روش‌های اندازه‌گیری آهن و منگنز در آب آشامیدنی (قسمت دوم)

روش‌های اندازه‌گیری آهن و منگنز در آب آشامیدنی (قسمت دوم) 

اندازه‌گیری منگنز

اندازه‌گیری منگنز بوسیله پتاسیم پریدات ((روش نور سنجی))

در این روش منگنز در محیط اسیدی ضعیف بوسیله پتاسیم پریدات به پتاسیمپرمنگنات اکسیدشده که دارای رنگ بنفش مایل به صورتی می­باشد، از محاسن روش فوق این است که اولاً شدت رنگ کاملاً تابع غلظت منگنز بوده و ثانیاً دقت اندازه‌گیری و کمترین مقدار آن در حد 5 میکروگرم در لیتر (ppb) است.

 مزاحمت‌ها

یون‌های فلزی که اغلب در آب حضور دارند مزاحم نمی­باشند. (بجز کرم که در طول‌موج مورداستفاده در این آنالیز جذب دارد.)

مواد و محلول موردنیاز

1-    محلول استاندارد منگنز: از محلول منگنز سولفات خالص و در دسترس معادل محلول یک گرم در لیتر منگنز وزن نموده و در آب مقطر حل نمایید، از این محلول جهت تهیه محلول‌های رقیق‌تر استفاده نموده و منحنی استاندارد موردنیاز را رسم کنید.

2-    محلول پتاسیم پریدات (KIO4) 6/0 درصد وزنی حجمی (W/N): به دلیل ناپایدار بودن، محلول فوق بایستی هر 3- 4 روز یک‌بار ساخته شود.

3-    نیتریک اسید غلیظ

4-    سولفوریک اسید غلیظ

رسم منحنی استاندارد: جهت رسم منحنی استاندارد حجم مشخص از محلول استاندارد را برداشته و در ظرف 50 میلی‌لیتری بریزید و به هرکدام یک میلی‌لیتر سولفوریک اسید غلیظ 20 میلی‌لیتر از محلول پتاسیم پریدات اضافه نمایید. سپس آن‌ها را به مدت 30 دقیقه روی حمام شن قرار دهید و در پایان خنک نموده و ظروف را با آب مقطر به حجم برسانید، آنگاه مقادیر جذب را روی طول‌موج 530 نانومتر اندازه‌گیری کنید و منحنی استاندارد را با داشتن جذب و غلظت نمونه‌ها رسم کنید، جهت بالا بردن دقت بهتر است از سل‌های با طول 50 میلی‌متر به بالا استفاده نمود.

روش آزمایش

مقدار نمونه‌ای که انتخاب می­شود بستگی به غلظت منگنز دارد و با یکدیگر نسبت عکس‌دارند چنانچه غلظت منگنز کم باشد، یک لیتر نمونه را در ظرف معین ریخته و به آن 5 میلی‌لیتر سولفوریک اسید غلیظ و 5 میلی‌لیتر نیتریک اسید غلیظ اضافه نمایید.

محلول را تا نزدیک خشک شدن حرارت دهید، سپس بگذارید سرد شود، آنگاه یک میلی‌لیتر سولفوریک اسید غلیظ و 20 میلی‌لیتر آب مقطر اضافه کنید، مقداری حرارت دهید، محلول را فیلتر نمایید. (فیلتر را نیز با آب گرم بشویید.) به این محصول 20 میلی‌لیتر پتاسیم پریدات اضافه کرده و به مدت 30 دقیقه روی حمام شن قرار دهید. در پایان آن را خنک نموده و داخل یک ظرف مدرج 50 میلی‌لیتر بریزید و با آب مقطر به حجم برسانید، مقدار جذب را در طول‌موج 530 نانومتر توسط دستگاه اسپکتروفتومتر اندازه بگیرید و به کمک منحنی استاندارد غلظت را مشخص کنید.

جهت تهیه نمونه شاهد نیز از آب مقطر به روش منحنی استاندارد استفاده نماید.

 

منبع: آزمایش های آب و پساب- بابک محیط

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی