روش احیای سختی گیر رزینی

 روش احیای سختی گیر رزینی

 

سختی گیر رزینی نیازمند احیا می باشند. وقتی که یون های سخت مانند کلسیم و منیزیم جایگزین یون های سدیم در رزین می شوند، راندمان تبادل یونی پایین آمده و به تدریج رزین غیر قابل استفاده می شود. برای رفع این مشکل رزین را احیا می کنند. تناوب احیای رزین سختی گیر از 8 تا 72 ساعت بسته به مشخصات سختی گیر متفاوت است.

 روش های احیای دستگاه سختی گیر

در این مطلب ما قصد داریم آموزش احیا سختی گیر رزینی را به شما بدهیم.

ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که در هنگام احیا سختی گیر رزینی چه اتفاقی می افتد؟ با عبور دادن آب نمک از رزین، یون سدیم Na نمک NaCl طی یک فرآیند تبادل یونی جایگزین یون های کلسیم و منیزم می شود. درست بر عکس زمان سختی گیری. انیمیشن زیر فرآیند احیا در یک سختی گیر را نشان میدهد .

رش احیا سختی گیر رزینی

این نمک از مخزن آب نمک کنار سختی گیر وارد رزین شده و رزین را احیا میکند. انیمیشن زیر، احیای یک سختی گیر رزینی FRP با شیر اتوماتیک را نشان می دهد.

روش احیا سختی گیر رزینی

 

از متداول ترین روشهای سختی گیری از آب به حساب می آید. هرکدام از روشهای سختی گیری مشکلات فراوانی دارند، لذا امروزه از سختی گیرهای رزینی به علت بازدهی و کارآمدی بالا در دنیا مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مختصر عملکرد این دستگاه براساس تبادل یون های عامل سختی با یون سدیم  موجود بر روی سطح رزین است. آب از قسمت بالای سختی گیر وارد مخزن می گردد مادامی که آب از میان بستر رزینی عبور می کند، کلسیم و منیزیم  خود را با یون سدیم موجود در ساختار رزین مبادله می کند و آب  نرم از انتهای مخزن جمع آوری و به سمت مصرف کننده هدایت می شود.

در بسیاری از مناطق کشور به علت افت کیفیت آب های سطحی و زیرزمینی با غلظت بالای سختی مواجه هستیم. در بخش صنعت آب سخت خسارت های زیادی به موتورخانه ها و دستگاه ها وارد می کند بطوریکه مصرف آب و انرژی در دستگاه های مذکور چندین برابر می گردد. همچنین آب سخت برای سلامتی بدن نیز بسیار خطرناک است، بیماری های پوستی، کلیوی و...  ناشی از مصرف آب سخت می باشد.

می خواهید در مورد سختی گیر بیشتر بدانید؟

گرد آورنده : مهندس مهدی نجمی 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,  ,09124057623

fax: 55256412

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی