دانلود کاتالوگ

برای دانلود کاتالوگ محصولات زادآب کلیک کنید. 
کاتالوگ دریافتی شامل اطلاعات کاملی از محصولات آب و فاضلاب تولیدی شرکت زادآب می باشد.
 
برای دریافت به روزترین مقالات حوزه آب و فاضلاب در خبرنامه ما مشترک شوید. 
ایمیل شما تنها برای ارسال ایمیل حاوی مقالات مورداستفاده قرار می گیرد.
 
کارگاه های آموزشی آب و فاضلاب هر ماه با دو کارگاه آموزشی با اساتید مجرب حوزه آب و فاضلاب در در خدمت شما دانشجویان گرامی خواهیم بود

کارگاه آموزشی ماه

 
image
تاریخ:  25 اسفند 95
زمان: 11:40 الی 18:00
 

آموزش سختی گیر

کارگاه اصول طراحی و بهره برداری سختی گیر رزینی با اساتید مجرب

مشاهده اطلاعات بیشتر

آخرین مقالات شامل مقالات آب ، مقالات فاضلاب ، مقالات شیمی

 
بیوفیلتر
بیوفیلتر

بیوفیلتر راکتورهایی می‌باشند که با در اختیار داشتن بسترهایی فرایند تصفیه را انجام می‌دهند. بر روی این بسترها میکرو ارگانیسم هایی رشد می‌کنند که عمل تصفیه را در اصل انجام می‌دهند. مکانیسم کلی به این صورت است که آلاینده با عبور از این بستر متخلخل بیولوژیکی از آب جداشده و تصفیه می‌گردد. استفاده از بیوفیلتر برای کنترل انتشار ترکیبات آلی فرار یک تکنولوژی جدید به‌حساب می‌آید. اساسا فاضلابی که مواد قابل تجزیه بیولوژیکی کمی دارد، جهت بیوفیلتراسیون مناسب است.

فیلتر زیستی دارای محفظه‌ای است که درون آن بستری جهت تثبیت میکروارگانیسم های مورداستفاده در این روش‌ها، تعبیه‌شده است. با رشد این میکروارگانیسم ها یک لایه نازک موسوم به پوشش زیستی بر روی این سطوح ایجاد می‌گردد.

به‌طور عادی یک پوشش زیستی از مجموعهٔ ریز موجودات که شامل باکتری‌ها و قارچ‌ها هستند و همچنین از پروتوزوها، کرم‌ها و لارو حشرات تشکیل شده است که ماهیتی لزج و مرطوب دارند. مواد آلی همراه آب به درون این زیست پوشش انتشار می‌یابند و در این محل تجزیه می‌شوند. اغلب تجزیه زیستی توسط میکروارگانیسم های هوازی صورت می‌گیرد؛ یعنی این باکتری ها برای رشد و فعالیت خود به اکسیژن هوا احتیاج دارند. این اکسیژن موردنیاز به دو طریق طبیعی (انتشار از اتمسفر) و مکانیکی از طریق دمنده‌ها وارد محیط واکنش می‌گردد.

سایر عوامل مهم در این فرایند شامل: دمای فرایند، ترکیب مواد ورودی، نوع میکروارگانیسم‌ها، میزان مواد اولیه ورودی، طول عمر کارکرد فیلتر و میزان هوادهی است.

هرچند فیلترهای زیستی دارای ساختاری ساده هستند، اما فرایندهای بیولوژیکی و واکنش‌های درون آنها پیچیده و متنوع است. ساختار این فیلترها به‌گونه‌ای است که ریز موجودات در برابر شرایط بیرونی محافظت‌شده و رشد آنها در محیطی کنترل‌شده انجام می‌گردد. هزینه عملیاتی این روش کم است. عیب عمده در این فیلترها تجمعات زیست توده و مواد وارده می‌باشد که از دبی خروجی می‌کاهد. برای حل این مشکل می‌توان روش‌های فیزیکی و شیمیایی متناسب با نوع کاربرد این روش‌ها استفاده کرد.

به‌عنوان یکی از راهکارها می‌توان به شستشوی معکوس در این فیلترها اشاره کرد که تجمعات حاصل را از سطوح جدا کرده و به بیرون سیستم هدایت می‌کند. از روش‌های شیمیایی نیز می‌توان به استفاده از ازن و پر اکسیدها اشاره کرد.

عملکرد بیوفیلترهای هوازی

بیوفیلتر های هوازی برای این‌که قادر به تصفیه فاضلاب به‌طور رضایت‌بخش باشند باید بتوانند 4 عملکرد زیر را به‌درستی انجام دهند:

 1. باکتری‌های لازم برای تصفیه‌ی موردنظر بتوانند به بستر فیلتر بچسبند.
 2. فاضلاب به طور مؤثر با لجن چسبیده شده به بیوفیلم (لایه‌ی لزج بیولوژیکی) تماس پیدا کند.
 3. رشد بیوفیلم را بتوان به نحوی کنترل نمود که هیچ‌گونه انسداد و گرفتگی در آن رخ ندهد.
 4. تأمین اکسیژن موردنیاز برای تجزیه‌ی مواد آلی فاضلاب.

باکتری‌ها توانایی قابل‌توجهی برای چسبیدن به سطوح جامد سنگی؛ چوبی و یا پلاستیکی دارند و عملاً از این سه نوع بستر نیز در بیوفیلتر ها استفاده می‌شود. باکتری هایی که نتوانند به بسترها بچسبند شسته شده و از سیستم خارج خواهند شد. برای ایجاد یک جریان پیوسته از فاضلاب در بیوفیلم از دو روش استفاده می‌کنند. یا همچون بیوفیلتر های متعارف؛ فاضلاب از درون بستر عبور می‌کند (صافی های چکنده) و یا این‌که همچون دیسک های چرخان؛ بستر به‌طور مداوم از درون فاضلاب عبور می‌کند. راندمان این نوع تصفیه خانه ها به‌شدت به چگونگی تماس بیوفیلم و فاضلاب بستگی دارد.

دسته بندی تصفیه با بیوفیلتر

عملیات تصفیه با مکانیزم بیوفیلتر به سه دسته‌ی صافی های چکنده، صافی مستغرق و دیسک های چرخان تقسیم‌بندی می‌شوند .

بیوفیلتر
بیوفیلتر

1. صافی چکنده

در صافی چکنده که راکتور بیوفیلم متعارف هستند بستر صافی ثابت بوده (از جنس سنگ و گاها پلاستیک) و فاضلاب در بالای صافی پخش‌شده و از بالای بستر به سمت پایین صاف و جمع‌آوری می‌گردد . صافی های مستغرق به دو روش با بستر ثابت و یا با بستر متحرک تقسیم‌بندی می‌شوند که در آن بستر زیر سطح آب قرار می‌گیرد که کنترل بیوفیلم و تأمین اکسیژن فاضلاب از پارامترهای مهم طراحی این نوع صافی‌ها محسوب می‌شود. (توضیحات کامل این بخش در مقاله‌ای به‌صورت جداگانه ارائه‌شده است)

صافی چکنده , trickling filter
صافی چکنده , Trickling filter

2. دیسک های چرخان

دیسک های چرخان که در آن بستر صافی به‌طور متناوب در داخل فاضلاب و هوا قرار می‌گیرد (مصرف انرژی پایین و هوادهی مؤثر فاضلاب). این دیسک ها با پیکره‌های پلاستیکی می‌توانند به‌گونه‌ای تغییر شکل داده شوند که سطح ویژه‌ی بزرگی را ایجاد نمایند و به‌این‌ترتیب راندمان حجمی بالایی داشته باشند. (توضیحات کامل این بخش در مقاله‌ای به‌صورت جداگانه ارائه‌شده است)

دیسک‌های چرخان , rotating disks
دیسک‌های چرخان , rotating disks

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

55256411, 09124057623

نوشتن دیدگاه

نظر شما بعد از بازبینی کارشناسان ثبت خواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

محصولات ویژه

 • سختی گیر +

  سختی گیر منبعی است که درون آن سیلیس و رزین های تبادل یونی قرار دارد. مانند ( سختی آب ) شکل زیر اطلاعات بیشتر
 • هیدروسیکلون +

  هیدروسیکلون که با نام سیکلون نیز شناخته می‌شود، دستگاهی برای جداسازی مواد جامد از مایع می‌باشد. دستگاه ماسه‌گیری ابزار ساده اطلاعات بیشتر
 • آشغالگیر +

  آشغالگیری یکی از فرآیندهای تصفیه فیزیکی می‌باشد که در اکثر تصفیه‌خانه‌ها و در ابتدای فرآیند تصفیه وجود دارد. در این اطلاعات بیشتر
 • 1
 • 2

برخی از مشتریان ما

image

پگاه تهران

تکمیل تصفیه خانه

..........

image

Peter Malkay

Design Visionary

Beautifully integrated typography to add life to your content.


image

Franklin Johnston

CEO & Founder

Integrated styling for K2 is also provided, but not demoed.

محصولات

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی تصفیه آب و فاضلاب

مشاهده مجموعه مواد شیمیایی زادآب

مشاهده محصولات

محصولات فاضلاب

پکیج تصفیه فاضلاب

مشاهده اطلاعات کاملی از محصولات نصفیه فاضلاب زادآب

مشاهده محصولات

محصولات آب

پکیج تصفیه آب مورد استفاده در صنایع مختلف

مشاهده مجموعه محصولات آبی زادآب

مشاهده محصولات