سختی آب چیست

سختی آب چیست

 

سختی آب کیفیتی است که بر اثر وجود بیش از اندازه نمک‌های محلول کلسیم و منیزیم و تا اندازه‌ای آهن منگنز، آلومینیوم و روی در آن پدید می‌آید و سبب می‌شود که مصرف آب به طور کلی و به ویژه در صنعت با دشواری‌هایی مواجه شود. بنابراین آب سخت (Hard water) آبی است که در آن مقدار زیادی مواد معدنی حل شده، عمدتاً کلسیم و گاهیی اوقات منیزیم وجود دارد. وقتی که آب باران از روی سنگ‌های نرم عبور می‌کند، بعضی از مواد معدنی سنگ‌ها در آب حل شده و آن را سخت می‌کند. بدیهی است هر چه مقدار اینن مواد در آب بیشتر باشد آب سخت‌تر خواهد بود. سنگ‌های سخت مانند گرانیت به راحتی در آب حل نمی‌شوند و در نتیجه نواحی که در آنجا سنگ‌های سخت وجود دارند، دارای آب نرم خواهند بود.

 

 

رسوباتی که در اثر ته نشین شدن مواد معدنی از آب سخت تشکیل می‌گردند، (که عمدتاً عبارتند از کربنات کلسیم، هیدروکسید منیزیم و سولفات کلسیم و اصولاً بدلیل تجزیه گرمایی یون‌های بی‌کربنات بوجود می‌آیند)  بصورت مواد جامد چسبنده به سطوح لوله‌ها و به ویژه روی سطوح داغ مبدل حرارتی مبدل حرارتی و بویلر‌ها می‌چسبند، که این امر باعث مسدود شدن لوله‌ها  می شود و در بویلرها نیز بصورت عایق حرارتی عمل کرده و مانع جریان یافتن حرارت به آب می‌گردد که این امر نه تنها بازدهی حرارتی را کاهش می دهد، بلکه باعث بیش از حد گرم شدن فلز شده که این امر در سیستم‌های تحت فشار می‌تواند منجر به شکست فاجعه باری گردد. ولی از طرف دیگر، این رسوبات مانع تماس مستقیم آب با فلز لوله شده و در نتیجه از خوردگی لوله و حل شدن نمک‌های فلزی سمی در آب جلوگیری می‌کند.

از لحاظ بهداشتی سختی بیش از اندازه آب باعث نابسامانی در گوارش غذا و نیز به وجود آمدن سنگ کلیه خواهد شد به صورتی که بیشترین سختی  مجاز سختی کل برای استفاده آب آشامیدنی500ppm  است. اما می شود نتیجه گرفت که بی وزن کردن آب در تأسیسات صنعتی به مراتب بسیار با اهمیت تر و فوری تر از موارد تأمین نیاز هایی خانگی و شرب است به این دلیل که در بیشتر   صنایع آب مورد بهره برداری قرار میگیرد و در قسمت های پروسه و تولید می بایست بسیار خالص و بدون املاح باشد و اقتضا میی کند که سختی آب خروجی از دستگاه سختی گیر دائما صفر پی.پی.ام باشد. معمولاً سختی آب  را می‌توان به صورت‌های زیر بیان کرد: سختی موقت، سختی دائم و سختی کل

 

سختی موقت

  سختی موقت (Temporary Hardner)   را سختی کربناتی می‌نامند. این سختی، مولود بی‌کربنات کلسیم و منیزیم است که عمدتاً به کمک حرارت و یا ازدیاد PH کاهش می‌یابد. سختی موقت به خاطر وجود کربنات‌های کلسیم و منیزیم و آهن می‌باشد و برای از میان بردن این سختی آب را جوشانده تا به صورت کربناتت رسوب کند. به همین علت است که به این نوع سختی، سختی موقت گفته می‌شود.

 

Ca(HCO3)2 CaCO3+ CO2+ H2

Mg(HCO3)2 MgCO3+ Mg(OH)2+ 3 CO2+ H2O

 

 سختی دائم

سختی دائم (NoncarbonateHardner)  را سختی غیر کربناتی نیز می‌نامند. این سختی که با حرارت دادن قابل حذف نیست مربوط به دیگر املاح کلسیم و منیزیم مثل نمک‌های سولفات‌ها، کلرید یا نیترات آنهاست. در واقع تنها نمك‌هاي كربنات اين يون‌ها با جوشاندن ته‌نشين مي‌شوند و ديگر نمك‌هاي اين يون‌ها مانندد نمك‌هايي با بنيان سولفات، كلريد و نيترات با جوشاندن از محلول خارج نمي‌شوند. اين نمك‌ها در لوله‌هاي ديگ‌هاي بخار ايجاد خوردگي مي‌كند. براي حذف اين گونه‌ها از روش‌هاي شيميايي استفاده مي‌شود. برای از بین بردن سختی دایم آب کافی است یون‌های عامل سختی را به وسیله رزین های مخصوص از آب جدا کرد.

 

 سختی کل 

مجموع سختی‌های موقتی و دائمی را سختی کل گویند. چون غلظت اين نمك‌ها بسيار كم است ppm که یک هزارم نرمال است استفاده می‌شود. در جدول زیر دسته بندی سختی آب برحسب ppm نشان داده شده است.

محدوده

نوع آب

0-75

سبک

75-150

نسبتا سخت

150-300

سخت

300<

خیلی سخت

 

 گردآورنده :مهندس میثم کریمی 

 سختی چیست

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,  ,09124057623

fax: 55256412

 

 لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود کنید

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی