمت بالایی قرار گرفته به بخش کلرزنی منتقل می‌شود.

حوض ته نشینی ثانویه:

با تجزیه فاضلاب، لجن تولیدی بخش هوادهی در این قسمت ته نشین شده و بخشی از لجن ته نشین شده به قسمت هوادهی و مابقی آن به تانک لجن منتقل می‌شود تا پس از هضم، لجن دفع شود. خروجی این بخش توسط ویناچ‌هایی که در قسمت بالایی قرار گرفته به بخش کلرزنی منتقل می‌شود.   

بخش هاضم لجن:

لجن خروجی از ته نشینی ثانویه در این قسمت تثبیت شده و دفع می‌شود.

 

کاربردهای پکیج های تصفیه فاضلاب به روش هوادهی گسترده

 

تصفیه فاضلاب بهداشتی پادگان

 

تصفیه فاضلاب بهداشتی کارخانجات و ادارات

 

تصفیه فاضلاب بهداشتی بیمارستان

 

تصفیه فاضلاب کارخانجات لبنی

 

تصفیه فاضلاب کارخانجات صنایع غذایی

فاضلاب‌های آلوده و بیماری‌زا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال، بدون بو و عاری از مواد معلق پالایش شده، پس از گندزدایی با ترکیبات کلر یا گاز ازون مطابق با استانداردهای محیط زیست قابل دفع به آب‌های سطحی و زیرزمینی یا استفاده در مصارف دوره‌ای آبیاری فضای سبز خواهد بود.

 پکیج‌های تصفیه فاضلاب‌به روش EAAS

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را ازلینک زیر دانلود نمایید. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی