فیلتر شنی و جدول محاسبه

فيلتر شني دستگاهي است كه با صاف نمودن (فيلتراسيون) فيزيكي آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظير گل، رنگ، مواد آلي، پالنكتون، باکتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگي می‌شود.فیلتر شنی و جدول محاسبه

 

 فيلتر شني دستگاهي است كه با صاف نمودن (فيلتراسيون) فيزيكي آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظير گل، رنگ، مواد آلي، پالنكتون، باکتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگي می‌شود.

اين فيلترها به‌صورت استوانه‌های تحت‌فشار طراحي می‌شوند. داخل ستون‌ها به‌وسیله شن سيليسي و يا آنتراسيت پر می‌گردد كه معمولاً یک‌لایه ذرات درشت روي نازل‌ها جهت جلوگيري از گرفتگي و سپس یک‌لایه ذرات ريز بر روي آنها ريخته می‌شود. در اثر عبور آب از خلل و فرج بين ذرات شن، مواد معلق آب گیرکرده و آب تقریباً عاري از مواد معلق، به دست می‌آید. البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فيلتر، باعث افزايش افت فشار می‌گردد كه اگر اين افت فشار از حد معيني تجاوز نمايد، بايد صافي را شستشو داد.

 فيلترهاي شني جهت تصفيه آب‌های سطحي (رودخانه‌ها يا چاه‌ها) آب استخر، حذف رنگ‌ها، آب برگشتي برج‌های خنک‌کن، فيلتراسيون نهايي فاضلاب‌های صنعتي و انساني، قيلتراسيون مصارف آشاميدني و صنعتي (تصفیه‌خانه‌های شهر و صنعتي) مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشکلات ناشی از عدم استفاده از فیلتر به‌عنوان مثال در استخرها، به علت باز بودن سطح استخر، چنانچه آب استخر متناوباً تعويض يا فيلتر نگردد، راكد ماندن و آلوده شدن آب به علت وجود مواد خارجي از قبيل برگ، خاک، گرد و غبار و رشد و تكثير میکروب‌ها، انواع قارچ‌های ميكروبي و تخم انگل‌ها باعث بیماری‌هایی از قبيل يرقان، تب‌های روده‌ا‌ي، اسهال خوني، بیماری‌های پوستي و غيره می‌گردد كه بخصوص در استخرهاي عمومي بايد اين موضوع شديداً مورد توجه قرار گيرد

 مشخصات فنی فیلتر شنی و جدول محاسبه

فيلترهاي افقي شركت زادآب بر حسب نياز و بنا بر سفارش، مجهز به دستگاه‌ها و تجهيزات ذيل می‌باشد:

پمپ

Pump

بلوئر

Blower

كمپرسور

Compressor

شيرآلات

Valves

كنترلر

PLC

گيج

Gage

تابلو قدرت و فرمان

Power & Command Panel

 

فيلترهاي شني از دو نوع مي‌باشند

فيلترهاي ثقلي

GRAVITY FILTERS

فيلترهاي تحت فشار

PRESSURE FILTERS

 

با دو انتخاب مسير آب از پايين به بالا UP FLOW و از بالا به پايين DOWN FLOW و به صورت

دستي

MANUAL

تمام اتوماتيک 

FULL AUTOMATIC

 

قابل تهيه مي‌باشد.

 فیلتر شنی و جدول محاسبه تحت فشار از نوع عمودی

 فیلتر شنی و جدول محاسبه تحت فشار از نوع عمودی

 

شستشوی فیلتر شنی و جدول محاسبه

بعد از مدتی جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فيلتر، باعث افزايش افت فشار مي‌گردد كه اگر اين افت فشار از حد معيني تجاوز نمايد، بايد فیلتر را احیا کرد. احیا فیلتر های مختلف روش های مختلفی دارد. احیا فیلتر های کند از طریق برداشت لایه 10 cm  از بالایی آن انجام می شود. اما احیا فیلتر های تند (ثقلی و تحت فشار) از طریق شستشوی معکوس (Back Wash) انجام می شود. برای شستشوی معکوس فیلتر شیر آب ورودی بسته شده و شیر شستشوی معکوس باز می گردد. جریان معکوس آب (از پایین به بالا ) باعث شناور شدن بستر و جدا شدن گل و لای و ذرات چسبیده به فیلتر می شود. این آلودگی ها به وسیله جریان شستشوی معکوس از فیلتر خارج شده و فیلتر آماده سرویس دهی مجدد می شود. در فیلتر های بزرگ معمولا همراه آب از هوا نیز استفاده می شود تا اغتشاش در داخل فیلتر افزایش یافته و ذرات گل ولای بهتر از فیلتر خارج شوند. شدت جریان آب در شستشوی معکوس معمولا 1 الی 2 برابر جریان آب طراحی فیلتر است و جریان هوا (در صورت طراحی) حدود(m3 air/hr)  50  به ازا هر متر مربع از سطح فیلتر می باشد.
 
گردآورنده: مهندس مازیار وخشوری  
 
منبع: تصفیه آب شهری -دکتر منزوی

 همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,  ,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

Access this URL (sheni.pdf)دانلود0 کیلوبایت || دفعات دانلود:1220 مرتبه

نظرات   

 
+6 #2 زادآب 1395-09-12 10:40
ممنون
خدا را شکر که از مطالب سایت رضایت دارید
نقل قول
 
 
+8 #1 رامتین 1394-05-24 10:53
به نظرم عالی بود
من خیلی علاقه مند به مقالات شما شده ام
تنها سایتی هستید که خیلی خوب و بدون کپی کردن مطالب از سایر سایت ها اینکار رو انجام میدهید
با تشکر
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی