تثبیت قلیایی

 تصفیه‌ی لجن فاضلاب با یک ماده‌ی قلیایی می‌تواند یک فرایند تثبیت مؤثر باشد. آهک متداول‌ترین ماده قلیایی مورداستفاده­در­صنعت فاضلاب است. آهک به‌طور سنتی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب برای بالا بردن PH در هاضم‌های بی‌هوازی، فرایند پیشرفته‌ی حذف فسفر و آمایش لجن به روش پالایه پرس به کار گرفته می‌شود.تثبیت قلیایی

   تصفیه‌ی لجن فاضلاب با یک ماده‌ی قلیایی می‌تواند یک فرایند تثبیت مؤثر باشد. آهک متداول‌ترین ماده قلیایی مورداستفاده­در­صنعت فاضلاب است. آهک به‌طور سنتی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب برای بالا بردن PH در هاضم‌های بی‌هوازی، فرایند پیشرفته‌ی حذف فسفر و آمایش لجن به روش پالایه پرس به کار گرفته می‌شود. هدف اصلی از آمایش لجن به‌وسیله‌ی آهک بهبود قابلیت آبگیری آن بود، اما به‌مرورزمان متوجه شدند که میزان بو و پاتوژن ها نیز با استفاده از آهک کاهش می‌یابد. این امر سبب شد افزودن آهک به یک روش اصلی تثبیت لجن تبدیل شود. این روش کاربرد گسترده‌ای در کشورهایی همچون سوئد، فنلاند، آلمان و کشورهای اروپای شرقی دارد.

 بنا بر مطالعات انجام‌شده توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست امریکا (EPA) در سال 1998 بیش از 250 تصفیه‌خانه فاضلاب شهری از آهک برای تثبیت لجن استفاده می‌کنند. تصفیه‌خانه‌های بزرگی که از این فرایند استفاده می‌کنند در پارزبرگ، پنسیلوانیا، مفیس، تنسی، تولدو، اوهایو، واشنگتن، لاس وگاس و نوادا می‌باشد.

 روش استاندارد تثبیت آهکی به‌این‌ترتیب است که دوغاب آهک به مقدار کافی به لجن مایع اضافه می‌شود تا یک PH معادل 12 یا بالاتر به مدت 2 ساعت پس از افزودن حاصل شود. این PH بالا، محیطی به وجود می‌آورد که واکنش‌های میکروبی مؤثر در تولید بو و جذب ناقلین را متوقف می‌کند و یا به‌شدت به تأخیر می‌اندازد. افزایش PH موجب ایجاد اختلال در فعالیت میکروب‌ها می‌باشد و باعث از بین رفتن آنها می‌شود.

گازهای حاوی نیتروژن و گوگرد که طی فرایند تجزیه بی‌هوازی ماده آلی تولید می‌شوند، منابع اصلی تولید بو در لجن محسوب می‌شوند. هنگامی‌که آهک افزوده می‌شود، محیط قلیایی به‌شدت بر میکروارگانیسم‌های دخیل در واکنش تجزیه اثر بازدارندگی داشته یا آن‌ها را تخریب می‌کند و به همین ترتیب عوامل پاتوژن و سایر میکروارگانیسم‌ها با افزودن آهک غیرفعال یا نابود می‌شوند.

کاربرد فرایند:

تثبیت آهک برای تصفیه‌خانه‌های کوچک و مکان‌های دارای زمین برای کاربرد جامدات زیستی به‌منظور کشاورزی مناسب می‌باشد. هرچند که تصفیه‌خانه‌های بزرگ نیز تثبیت آهکی را به‌عنوان فرایند تثبیت اولیه مورداستفاده قرار می‌دهند.

همچنین این روش در تصفیه‌خانه‌های متعارف که لجن تثبیت‌شده را دفع و ذخیره می‌کنند، جهت تصفیه بیشتر، عملی است. هنگامی‌که تصفیه‌خانه بزرگ باشد، تثبیت آهکی را می‌توان برای تکمیل یک فرایند موجود تثبیت لجن، به کاربرد برد، برای مثال زمانی که توسعه‌ی یک سیستم موجود هضم هوازی ممکن نیست، می‌توان از تثبیت آهکی جهت تصفیه‌ی لجن مازاد و یا کل کمیت لجن هضم شده به‌عنوان مکمل فرایند بهره برد.

مزایا و معایب:

هر دو فرایند تثبیت با آهک خشک و با آهک مایع دارای مزایایی نسبت به سایر فرایندهای تثبیت لجن می‌باشند:

1-    هزینه سرانه پایین

2-    این فرایندها قابل‌اعتماد بوده و بهره‌برداری آن‌ها ساده‌تر است.

3-    قابلیت راه‌اندازی و خاموش کردن سریع سیستم

4-    کاهش عوامل پاتوژن به همان میزان فرایندهای هضم و یا حتی بیشتر از آنها

5-    درصورتی‌که تغذیه و اختلاط آهک یکنواخت باشد، این فرایند به‌شدت بو را کاهش می‌دهد

6-    لجن تثبیت‌شده قابلیت آبگیری بیشتری دارد

7-    لجن تثبیت‌شده ممکن است به‌طور جزئی یا کامل جایگزین عوامل مورداستفاده در آهک زنی به خاک‌های اسیدی برای افزایش قلیائیت گردد

8-    افزایش PH در نقش تثبیت یا ثابت سازی یون‌های فلزی خاص موجود در لجن و خاک عمل کرده و بنابراین احتمال جذب فلزات توسط گیاهان را محدود می‌کند.

 

علاوه بر کاربردهای کشاورزی، کاربردهای سودمند نهایی لجن تثبیت‌شده با آهک عبارت‌اند از:

  • شامل پوشش روزانه، میانی، نهایی خاک رویشی در محل دفن زباله
  • به‌عنوان مخلوط‌های مصنوعی خاک زراعی آلی سطحی
  • کاربردهای مربوط به پر کردن فرورفتگی‌ها و تسطیح اراضی از قبیل تثبیت شیب و ساخت سد و کاربرد باغبانی در مزرعه‌های پرورش گل و چمنزارها

به لحاظ کاربرد جامدات زیستی تثبیت‌شده آهکی در زمین کشاورزی ممکن است این عمل در مناطقی که خاک به‌طور طبیعی قلیایی است مناسب نباشد.

 

معایب تثبیت آهکی لجن:

1-    در مقایسه با فرایند هضم، در تثبیت آهکی هیچ‌گونه کاهشی در جرم جامدات وجود ندارد

2-    افزایش جرم حاصل از افزودن آهک و شکل‌گیری مواد شیمیایی ممکن است منجر به هزینه‌های بیشتر حمل‌ونقل و دفع نهایی گردد

3-    جابه‌جایی آهک به دلیل گردوغبار موجود در آن نیازمند توجه اپراتور بوده و باید در وسایل مسقف صورت گیرد.

4-    جامدات زیستی تثبیت‌شده با آهک نسبت به جامدات زیستی هضم شده به روش بی‌هوازی، دارای غلظت‌های کمتر نیتروژن و فسفر هستند

5-    فرایند تثبیت آهکی، آمونیاک و گازهای بودار دیگری تولید می‌کند که ممکن است تصفیه‌ی آن‌ها پیش از تخلیه ضروری باشد

6-    لجن آبگیری شده‌ای که با آهک تصفیه می‌شود، می‌تواند طی ذخیره‌سازی سخت شود.

 

گرداورنده: محمد بهجتی

منبع: کتاب تصفیه فاضلاب های صنعتی

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله رااز لینک زیر دانلودکنید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی