فلوئور در آب آشامیدنی

فلوئور در آب آشامیدنی 

آب بیش از آنکه به‌عنوان عامل رفع تشنگی تلقی گردد می‌تواند از دو نظر مهم زیر موردتوجه قرار گیرد:

1- باوجودی که روزانه هر انسان بیش از یک الی دو لیتر آب مصرف نمی‌کند ولی همین مقدار کم آب به علت دربرداشتن املاح محلولی که به مقدار نسبتاً زیاد در آن وجود دارند جنبه‌ی غذایی داشته و باید آن را در زمره غذاهای مصرفی روزانه قرارداد.

2- به علت وجود املاحی که به میزان خیلی جزئی در آب محلول‌اند و در بهداشت عمومی و احیاناً پیشگیری از بعضی ناراحتی‌ها نقش مهمی دراند آب را باید عامل مهم بهداشت عمومی تلقی کرد.

 

 

املاح ردیف دوم که واقعاً اثرات شگفت‌انگیز فیزیولوژیکی در بدن دارند اغلب اوقات اگر در آبی مقدار آنها حدود صفر یا خیلی ناچیز باشد برای جلوگیری از توقف اعمال حیاتی مصنوعا آنها را به آب اضافه می‌نمایند.

یکی از موادی که دارای مقدار ناچیزی در آب همواره می‌باشد ولی از اهمیت بالایی برخوردار است فلوئور می‌باشد. وجود یک میلی‌گرم در لیتر از آن در آن مانع بزرگی درراه جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها بشمار می‌رود. پوسیدگی دندان یک از متداول‌ترین ناراحتی‌هایی است که انسان‌ها در تمامی جوامع در معرض آن قرار می‌گیرند.

افزایش فلوئور در آب

فلوئور به مقدار کم‌وبیش در اغلب آب‌ها و اکثر مواد غذایی مواد غذایی موجود است. مقدار فلوئور در آب‌های زیرزمینی به‌مراتب از آب‌های سطحی بیشتر است. به‌طوری‌که در آب‌های سطحی مقدار آن از چند دهم و حداکثر 2 میلی‌گرم متجاوز نیست درحالی‌که در آب‌های زیرزمینی گاهی مقدار آن به 10 میلی‌گرم یا بیشتر می‌رسد.

علت وجود فلوئور در آب‌های زیرزمینی فراوانی ان در پوسته‌ی زمین است. این ماده ازنظر سلامتی دندان تنها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و ازنظر صنعتی اهمیت چندانی ندارد.

 

نقش فلوئور در جلوگیری از پوسیدن دندان:

1-    فلوئور از فعالیت آنزیم‌های که مینای دندان را فاسد می‌کنند جلوگیری خواهد نمود.

2-    فلوئور دندان‌ها را سخت می‌کند تا در مقابل اسیدها کمتر حل شود و بتواند در مقابل اسیدهای موجود دردهان مقاومت زیادی داشته باشد.

 

میزان فلوئر موردنیاز:

عطف به نتایجی که از تجربه‌ی تزریق فلوئور در آب آشامیدنی شهرها به‌دست‌آمده متخصصین میزان فلوئور موردنیاز برای ممانعت از پوسیدگی دندان و مخطط یا خالدار شدن آن رابین 0.6 الی 1.5 میلی‌گرم در لیتر نوشته‌اند در مقدار فلوئر موجود آب‌های آشامیدنی توجه به درجه حرارت محیط نهایت اهمیت را دارد به‌طوری‌که هرچه درجه حرارت بالاتر باشد میزان فلوئور حل‌شده در آب کمتر خواهد بود. به‌عنوان‌مثال در 12 درجه سانتی‌گراد مقدار فلوئور حل‌شده آب 1.6 میلی‌گرم در لیتر است درحالی‌که این رقم در 17 درجه‌ی سانتی‌گراد به 1.08 و در 22 درجه به 0.8 میلی‌گرم در لیتر می‌باشد.

در جدول زیر میزان فلوئور لازم برای هر کیلو از وزن بدن تا سن 12 سالگی و همچنین مقادیری از آن‌که از طریق آب و غذا تأمین می‌گردد داده‌شده است.

بعضی از دانشمندان فرمول F=0.34/E را برای تعیین فلوئور لازم تا سن 10 سالگی را ذکر نموده‌اند که در این رابطه E میزان مصرف آب روزانه بر اساس اونس برای هر پوند وزن بدن می‌باشد. واحد F برحسب میلی‌گرم بر لیتر می‌باشد.

نحوه‌ی تزریق فلوئور به آب:

مهم‌ترین مواد معدنی دارای فلوئور 2CaF، کربولیت که ترکیب درهم‌ریخته فلوئور آلومینیوم و سدیم است. ترکیب فلوئور و اپاتیت نیز اخیراً یافت شده است.

در تزریق فلوئور به آب ممکن است از مواد معدنی یادشده و یا ترکیبات فلوئور داری که منشأ تهیه آنها همین مواد معدنی بوده است، استفاده نماییم.

مهم‌ترین ترکیبات شیمیایی فلوئور دار که به‌عنوان ماده اولیه در تزریق به آب آشامیدنی بکار برود عبارتند از :

1-    فلوئور سدیم

2-    فلوئور سیلیکات سدیم

3-    اسید فلوئور سیلیسیک

4-    سایر ترکیبات فلوئور دار

نحوه هیدرولیزه شدن ترکیب اول و دوم در قسمت قبل به شرح زیر است:

SiF6Na2à2Na+ +SiF6
 SiF6+H2Oà4H++6F-+SIO2

حذف فلوئور زیادی آب:

 

درصورتی‌که میزان فلوئور آب آشامیدنی از حدود معینی تجاوز کند دندان مصرف‌کنندگان مخطط یا خالدار و چه‌بسا سیاه‌رنگ می‌شود و حتی ممکن است باعث بروز برخی از ناراحتی‌های استخوان بشود.

در صورت زیاد بودن مقدار فلوئور در آب بایستی مقدار اضافه ان از آب جدا شود. در امریکا سه روش مهم برای حذف مقدار زیادی فلوئور بکار گرفته می‌شود که در آنها از صافی‌های آلومینیوم‌دار فعال –ترکیبات منیزیم یا زغال استخوان استفاده می‌کنند.

گردآورنده:مهندس محمد بهجتی

 

همچنین شما میتوانید جهت کسب  اطلاعات بیشتر ومشاوره، با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمایید.

tel: 55256411,  ,09124057623

fax: 55256412

لطفا مقاله را از لینک زیر دانلود نمایید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

حتما نگاهی به این مقالات بیندازید

تبلیغات

مخازن سختی گیر
نازل سختی گیر
سختی گیر
سختیگیر رزینی
پکیج های تصفیه فاضلاب خانگی
پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی
پکیج تصفیه فاضلاب
تصفیه فاضلاب
چربی گیر فاضلاب
چربی گیر پساب
چربی گیر پساب فاصلاب
چربی گیر
رزین کاتیونی