پلی الکترولیت ها

با توجه به نتایج آزمایشات جارتست این نکته قابل استنتاج است که دامنه فعالیت منعقد کننده‌ها محدود بود لذا در صورت فراهم بودن کامل شرایط این مواد بیشترین بازدهی را خواهند داشت که تحقق این امر غیر ممکن است لذا برای بالا بردن راندمان فرآیند و کاهش قابل ملاحظه کدورت آب، پلیمرهای پلی اکریل آمید که گونه‌ای از پلی الکترولیت‌ها می‌باشند بعنوان كمك منعقدكننده يا منعقدكننده مستقل استفاده مي‌گردند.پلی الکترولیت‌:

 با توجه به نتایج آزمایشات جارتست این نکته قابل استنتاج است که دامنه فعالیت منعقد کننده‌ها محدود بوده در صورت فراهم بودن کامل شرایط این مواد بیشترین بازدهی را خواهند داشت که تحقق این امر غیر ممکن است لذا برای بالا بردن راندمان فرآیند و کاهش قابل ملاحظه کدورت آب، پلیمرهای پلی اکریل آمید که گونه‌ای از پلی الکترولیت‌ها می‌باشند بعنوان كمك منعقدكننده يا منعقدكننده مستقل استفاده مي‌گردند.

تركيباتي پليمري با وزن ملكولي بالا می‌باشند که محلول در آب هستند و كاتيون يا آنيون متصل به پيكره شيميايي پلي آكريل آميد تعيين كننده نوع بار فعال آن می‌باشد. این مواد از زنجیره‌ی مونومرهایی هستند که براساس بار الکتریکی طبقه بندی می‌شوند.

معمولاً از پلی الکترولیت‌ها برای بدست آوردن لخته‌های بزرگتر و سنگین‌تر به خصوص در دمای پایین (معمولاً کمتر از 12درجه ) استفاده می‌شود.

در واقع در مواقعی که نیازمند ایجاد لخته‌های درشت تر هستیم از این مواد استفاده می‌کنیم. پلی الکترولیت‌ها با ایجاد بستر‌های مناسب زمینه را برای شکل‌گیری لخته‌های درشت فراهم می‌کنند.

  كاتيون يا آنيون متصل به پيكره شيميايي پلي آكريل آميد تعيين كننده نوع بار فعال پليمر می‌باشد که بر این اساس پلیمرها با توجه به خصوصیات به سه دسته بارهای مثبت (cationic)، منفی (anionic) و بدون بار (non-ionic)  تقسیم می‌شوند. وزن مولکولی و شدت بار پلی الکترولیت‌ها در فعالیت آنها تاثیر بسزایی دارد.

انواع پلی الکترولیت

مزایای پلی الکترولیت:

 • غلیظ‌تر بودن لجن تولیدی در مقایسه با لجن تولیدی آلوم (زودتر خشک می‌شود)؛
 • حجم لجن تولیدی کمتر می‌باشد؛
 • کم بودن خاصیت اسیدی لجن تولیدی در مقایسه با آلوم؛
 • عدم نیاز به مواد تنظیم کننده pH؛
 • عدم افزایش TDS آب؛
 • در حذف برخی از میکروارگانیسم‌ها مؤثر است.

معمولاً از پلی الکترولیت‌ها برای بدست آوردن لخته‌های بزرگتر و سنگین‌تر به خصوص در دمای پایین (معمولاً کمتر از 12درجه ) استفاده می‌شود.

کاربردهای پلی الکترولیت‌ها:

 • كمك منعقدكننده در فرآيند زلال سازي آب خام در توليد آب آشاميدني و صنعتي
 • منعقدسازي جامدات معلق و كلوئيدها در فرآيندهاي شكر و تغليظ مايعات
 • جداسازي جامدات و تركيبات آلي در آب برگشتي سيستم‌هاي تبريد و حرارتي
 • جداسازي جامدات، روغن و گريس و اكسيدهاي نامحلول در تصفيه آب برگشتي از بخش نورد در صنعت فولاد
 • حذف رنگ، مواد جامد معلق و كلوئيدها در صنايع توليد محصولات پتروشيمي
 • منعقدكننده در سيستم‌هاي تصفيه پساب‌هاي صنعتي و بهداشتي

در واقع در مواقعی که نیازمند ایجاد لخته‌های درشت تر هستیم از این مواد استفاده می‌کنیم. پلی الکترولیت‌ها با ایجاد بستر‌های مناسب زمینه را برای شکل‌گیری لخته‌های درشت فراهم می‌کنند.

از آنجا كه اين دسته مواد جاذب الرطوبه شديد هستند، از برخي گونه‌ها در بخش كشاورزي براي جذب آب و بالا بردن ضريب جذب آب خاك استفاده مي‌شود.

 گردآورنده: مهندس میثم کریمی

منبع: اصول تصفیه آب-حسینیان

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفاً مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی