فاضلاب بیمارستان ها

فاضلاب بیمارستان ها

در حال حاضر به دلیل رشد روزافزون جمعيت و افزايش مصرف آب در جوامع، ميزان توليد فاضلاب نیز افزايش يافته است. اين افزايش توليد فاضلاب مي تواند خطر بزرگي براي محيط زيست محسوب شود. در اين ميان يكي از انواع فاضلابها كه براي محيط زيست خطرات بسياري به همراه داشته، و به واسطه کیفیت آن در دسته مواد زائد خطرناک  تقسیم بندی شده است، فاضلاب بيمارستاني است.

 

 

در صورت عدم مدیریت صحیح مواد زايد بیمارستانی، محیط زیست دچار خطر بزرگی خواهد شد. در كشورهاي درحال توسعه بسياري از بيمارستانها فاقد تصفيه خانه­ هاي فاضلاب هستندوفاضلابهاي بيمارستاني اغلب به داخل سيستم جمع آوري فاضلاب شهري بدون هيچ گونه تصفيه ای تخليه مي شوند. سيستمهاي جمع آوري فاضلاب شهري هم سرانجام بدون تصفيه پيشرفته به داخل رودخانه ها، درياچه ها و اقيانوس ها تخليه مي شوند. علاوه بر این تصفیه فاضلاب های بیمارستانی به صورت مدیریت نشده نیز خطراتی را به دنبال دارد زیرا لجن و پسابي كه در طي تصفيه فاضلابهاي بيمارستاني توليد مي شود، می تواند علاوه بر خطرات شيميايي، خطر بالقوه انتقال بيماريهاي عفوني را نیز به همراه داشته باشد. لذا ضرورت دارد که از وضعیت خروجی فاضلاب بیمارستانها اطلاع دقیقی و صحیح داشته و تمهیدات لازم برای جلو گیری از ورود فاضلاب بیمارستانی بدون تصفیه به محیط زیست اندیشیده و از دفع آنها به آب ها سطحی و زیر زمینی که موجب آلودگی و در نتیجه اشاعه بیماری در بین افراد سالم جامعه می شود جلو گیری شود.

                                                                               

آلاینده­ های فاضلاب بیمارستانی

فاضلاب ناشی از بیمارستان ها ومراکزبهداشتی درمانی به طورکلی ازنظرکیفی تقریباً مشابه فاضلاب شهری هستند اما ممکن است دارای مواد و ترکیبات بالقوه سمی و عفونی نیز باشند که سلامت محیط، کارکنان شاغل دربخش بهداشت و درمان و کل جامعه را به خطر بیندازد. مهم ترين آلاينده هاي فاضلاب بيمارستاني شامل ويروسها و باكتريهاي بيماري زا، مولكولهاي ناشي از مواد دارويي متابوليز نشده و استفاده نشده، تركيبات ارگانوهالوژن ناشی از استفاده قابل توجه از هیپوکلریت سدیم  و ترکیبات یونی در ضدعفونی کننده ها  باشد. واکنش اکسایش و کاهش بین مواد آلی و ضد عفونی کننده ها قبل از مرحله ته نشینی و فیلتر در تصفیه خانه ها منجر به تولید ترکیبات اورگانوهالوژن (OHC) می شود. این ترکیبات اساسا ترکیباتی پایا، چربی دوست و سمی بوده و بسیار خطرناکند. برای مثال می توان ترکیبات آلی هالوژن دار قابل جذب روی کربن فعال (AOX) را نام برد. همچنین آزمایش های انجام شده جهت تعيين خصوصيات فاضلابهاي بيمارستاني، نشان دهنده غلظت باكتريايي كمتر از 108 در هر  100ml  است كه معمولا در فاضلاب شهري وجود دارد. بطور معمول محتمل ترين تعداد كليفرم (MPN) براي باكتريهاي كليفرم به علت حضور ضدعفونی کننده ها و آنتي بيوتيك ها در فاضلاب

بيمارستاني پائين است. در برخی موارد فاضلابهاي بيمارستاني ممکن است حاوي ترکيبات کلردار و يا فلزات سنگيني مانند جيوه و نقره نیز باشد.

 

  

مقایسه میانگین غلظت آلودگی ها در فاضلاب بیمارستانی و فاضلاب شهری

 

نقش داروها در فاضلاب بیمارستانی

برای اولین بار در سال 1980 میلادی وجود مواد دارویی مصرفی توسط مردم شامل: آنتی بیوتیک ها، هورمون ها، مسکن های قوی در فاضلاب گزارش شده است .

هنگامیکه انسان دارویی را مصرف می کند حدود 90-50 درصد آن بدون تغییر و باقیمانده آن به شکل متابولیتهای شیمیایی مانند فرآورده های فرعی از فعل و انفعالات بدن دفع می شود .با توجه به آنکه حدود 30% داروهای ساخته شده چربی دوست هستند بدین معنی که تمایل به حل شدن درروغن و چربی داشته و در آب حل نمی شوند می توان دریافت که داروهای مذکور توانایی عبور از غشای سلول را داشته و پس از ورود به محیط زیست وارد چرخه غذایی می شوند. همچنین بسیاری از داروها به جهت تأثیر بیشتر در درمان بصورت مقاوم و پایدار طراحی شده و می توانند ساختار شیمیایی خود را حفظ نمایند و پس از دفع وارد طبیعت شده و بمدت طولانی بدون هیچ تغییری باقی بمانند.

بررسی های انجام شده در آمریکا حاکی از آن است که میزان داروی موجود در آبهای طبیعی حدود  1mg/l  و مقادیر اسید سالیسیلیک بیش از 7/28 کیلوگرم در روز و اسید کلوفیبریک  بیش از 7/2 کیلوگرم در روز در تصفیه خانه کانزاس سیتی مشاهده شده است.

 

در بیان انواع مختلف داروهای مصرفی می توان به تأثیر چهار گروه بزرگ داروها بر محیط اشاره کرد:

1-      هورمون های جنسی:

هورمون استروژن در آبهای طبیعی در حدود نانوگرم بر لیتر مشاهده شده است. شواهد و اسناد زیادی در تحقیقات نشان می دهند که مقادیر هورمون های جنسی حتی بسیار کمتر از 1mg/l بر حیات وحش و طبیعت مؤثر می باشند. به عنوان مثال استرادیول که یک هورمون جنسی زنانه می باشد به میزان 20 نانوگرم بر لیتر می تواند بر خصوصیات جنسی بعضی ماهی ها اثر بگذارد.

2-     مواد رادیواکتیو:

70-60 درصد ید 131 که از طریق خوراکی وارد بدن می شود، بوسیله ادرار دفع می شود.

3-    آنتی بیوتیکها:

  آنتی بیوتیکها یکی از اصلی ترین گروههای دارویی می باشند، با این وجود هنوز هیچ گونه اطلاعات جامعی درباره اثرات آنتی بیوتیک ها وجود ندارد. آنتیوبیوتیکی که در برخی از بیمارستان های اروپا در فاضلاب انتشار می یابد بالغ بر 50 mg/l  می باشد. برای مثال دارویی مثل تتراسایکلین به علت متابولیت بالا نباید وارد فاضلاب شود. زیرا  شکل مقاوم آن با یون کلسیم ترکیب شده وسخت تر از بین می رود در نتیجه میزان آنتی بیوتیک موجود در فاضلاب بیشتر می شود. باید توجه داشت که باقیمانده آنتی بیوتیک در محیط ممکن است باعث افزایش مقاومت باکتری ها شده و یک تهدید جدی برای سلامتی عمومی باشد چراکه بیماریهای مسری که در بیمارستان بوجود می آید اغلب حاصل افزایش مقاومت باکتری هاست.

عوامل متوقف کننده رشد سلولی: (سیستواستاتیک)

این دارو ها نسبت به سایرین به مقدار کم تری در فاضلابب وجود داشته اما همین مقدار اندک هم خطرات زیادی را به دنبال دارد. اثرات سرطانزایی، جهش ژنتیکی و اثر سوء بر جنین در اغلب آنها اثبات شده است. پزشکان جهت درمان بیماران سرپایی مقدار زیادی از این داروها تجویز کرده وبیماران سرپایی مقداری از داروی مصرف شده را در منزل و به فاضلاب شهری دفع می نمایند.احتمال میزان این مواد در فاضلاب شهری چند نانوگرم بر لیترو در آبهای سطحی زیر یک نانوگرم بر لیتر می باشد. درآلمان میزان مصرف این ترکیبات بین 400-200 کیلوگرم در سال برآورد شده است.

 

 

دستورالعمل دفع بهداشتی فاضلاب بیمارستانی :

1- چنانچه شهری دارای سیستم جمع آوری، تصفیه و دفع فاضلاب در حال بهره برداری باشد دفع فاضلاب بیمارستان به سیستم جمع آوری همانند مشترکین فاضلاب عادی خواهد بود.

2- در مورد شهرهایی که دارای سیستم شبکه جمع آوری فاضلاب بوده و فاقد تصفیه خانه باشند اتصال به شبکه پس از استفاده از سپتیک تاتک و ضدعفونی کامل پساب بلامانع است.

3- در صورت­عدم سیستم فاضلاب شهری درشهرسیستم­ کامل تصفیه فاضلاب برای بیمارستان ها الزامیست.

 

منابع

 

کتاب فاضلاب صنعتی، خاستگاه، مشخصات و تصفیه  ترجمه: اسدی م، مرکز نشر دانشگاهی

مقاله: بررسي سيستم تصفيه فاضلاب بيمارستان هاي آموزشي دانشگاه علوم پزشکي

http://www.civilica

 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

 لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی