انواع سختی گیر

 انواع سختی گیر

 

روش های متنوعی جهت سختی گیری آب وجود دارد که بسته به شرایط، یکی از این روش ها انتخاب می شود. در حال حاضر 9 روش برای سختی گیری آب در تمامی کاربردها از صنعتی تا خانگی وجود دارد که این 9 روش به چهار دسته کلی  سختی گیر مکانیکی، فیلترهای آب، سختی گیر فیزیکی و سختی گیر شیمیایی تقسیم می شود. در زیر به اختصار به شرح این روش ها می پردازیم.

 

سختی گیر چیست

از مجموعه سختی گیر مکانیکی و متداول ترین روش سختی گیری آب می باشد. بر خلاف سختی گیر مغناطیسی، سختی گیر شیمیایی و سختی گیر فیزیکی که سختی را از آب نمی زدایند و از آن ها به عنوان نرم کننده استفاده می شود و صرفا جهت جلوگیری از ته نشینی رسوبات می باشد، سختی گیر رزینی به منظور "حذف" یون های سخت آب مورد استفاده قرار می گیرد. ساز و کار سختی گیر رزینی تبادل یونی می باشد. همانند شکل زیر، یون های کلسیم و منیزیم که عامل اصلی سختی آب می باشند، با یون های سدیم جایگزین می شوند و عملا سختی آب حذف می شود. در سختی گیر رزینی اگر از شیرهای سولویید ولو به جای شیرهای اتومات استفاده شود، نیازی به جریان برق ندارند و این مسئله باعث می شود که سختی گیر رزینی در هر شرایطی پیاده سازی شوند. همچنین سختی گیرهای رزینی قابل احیا کردن می باشد و نیازی به تعویض رزین در دوره های کوتاه مدت نمی باشد.

 

فیلتر کربن برای سختی گیر رزینی

ازمجموعه فیلترهای آب بوده و در کنار فیلترهای کربن فعال استفاده می شوند. بزرگ ترین عیب این روش که باعث می شود محبوبیت چندانی نداشه باشد آن است که برخلاف سختی گیر رزینی، قابلیت احیا ندارند و فیلتر زغال چوب آن، نیاز به تعویض های مرتب دارد. همچنین در این روش راه حلی برای رسوبات آهکی وجود ندارد .

 

اسمز معکوس

سیستم های اسمز معکوس از مجموعه فیلترهای آب بوده و می توانند 99.5 درصد سختی آب را مهار کنند و برای صنایعی کاربرد دارند که حساسیت بالایی به املاح آب دارند.اما هزینه های بالای نصب و راه اندازی و همچنین هزینه های نگه داری که نیازمند یک اپراتور متخصص RO می باشد، استفاده از این روش را برای صنایع کوچک محدود می سازد. از دیگر معایب این روش،، مصرف بالای آب می باشد. همچنین هزینه تعویض فیلترهای اسمز معکوس (ممبران) نیز بالا می باشد.

 

سختی گیر مغناطیسی

اساس کار سختی گیرهای مغناطیسی خنثی کردن کریستال‌های کلسيم می‌باشد. میدان مغناطیسی سختی گیر مغناطیسی، یک جریان القایی ایجاد می کند که این جریان القایی با تاثیر بر یون های کلسیم و کلسیم کربنات، باعث می شود کریستال های کلسیم کربنات از کلسیت به آراگونیت تغییر شکل پیدا کرده و همانند کلسیت مایل به رسوب گذاری در بویلرها و دیگ های بخار نخواهد بود. ایراد سختی گیر مغناطیسی آن است که سختی گیرهای مغناطیسی عملا سختی آب را حذف نمی کنند. بلکه باعث می شوند که یون های سخت تمایلشان نسبت به رسوب گذاری کم تر شود. بنابراین برای صنایعی که نیازمند "حذف" سختی آب هستند، سختی گیر مغناطیسی توصیه نمی شود. توجه داشته باشید که اگر بین مسیر سختی گیر مغناطیسی و بویلر یا دیگ بخار، ایستگاه پمپاژ قرار داشته باشد یا به نحوی آب دچار تلاطم شود، کریستال های کلسیم کربنات به کلسیت تغییر شکل پیدا کرده و مجددا تمایلشان برای رسوب گذاری بالا می رود.

 

 

سختی گیر های الکترونیکی

از مجموعه سختی گیر های فیزیکی بوده که به آن ها رسوب زداهای الکترونیکی نیزمی گویند. از یک سیم پیچ القایی که به دور لوله پیچیده تشکیل شده است. به دلیل خطای بالایی که دارند استفاده از آن ها ریسک بالایی دارد. این خطا به قدری هست که با وجود گارانتی یک ساله مرجوعی کالا توسط سازندگان این نوع سختی گیر، بازهم صنعتگران ریسک استفاده از این نوع سختی گیر را نمی پذیرند.

 

 سختی گیرهای الکترولیتی

از مجموعه سختی گیرهای فیزیکی می باشد. روی و مس در این سختی گیرها یکی به عنوان آند و دیگری به عنوان کاتد عمل کرده و میان این دو جریانی الکترولیتی ایجاد شده و باعث می شود یون های فلزی در آب حل شوند. پس آن این یون های فلزی باعث می شوند که پیوند بار مثبت و ذرات رسوب منقطع گردد و دیگر تشکیل رسوب نداشته باشیم. معایب این نوع سختی گیر آن است که اولا سختی حذف نشده و تنها غیر فعال می شود. ثانیا بر خلاف سختی گیر های الکترونیکی به لوله کشی نیاز داشته که هزینه اولیه را بالا می برد. همچنین این نوع سختی گیر نیاز به تعویض های دوره ای دارد.

 

 سختی گیرهای شیمیایی ته نشین کننده

برای شستشوی لباس ها کاربرد دارند. با عوامل سختی آبترکیب شده و آن را نرم می کنند و باعث می شوند که کلسیم و منیزیم رسوب کنند و در شستشو دخالتی نداشته باشند. از معایب آن این است که آب را قلیایی کرده و ممکن است به برخی پارچه ها مانند پوست آسیب بزند.

 

 سختی گیر شیمیایی غیر ته نشینی

این مدل از سختی گیر ها هم برای شستشوی لباس ها مناسب بوده و بر خلاف ته نشین کننده ها رسوبی تشکیل نمی شود. مکانیزم آن واکنش فسفات با کلسیم و منیزیم می باشد. از معایب آن قیمت بالا و همچنین عدم سازگاری با محیط زیست می باشد.

 

سختی گیر دوزینگ فسفات

دارای یک کارتریج بوده که در سیستم های لوله کشی خانه جاسازی می شود.  عملکرد آن مانند غیر ته نشینی ها بوده و با واکنش فسفات کار میکنند. البته از پلی فسفات های خوراکی استفاده می شود. از معایب آن این است که معمولا مردم دوست ندارند در آب آشامیدنی آنها فسفات وجود داشته باشد. گرچه این فسفات خوراکی است. از دیگر معایب آن می توان به هزینه های تعویض کارتریج اشاره کرد.

 

گردآورنده :مهندس میثم کریمی 

منبع :کتاب اصول تصفیه آب

 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,  ,09124057623

fax: 55256412

 

 لطفا مقاله را از لیک زیر دنلود کنید

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی