لوله های انتقال فاضلاب (قسمت اول)

لوله های انتقال فاضلاب (قسمت اول)
همان گونه كه شهرها درحال رشد و گسترش هستند، روش هاي جديد شهرسازي از جمله سيستم شبكه جمع آوري و دفع فاضلاب جايگزين شيوه هاي قديمي گرديده است . حتي در شهرهاي كوچك در صورت وجود امكانات مالي بخاطر جنبه هاي مثبت بهداشتي ، محيط زيست ، ايمني و غيره از سیستم فاضلاب استفاده می کنند. برای جمع آوری و انتقال فاضلاب ها از محل های تولید به تصفیه خانه ها از انواع خاصی لوله استفاده می شود.


این لوله ها را می توان به انواع مختلف از نظر جنس , کاربرد و نحوه اتصالات دسته بندی نمود. در آبرسانی و جمع آوری فاضلاب عمدتا از لوله های آهنی و پلاستیکی استفاده می شود. لوله های آزبست سیمان و لوله های بتونی نیز در جمع آوری فاضلاب کاربرد دارند البته استفاده این نوع از لوله ها به دلیل مشکلات زیست محیطی و تعمیر و نگهداری پر هزینه رو به انقراض است. همچنین در آبرسانی منازل و اماکن و سیستم های آبرسانی کوچک PLUMBING از لوله های گالوانیزه استفاده می شود.

 

انواع لوله ها در آبرسانی و جمع آوری فاضلاب:
 لوله‌های پلاستیکی
 لوله‌های گالوانیزه
 لوله‌های چدن
 لوله های پنج لایه

 

لوله های پلاستیکی ( در مقاله بعدی آورده شده است )
لوله های پلاستیکی به ۶ دسته مجزا می شوند:

1-لوله های پلی اتیلن(PE)
2-لوله های پلی ونیل کلراید(PVC)
3-لوله های پلی پروپیلن(PP)
4-لوله های اکریلونیتریل ، بوتادین و استیرن (ABS)
5-لوله های کلرینیتد پلی و نیل کلراید (CPVC)
6-لوله های پلی بوتیلن(PB)

لوله های گالوانیزه:

لوله های گالوانیزه خود به دو دسته تقسیم می شوند : لوله های فولادی گالوانیزه و لوله های آهنی گالوانیزه. این دو نوع در بازار به لوله های آهنی سفید معروف اند و تنها تفاوت آنها در براق و سبکتر بودن نوع فولادی آن می باشد. هر دو نوع لوله های گالوانیزه در شاخه های ۶ متری ساخته می شوند . قطر اسمی این لوله ها تا ۸ اینچ دسته بندی شده اند.

لوله های فولادی گالوانیزه
این نوع لوله ها برای آبرسانی و گاهی برای تخلیه فاضلاب به کار برده می شوند ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است. جنس این لوله ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده و درز آن را جوش می دهند و سپس آنها را جهت افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگی ها روی اندود ( گالوانیزه ) می کنند.این نوع لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند.

 

لوله های آهنی گالوانیزه
جنس این لوله ها آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاههای درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می برند. این لوله ها از رنگ تیره و خاکستریشان شناخته می شوند.

 

لوله های چدنی
جنس این لوله ها از چدن ریخته گری است و بر حسب نوع کاربرد آنها شکل و طول لوله ها متفاوت است و اغلب در سیستم لوله کشی فاضلاب و برای جمع آوری آب های سطحی استفاده می شوند.


لوله های چدنی که در سیستم فاضلاب به کار می روند به دو دسته تقسیم می شوند:

1-دو سر تخت : نحوه اتصال در این نوع لوله چدنی استفاده از بست مخصوص می باشد.
2-سر توپی : این نوع لوله چدنی خود به دو دسته یک سر توپی و دو سر توپی تقسیم می شوند و برای اتصال در این نوع لوله ها از سرب و کنف استفاده می شود.

 

 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

 لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی