فیلتر کربن و جدول راهنمای انتخاب

فیلتر کربن و جدول راهنمای انتخاب

فیلتر کربن

فیلتر کربن اکتیو جهت حذف طعم نامطبوع، بو و رنگ آب استفاده می‌شود. کربن فعال به دلیل خاصیت جذب بالا باعث حذف عوامل فوق از آب می‌گردد. از فیلتر کربن می‌توان در صنعت آب جهت حذف کلر آزاد و همین طور حذف کدورت و رنگ و بو استفاده نمود. فیلتر کربن اکتیو به عنوان قسمت بسیار مهمی از سیستم‌های پیش تصفیه در اکثر فرآیندهای تصفیه آب و پساب مورد استفاده قرار می‌گیرد . معمولا در استخرهای شنا، تصفیه‌خانه های آب و فاضلاب، صنایع شیمیایی و صنایع غذایی از فیلتر کربن استفاده می‌شوند. در داخل مخازن فیلتر کربن ابتدا لایه‌ای از سنگ سیلیس ریخته و سپس گرانول‌ های کربن فعال را روی لایه مزبور قرار می‌دهیم.

نحوه‌ی عملکرد دستگاه فیلتر کربن بدین ترتیب است که آب با عبور از روی گرانول‌های فیلتر کربن ، مواد آلی خود را به همراه رنگ و بو و کلر آزاد از دست می‌دهد، در واقع این موارد توسط دانه‌های کربن فعال در فیلتر کربن جذب می‌شوند.

 

فیلتر کربن

آب با عبور از لایه سیلیس موجود در فیلتر کربن فعال ، ذرات معلق و کدورت خود را نیز از دست می‌دهد و نهایتا آب خروجی توسط نازل‌های قرارگرفته شده در کف مخزن فیلتر کربن جمع شده و به بیرون منتقل می‌شود.

برای احیای کربن فعال می‌توان از جریان معکوس بخار استفاده کرد بدین ترتیب که جریان بخار به مدت حدود 15الی 30دقیقه در تماس با گرانول‌ها قرار می‌گیرد و باعث احیای آن‌ها می‌شود.

نکته‌ی مهمی که بایستی به آن توجه کرد این است که آب ورودی به این فیلتر کربن باید کاملا زلال بوده و فاقد هرگونه مواد کلوییدی و معلق باشد به همین دلیل معمولا قبل از واحد فیلتر کربن از فیلتر شنی استفاده می‌شود.

از نکات مهم دیگر در فیلترکربن می‌توان به لزوم تنظیم بودن درجه PH درمحدوده‌ی خنثی اشاره کرد.

کاربرد دستگاه فیلتر کربن

 • تصفیه آب‌های آشامیدنی
 • در برخی موارد در تصفیه‌خانه فاضلاب
 • جهت حذف برخی مواد آلی از فاضلاب‌های صنعتی
 • تصفیه آب استخر

جدول راهنمای انتخاب فیلتر کربن

اصول کار فیلتر کربن :

از کربن فعال سالهاست که در تصفیه خانه های آب آشامیدنی و در هر جای دیگر که نیاز به کنترل طعم و بوی آب است استفاده می شود. در فیلتر کربن بیشتر از کربن فعال از نوع پودری و یا گرانولی استفاده می شود. در سالهای اخیر بیشتر از کربن فعال در ساخت بسترهای دانه ای استفاده می شود که دو فرآیند جذب و فیلتراسیون را با هم انجام می دهند. کربن فعال الاینده های موجود درآب را با فرآیند جذب سطحی به خود می گیرد و لذا مهمترین مساله سطح جذب دانه های کربن فعال می باشد، تا نوع ماده مورد استفاده برای تهیه آن. خواص اصلی کربن فعال براساس دو عامل قدرت جذب و خصوصیات فیزیکی بیان می شود. از کربن فعال می توان برای ساخت بستر دانه ای ، صافی های متداول استفاده نمود و یا برای استفاده از خاصیت فیلتراسیون و جذب سطحی توامان بهره برداری نمود و در هر صورت نتایج مطلوبی حاصل می شود. در این صورت بهتر است از دو یا تعداد بیشتری واحد فیلتر کربن بهره گیری نمود و بهره برداری هم طوری انجام شود که همگی با هم نیاز به احیا یا تعویض نداشته باشند. در فیلتر کربن تا وقتی که مسئه جذب سطحی مطرح است، زمان تماس باید مد نظر قرار گیرد. و اگر علاوه بر جذب سطحی، کاهش مواد معلق نیز مورد توجه است، در این صورت باید شستشوی صافی در رابطه با عمق آن نیز مورد بررسی قرار گیرد.

برای فاضلاب زمان تماس یک تا دو ساعت و برای آب آشامیدنی زمان تماس متعارف ده تا پانزده دقیقه است که به نوع آلاینده موجود درآب بستگی دارد. در طراحی واحدهای فیلتر کربن عمق بستر کربن باید در حدی انتخاب شود که در هنگام احیای بستر کربن تا 30 درصد افزایش حجم ایجا گردد و در عین حال کربن از فیلتر کربن خارج نگردد. با هیدرولیکی فیلتر کربن فعال در حدود 2-10 گالن در دقیقه در فوت مربع می باشد که انتخاب آن با توجه به زمان تماس و عمق فیلتر باید انجام گیرد.

فاکتورهای مهم در طراحی فیلتر کربن که می بایست مورد توجه قرار گیرد :

 • نوع کربن فعال استفاده شده در فیلتر کربن
 • بار هیدرولیکی ورودی
 • عمق بستر و زمان تماس
 • غلظت و نوع آلاینده های موجود در آب

نکات مهم در بهره برداری از واحدهای فیلتر کربن :

 • رشد باکتریهای آب روی دانه ها که دارای مزایا و معیابی است
 • اتخاذ تمهیداتی به منظور جلوگیری از فرار گرانول های کربن فعال از فیلتر کربن
 • انجام عمل احیای بستر فیلتر کربن در بازه های زمانی منظم
 • بررسی آب ورودی از نظر عدم وجود مواد معلق tss

مزایای استفاده از فیلتر کربن ساخته شده توسط شرکت زادآب :

 • تنوع در طراحی و ساخت فیلتر کربن از نظر ابعاد
 • استفاده از متریال مرغوب در ساخت بدنه ی فیلتر کربن
 • انجام تمامی مراحل نصب، راه اندازی، بهره برداری واحدهای فیلتر کربن توسط تکنسین های شرکتی زادآب
 • آموزش تمامی مراحل راه اندازی و نحوه بهره برداری

 

گردآورنده:مهندس مازیار وخشوری 

منبع: تصفیه آب شهری - دکتر منزوی 

همچنین شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی