جذب سطحی

به طور کلی، جذب سطحی فرآیند جمع آوری موادی است که به صورت محلول در فصل مشترک مناسبی قرار دارند. فصل مشترک می تواند بین مایع و گاز، مایع و جامد یا مایع و مایع باشد.جذب سطحی

به طور کلی، جذب سطحی فرآیند جمع آوری موادی است که به صورت محلول در فصل مشترک مناسبی قرار دارند. فصل مشترک می تواند بین مایع و گاز، مایع و جامد یا مایع و مایع باشد.

تعریف اختصاصی:

در صنعت آب فرآیند جذب سطحی به انتقال جرم از یک فاز مایع به یک فاز جامد اطلاق می شود. در این فرآیند ماده جذب شونده (adsorbate) ماده ای است که در حد فاصل فاز جامد و مایع از فاز مایع حذف می شود. و ماده جاذب (adsorbent) می تواند یک فاز جامد، گاز یا مایع باشد که ماده جذب شونده را در خود تجمع می دهد.

 تعریف اختصاصی:

در صنعت آب فرآیند جذب سطحی به انتقال جرم از یک فاز مایع به یک فاز جامد اطلاق می شود. 

در این فرآیند ماده جذب شونده (adsorbate) ماده ای است که در حد فاصل فاز جامد و مایع از فاز مایع حذف می شود. و ماده جاذب (adsorbent) می تواند یک فاز جامد، گاز یا مایع باشد که ماده جذب شونده را در خود تجمع می دهد.

کاربرد:

در گذشته استفاده از کربن فعال تنها محدود به تصفیه آبهای آشامیدنی بود. طی دو دهه اخیر با توجه به تواناییها و پتانسیل های این ماده جاذب و نیاز به کیفیت بالاتر خروجی فاضلاب تصفیه شده، به بررسی عمیق و گسترده از فرآیند جذب سطحی روی کربن فعال در تصفیه فاضلاب منجر شده است.

از كاربردهاي اين فرآيندمي توان به رنگبري شربت قند و تصفيه روغنهاي صنعتي يا خوراكي های دیگر و حذف  مواد آلاينده از هوا يا مخلوطهاي گازي و یا حذف آلاینده ها از فاضلاب و... اشاره كرد.

مکانیزم جذب سطحی

دو مكانيزم اصلي براي جذب سطحي وجود دارد :

الف: جذب فيزيكي :

در جذب سطحی فیزیکی، مولکولها بوسیله نیروهای واندروالسی به سطح ماده جاذب می چسبند.

 ب: جذب شيميايي :

در جذب شیمیایی، واکنش شیمیایی بر روی سطح انجام می شود و مولکولهای گاز با پیوندهای شیمیایی نسبتاً قوی به سطح نگه داشته شده اند. در فرایند تشکیل پیوند با ماده جاذب، مولکولهایی که بطور شیمیایی جذب شده‌اند، دچار تغییر آرایش الکترونی درونی می‌شوند. پیوندهای درون بعضی از مولکولها کشیده و ضعیف شده و حتی پیوند بعضی از آنها شکسته می‌شوند.س

یک جذب شیمیایی است که در آن واکنش شیمیایی رخ می دهد و بین جاذب و جذب شونده پیوند شیمیایی برقرار می شود. اما adsorption  یک جذب فیزیکی است به همین دلیل به آن جذب سطحی می گویند.

absorption  یک جذب شیمیایی است که در آن واکنش شیمیایی رخ می دهد و بین جاذب و جذب شونده پیوند شیمیایی برقرار می شود. اما adsorption  یک جذب فیزیکی است به همین دلیل به آن جذب سطحی می گویند.

 تفاوت های بین جذب سطحی شیمیایی و فیزیکی عبارتند از:

  1 )در جذب سطحی فیزیکی نیروهای ضعیف واندروالس باعث جذب می شوند ولی در جذب سطحی شیمیایی، پیوندهای شیمیایی موجب انجام عمل جذب می شوند.

  2) آنتالپی جذب سطحی فیزیکی کمتر از آنتالپی جذب سطحی شیمیایی است.

  3) جذب سطحی فیزیکی در پایین تر از نقطه ی جوش جذب شونده اتفاق می افتد ولی در جذب سطحی شیمیایی، جذب در دماهای بالاتر نیز می تواند اتفاق افتد.  

  4) در جذب سطحی فیزیکی با افزایش فشار جسم جذب شونده مقدار جذب در واحد سطح افزایش می یابد ولی در جذب سطحی شیمیایی با افزایش فشار جسم جذب شونده، مقدار جذب در واحد سطح کاهش می یابد.

  5)جذب سطحی فیزیکی به صورت چندلایه صورت می گیرد ولی جذب سطحی شیمیایی حداکثر به یک لایه منتهی می شود.

جاذبها:

جامدي كه بر روي سطح آن جذب اتفاق مي افتد جاذب يا سوبسترا و مايع جذب شده را مجذوب مي نامند.

جذب سطحي بر روي سطح مشترك جامد- مايع به وقوع مي پيوندد. جامدهاي جاذب معمولاً به شكل گرانول ( ذرات كروي شكل با قطر چند ميلي متر) مصرف مي شوند و قطر آنها از 12 تا 50 ميكرومتر متغير است. جامدها بايد بر اساس كاربرد و  موقعيت مصرف داراي بعضي خواص مهندسي باشند. براي مثال اگر از آنها در يك بستر ثابت با جريان گاز يا مايع استفاده مي شود، نبايد اختلاف فشار زيادي ايجاد كنند و همچنين نبايد توسط جريان به خارج حمل شوند.

ویژگی جاذب ها :

جاذبها بايد از مقاومت و سختي خوبي برخوردار باشند تا در اثر حمل ونقل و همچنين در اثر وزن خود در بستر خرد نشوند


جاذبها بايد از مقاومت و سختي خوبي برخوردار باشند تا در اثر حمل ونقل و همچنين در اثر وزن خود در بستر خرد نشوند


گردآورنده: مهندس مازیار وخشوری 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود دانلود نمایید.    

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی