پرورش ماهی در آب‌های تصفیه‌شده

پرورش ماهی در آب‌های تصفیه‌شده

درجه حرارت آب یکی از مهم‌ترین عوامل کیفی آب برای پرورش ماهیان می‌باشد و چنانچه در محدوده مناسب جهت رشد و تکثیر ماهیان نباشد نمی‌توان به احداث مراکز پرورش ماهی اقدام نمود. آب مناسب برای استفاده در پرورش ماهی باید از جنبه‌های مختلفی نظیر میزان اکسیژن محلول, PH یا اسیدیته, شوری و کدورت آب , دی‌اکسید کربن و ترکیبات نیتروژن دار موردبررسی قرار گیرد.

  • اکسیژن محلول

میزان اکسیژن محلول در آب با درجه حرارت آب, شوری و غلظت املاح موجود، نسبت عکس دارد و یکی از عوامل مهم در تکثیر ماهیان سرد آبی به شمار می‌آید چراکه این‌گونه از ماهیان در قیاس با ماهیان گرم آبی به اکسیژن محلول بیشتری نیاز دارند.

 PH یا اسیدیته

به‌طورکلی می‌توان گفت اسیدی ته آب‌های طبیعی در حد خنثی قرار دارد. در حال حاضر در بسیاری از کشورها اسیدی و قلیایی شدن آب‌ها درنتیجه آلودگی‌هایی است که به محیط‌های آبی عموم از طریق رودخانه‌ها و دریاچه‌ها وارد می‌شود. میزان PH مناسب برای پرورش اکثر ماهیان در محدوده خنثی یعنی 8-6 قرار دارد.

 

  • شوری و کدورت آب

حداکثر شوری مجاز در مراکز پرورش ماهی باید کمتر از 15 گرم در لیتر باشد. به‌علاوه آب‌های استخرهای پرورش ماهی باید زلال باشد و میزان ذرات معلق برای محیط‌های تکثیر ماهی باید کمتر از 15 میلی‌گرم در لیتر و برای انکوباسیون تخم‌ها باید کمتر از 5 میلی‌گرم در لیتر باشد.

 

  • دی‌اکسید کربن و ترکیبات نیتروژن دار

میزان حلالیت دی‌اکسید کربن در آب نسبت به اکسیژن و نیتروژن بیشتر بوده و همچنین مقدار این گاز به دلیل تنفس موجودات آبزی و اکسیداسیون زیستی مواد آلی در آب بیشتر نیز می‌شود اما درنهایت آب مناسب برای رشد ماهیان باید دی‌اکسید کربنی کمتر از 8 میلی‌گرم در لیتر دارا باشد. نیتروژن نیز به شکل‌های مختلف آمونیاک، نیتریت، نیترات و خود گاز 2N که بی خطرترین شکل آن برای پرورش ماهیان است در آب وجود دارد. به‌طورکلی میزان ترکیبات نیتروژن دار موجود در آب باید در حد کمتر از 1/. گرم در لیتر باشند.

 

 

به دلیل سخت و پرهزینه بودن تأمین آب موردنیاز برای زیست و رشد ماهیان، امروزه سعی بر آن است تا از دستگاه‌های جدیدی که نیاز به آب تازه کمتری دارند برای پرورش ماهیان استفاده شود. از آن جمله می‌توان به سیستم گردشی پرورش آبزیان اشاره کرد. قدمت استفاده از این سیستم به حدود دو دهه می‌رسد که اروپایی (به‌طور خاص) مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 سیستم مداربسته در پرورش آبزیان

در یک سیستم مداربسته که آب مورداستفاده ماهیان ازنظر اکسیژن فقیر شده و مواد سمی و فضولات آن زیاد شده است، با حذف مواد معلق توسط میکرو فیلتر و تبدیل آمونیوم تولیدشده به نیتریت و نیترات زیر حد مجاز توسط بیوفیلترها و تزریق اکسیژن مایع خالص به‌وسیله راکتورهای مخلوط‌کن و ضدعفونی کردن، آب احیا می‌شود و مجدداً مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این تصفیه فیزیکی و شیمیایی دقت عمل و سرعت ضرورت دارد بطوریکه کوچک‌ترین اختلال در عمل تصفیه و احیا سبب مرگ‌ومیر شدید آبزیانی که از آب بازگشتی استفاده می کنند می‌شود. چنین ظرافتی سبب می‌شود که کنترل کیفیت آب به‌طور دائمی صورت گیرد و عمل تصفیه بدون کوچک‌ترین توقفی انجام شود، پس از اندازه‌گیری عوامل حیاتی در آب مورداستفاده ماهیان، اطلاعات به‌دست‌آمده را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند. تا عملیات احیای آب با دقت کافی انجام گیرد.

 

             اجزای سیستم مداربسته

بخشه‌ای سیستم مداربسته عبارت‌اند از: چند حوضچه بتنی، میکرو فیلتر، پمپ سیر کوله، فیلتر بیولوژیک، پمپ هواده، مخروط تزریق اکسیژن مایع، اتاق کنترل، موتور ژنراتور، اشعه uv، غذا ده خودکار و ازن ... .

عملکرد سیستم مداربسته پرورش ماهی مبتنی برگردش آب موجود در استخرها و احیای مجدد آن ازلحاظ اکسیژن موردنیاز، دفع مواد زائد، تصفیه کردن مواد سمی، تنظیم PH و گندزدایی است.

 

هدف کلی در یک سیستم مداربسته پرورش آبزیان استفاده مجدد از آب و افزایش تراکم ماهی در استخرهای پرورشی است. طبق محاسبات انجام‌شده، با احیای مجدد آب و ایجاد شرایط زیست مناسب در استخرها، با تراکم بالا می‌توان مصرف آب را تا یک‌هفتادم کاهش داد که این خود در پرورش و فراگیر کردن آن در مزارعی که آب و زمین مختصری دارند، تحول به وجود می‌آورد. به‌عنوان‌مثال در یک مزرعه پرورش ماهی قزل‌آلا به ظرفیت 50 تن، میزان آب تازه موردنیاز 500 لیتر در ثانیه و مساحت استخرها نیز پنج هزار مترمربع است، اما در یک سیستم آب در گردش با همین ظرفیت، آب مورداستفاده به هفت لیتر در ثانیه و مساحت استخرها تا 250 مترمربع کاهش می‌یابد.

ازن بهترین ماده برای تهیه آب موردنیاز ماهیان

استفاده از ازن در صنعت پرورش آبزیان باهدف ارتقاء سطح تولید سالانه و افزایش میزان تولید در واحد سطح، مؤثر بوده و نتایج مثبت آن در پژوهش‌های به‌عمل‌آمده به اثبات رسیده است.

برخی کاربردهای ازن در استخرهای پرورش ماهی عبارت‌اند از:

  • گندزدایی و تصفیه آب استخرهای پرورش

 

  • کمک به انعقاد و ته‌نشینی یا فیلتراسیون

 

  • استفاده در دستگاه‌های مداربسته بجای استفاده از UV

 

  • استفاده بهینه از آب استخر در صورت سیرکولاسیون آب

 

  • کاهش بیماری‌های ماهی و CIP استخرها

 

  • اکسید آمونیاک و نیتریت مازاد

 

  • افزایش میزان اکسیژن محلول در آب

 

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان شد آب موردنیاز برای ماهی‌ها باید دارای غلظت کمی از نیتروژن و ترکیبات آن باشد بنابراین اكسيداسيون نيتريت اهميت زيادي در سیستم‌های پرورش ماهي دارد زيرا وجود مقادير جزئي نيتريت نيز براي ماهی‌ها سمي است؛ اما ازن به‌راحتی نيتريت را به نيترات اكسيد می‌کند. همچنين اكسيداسيون آمونياك توسط ازن به‌سرعت انجام می‌پذیرد.

 

ضدعفونی با ازن در سیستم مدار بسته

در اين سيستم عمل ضدعفوني به‌صورت پيوسته درون استخرها انجام می‌پذیرد و برخلاف ساير مواد ضدعفونی‌کننده معمول مانند آهك زنده، فرمالين يا سود سوزآور، نيازي به تخليه استخر در اين سيستم وجود ندارد. ضدعفونی با ازن به‌صورت پيوسته در حين وجود آبزيان داخل استخر و بدون تخليه مکان انجام می‌گیرد و درنتیجه به‌طور مرتب ميزان آلودگي در محيط کاهش می‌یابد.

 ازن به نحو مطلوب و بسيار مؤثری انواع آلودگی‌های ميكروبي ازجمله باکتری‌ها و ویروس‌ها و حتي قارچ‌ها، انگل‌ها و تخم انگل‌ها را در دو زه‌ای نسبتاً پایین‌تر و زمان كمتر از بين می‌برد. اين عمل باعث كنترل بیماری‌ها می‌شود و اهميت فراواني در استخرهاي پرورش ماهي دارد، زيرا سبب جلوگيري از انتقال بيماري به مزرعه می‌شود.

 

 

 

منبع

مقاله معرفی سیستم برگشتی یا مداربسته

 

http://www.bankmaghale.ir>

اقتباس‌شده از کتاب پرورش ماهی در سیستم مداربسته نوشته‌ی رضا فراهانی

 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,   ,09124057623

fax: 55256412

لطفاً مقاله را از لینک زیر دانلود.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی