ته نشینی اولیه

با توجه به اینکه فاضلاب ورودی به تصفیه‌خانه همواره با نرخ ثابتی وارد نمی‌شود لذا همواره در صورت عدم وجود واحد ته‌نشینی اولیه، واحد‌های بعدی گاهی با مقدار پیک فاصلاب مواجه خواهند بود و گاهی هم ورودی به کمترین مقدار خود می‌رسد. همچنین این واحد می‌تواند در نقش یک ایستگاه پمپاژ عمل کند.ته‌نشینی اولیه  (Primary sedimentation Tank)

   عوامل زیر باعث شده است که در تصفیه خانه‌های فاضلاب وجود واحدی تحت عنوان واحد ته‌نشینی اولیه امری ضروری باشد:

      1-نوسان در جریان ورودی
      2-متغیر بودن PH فاضلاب ورودی
     3-وجود مواد جامد ریز که حاوی30%- 40% آلودگی فاضلابند

   با توجه به اینکه فاضلاب ورودی به تصفیه‌خانه همواره با نرخ ثابتی وارد نمی‌شود لذا همواره در صورت عدم وجود واحد ته‌نشینی اولیه، واحد‌های بعدی گاهی با مقدار پیک فاصلاب مواجه خواهند بود و گاهی هم ورودی به کمترین مقدار خود می‌رسد. همچنین این واحد می‌تواند در نقش یک ایستگاه پمپاژ عمل کند.

   با توجه به اینکه ممکن است فاضلاب ورودی از نوع صنعتی باشد و بیش از حد مجاز اسیدی باشد و از آنجایی که این امر موجب اختلال در عملکرد بیولوژیکی واحد‌های بعدی می‌شود، با وجود واحد مذکور می‌توان تدابیر لازم را برای تنظیم PH در نظر گرفت.

   در این واحد ما با اختصاص زمان ماند بین 3-6 ساعت به دانه‌ها و ذرات جامد اجازه‌ی ته‌نشینی می‌دهیم و بدین ترتیب بین 30%- 40% از بار آلودگی فاضلاب ورودی کاسته می‌شود و همچنین اختلالی در قسمت‌های بعدی تصفیه رخ نمی‌دهد.

              واحد ته‌نشینی اولیه در تصفیه فاضلاب به روشASM

 

این حوضچه‌ها را به صورت مستطیلی و یا اغلب دایره‌ای می‌سازند که هر یک مزایا و معایبی نسبت به دیگری دارد‌. از مزایای حوضچه‌ی مستطیلی می‌توان به کاهش نیاز به زمین (به هم می‌چسبند و فضای مرده بین آنها نیست)، دیواره‌ی مشترک ، هزینه‌ی ساخت کمتر و در نهایت هزینه کل کمتر اشاره کرد. اما اگر تخصصی‌تر به طراحی این حوض‌ها نگاه کنیم حوضچه‌های دایره‌ای مناسب‌تر هستند چرا که حوضچه‌های دایره‌ای در مقابل شوک‌های هیدرولیکی مقاوم‌تر هستند به این مفهوم که اگر با افزایش ناگهانی دبی مواجه شویم در حوضچه‌های مستطیلی به دلیل عرض کم ممکن است با کنده شدن لجن ته‌نشین شده مواجه شویم. همچنین محدودیت سیستم‌های لجن روب حوض‌های مستطیلی و مشکلات اجرای سر‌ریز خروجی به دلیل عرض کم این حوض‌ها، حوضچه‌های دایره‌ای را نسبت به حوض‌های مستطیلی برتر می‌کند.

نکته‌ی مهم در مورد لجن‌های تولیدی در ته‌نشینی فیزیکی که لجن اولیه هم نام دارد این است که چون در این مرحله همانطور که گفته شد مواد آلی نیز ته‌نشین شده و بار آلی هم کاهش می‌یابد نمی‌توان این لجن را مستقیم به طبیعت تخلیه کرد و باید حتما این لجن تصفیه شود و وجود یک واحد تصفیه لجن در کنار تصفیه خانه ضروری خواهد‌ بود.س

امروزه ما به دنبال کوچک کردن تجهیزات و همچنین تصفیه به صورت اجتماعات کوچک هستیم که دو نوع مخزن ته‌نشینی مربعی و دایره‌ای برای اجتماعات کوچک استفاده می‌شود که دارای قسمت مخروطی شکل در کف خود هستند تا با کمک این شیب 45 درجه نیاز به لجن روب را نیز برطرف کنند. البته با بزرگ شدن سطح مقطع عمق مورد نیاز این مخازن نیز افزایش می‌یابد که در اجتماعات بزرگ قابل استفاده نیست و باز هم در روش‌های جدید‌تر که استفاده از آن معقول‌تر به نظر می‌رسد به جای این مخازن از پکیج‌های فلزی استفاده می شود که هم ارزان قیمت‌تر و کم‌ هزینه‌تر هستند و هم ساخت ساده و بهره برداری آسانی دارند.

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی